EUROPEJSKI DOM SPOTKAŃ - FUNDACJA NOWY STAW


AKTUALNOŚCI 2009 ROKU


05.04.2009 . Lublin-Nasutów W poszukiwaniu dialogu. Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw

5 kwietnia zakończyła się wymiana młodzieżowa w Nasutowie i Lublinie, w której udział wzięli młodzi ludzie z niemieckiego Münster, ukraińskiego Łucka i lubelskiego.

Projekt trwający między 29 marca a 5 kwietnia „Wspólna przeszłość, wspólna przyszłość: w poszukiwaniu dialogu” przybliżył młodzieży kulturę i historię swoich sąsiadów oraz stał się miejscem dla poszukiwania dialogu w dyskusji na tematy historyczne, polityczne i inne wspólne kwestie ważne dla trzech narodowości. Dyskusjom oraz warsztatom symulacyjnym towarzyszyły liczne warsztaty integracyjne i animacja językowa. M.in. uczestnicy projektu rozważali podczas debaty oksfordzkiej, czy Unia Europejska powinna się dalej rozszerzać, a w ramach warsztatów historycznych próbowali poznać różne aspekty narracji historycznych obecnych w trzech krajach. Ważnym punktem zajęć były także warsztaty na temat stereotypów, a w tym, czym one są i w jaki sposób można je przełamywać.


powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie
powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie
powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie
powiekszeniepowiekszenie

Każda z grup narodowych zaprezentowała także swoje tradycje i zwyczaje lokalne poprzez gry, zabawy, pieśni i tańce oraz przedstawiła film. Polska grupa wybrała „Przesłuchanie” w reżyserii Ryszarda Bugajskiego z Krystyną Jandą w roli głównej – film opowiadający o represjach ery Stalina w komunistycznej Polsce. „Goodbye Lenin” Wolfganga Beckera o zmianach okresu upadku muru berlińskiego we Wschodnich Niemczech przywiozła ze sobą grupa niemiecka. Młodzież ukraińska wybrała film animowany Eduarda Nazarova „Był sobie pies” oparty na prastarej ludowej baśni ukraińskiej.

Młodzi ludzie odwiedzili także muzeum byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku oraz wzięli udział w dwóch warsztatach o prawach człowieka na temat rozwoju historycznego praw człowieka i ich hierarchii, a także o przykładowym konflikcie między prawem do życia i prawem do własności w ramach gry symulującej autentyczny proces sądowy. Wymienione dwa warsztaty zostały przygotowane i przeprowadzone przez Przemysława Iwanka w ramach projektu zainspirowanego przez organizację „Humanity in Action.

powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie

Istotnym elementem zajęć uczestników była ponadto dokumentacja śladów kultury ukraińskiej i niemieckiej w Lublinie, które wpisują się w jego wielokulturową przeszłość. Rezultaty tej pracy zostały udostępnione publicznie w ramach „ruchomej wystawy”, która przeszła ulicami Lublina 2 kwietnia. Planowana jest także stała wystawa w Lublinie, której szczegóły wkrótce ogłosimy.

powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie
powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie
powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie

Na temat projektu pojawiły się następujące informacje medialne:
http://radioer.pl/informacje/archiwum/2/2009-03/9631/
http://www.radio.lublin.pl/artykuly.php?id=54738
http://www.radio.lublin.pl/artykuly.php?id=54572
http://www.radio.lublin.pl/artykuly.php?id=54548

Do pobrania :

Common past, common future, looking for a dialog! /PDF/

TAK ZAPOWIADALIŚMY PROJEKT :

Młodzież z niemieckiego Münster, ukraińskiego Łucka i lubelskiego spotka się w Nasutowie i Lublinie podczas wymiany młodzieżowej między 29 marca a 5 kwietnia. Projekt „Wspólna przeszłość, wspólna przyszłość: w poszukiwaniu dialogu” ma przybliżyć młodzieży kulturę i historię swoich sąsiadów oraz ma być miejscem dla poszukiwania dialogu w dyskusji na tematy historyczne i polityczne. Będą temu służyć liczne warsztaty integracyjne, animacja językowa, debaty oraz warsztaty symulacyjne. Każda z grup narodowych zaprezentuje także swoje tradycje i zwyczaje lokalne oraz przedstawi film wyprodukowany w ich kraju, który będzie służyć dyskusji.

Ważnym elementem zajęć uczestników będzie dokumentacja śladów kultury ukraińskiej i niemieckiej w Lublinie, które wpisują się w jego wielokulturową przeszłość. Rezultaty tej pracy zostaną udostępnione publicznie w ramach „ruchomej wystawy”, która przejdzie ulicami Lublina 2 kwietnia oraz podczas wystaw planowanych w Münster, Łucku i Lublinie już po zakończeniu projektu.

Młodzi ludzie odwiedzą także muzeum byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku i wezmą udział w warsztatach o prawach człowieka przygotowanych przez absolwenta letniej szkoły „Summer Core Program” w Warszawie i Berlinie fundacji Humanity in Action.


Wymiana młodzieżowa została zorganizowana przez Europejski Dom Spotkań – Fundację Nowy Staw
przy wsparciu finansowym funduszy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieżowej.





MEDIA o WYMIANIE MŁODZIEŻOWEJ

Flash Player - pobierz.



Flash Player - pobierz.










PROJEKTY
FUNDACJI

NowyStaw

Projekt
RAZEM
MOŻEMY WIĘCEJ

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

Projekt
NOWE KOMPETENCJE
I UMIEJĘTNOŚCI

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

Projekt
NASUTOWSKI
UNIWERSYTET LUDOWY

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

Projekt
4 UKRAINE"
SIŁA KOBIET

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

Projekt
PRZYJAZNY I BEZPIECZNY URZĄD III

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

Projekt
KOALICJA
ORGANIZACJI OBYWATELSKICH

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ