AKTUALNOŚCI 2008 ROKU

10.05.-18.05.2008 Nasutów. Historia Żydów w Lublinie Europejskie Centrum Współpracy Młodzieży

Jest to polsko-niemiecka wymiana młodzieży, druga część projektu wymian młodzieżowych z miast partnerskich Lublina i Münster. Pierwsza część projektu odbyła się jesienią w Münster i dotyczyła historii Żydów w tym mieście.

Podczas spotkania w Nasutowie młodzi Niemcy i Polacy wspólnie zbadają przeszłość Lublina pod kątem obecności w naszym mieście społeczności żydowskiej. Wyruszą szlakiem Żydów Lubelskich, odwiedzą ważne dla nich miejsca, takie jak Jesziwa, stary kirkut czy Majdanek. Z historią Lublina zapoznają się też między innymi podczas wizyty w Teatrze NN. W planie projektu jest też wyjazd do Łęcznej i zwiedzanie tamtejszej synagogi.

Uczestnicy projektu wezmą ponadto udział w licznych warsztatach, podczas których zapoznają się z żydowską tradycją, religią, nauczą się podstaw jidisz, a także będą wspólnie gotować potrawy kuchni żydowskiej.

Część projektu to też spotkania integracyjne i rozrywkowe, jak np. udział w odbywających się w tym czasie Kozienaliach.

Partnerem projektu jest Deutsch-Polnische Jugendakademie z Münster.

Projekt współfinansowany ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży

Relacja z wymiany młodzieży ...

Historia Żydów w LublinieHistoria Żydów w LublinieHistoria Żydów w Lublinie