AKTUALNOŚCI 2007 ROKU

13.08.2007 Workcamp na cmentarzach wojennych Europejskie Centrum Współpracy Młodzieży

W dniach 3-12 sierpnia 2007 r. w Nasutowie odbyła się polsko-niemiecko-austriacka wymiana młodzieży. Projekt był o tyle nietypowy, że głównym punktem programu była praca młodych ludzi na cmentarzach wojennych.

Uczestnicy spotkania wzięli udział w pracach porządkowych na dwóch cmentarzach żołnierskich położonych na Lubelszczyźnie – we Wronowie (w gminie Bełżyce) i w Borowie (w gminie Chodel). Są to cmentarze, na których pochowani są polegli w I Wojnie Światowej żołnierze armii austro-węgierskiej, pruskiej i rosyjskiej. Obie nekropolie, położone w lasach, wymagają gruntownej renowacji, którą kierują gminy w porozumieniu z Austriackim Czarnym Krzyżem.

Oprócz pracy młodzież wzięła udział w warsztatach na temat I Wojny Światowej, historii cmentarzy żołnierskich i opieki nad grobami żołnierskimi w Polsce, Austrii i Niemczech.

W programie nie zabrakło także wizyt w miejscach związanych z II Wojną Światową, młodzież zwiedziła muzeum byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku, a także muzeum byłego obozu zagłady w Bełżcu.

Młodzi uczestnicy wymiany mieli okazję spotkać się z Posłem do Parlamentu Europejskiego Prof. Zbigniewem Zaleskim, a także z lubelskim historykiem Andrzejem Chaciołką, wybitnym znawcą historii I Wojny Światowej.

Ważną część projektu stanowiły międzynarodowe dyskusje przy ognisku, wspólne spędzanie wolnego czasu, prezentacja naszych kultur narodowych, a przy okazji obalanie wzajemnych stereotypów.

Projekt został zorganizowany przez Fundację Nowy Staw we współpracy z Towarzystwem Współpracy Europejskiej, Austriackim Czarnym Krzyżem i Niemieckim Związkiem Ludowym Opieki nad Grobami Wojennymi.

Na przyszły rok planowana jest dalsza współpraca i odnawianie kolejnych zapomnianych cmentarzy wojennych.

Workcamp auf den Soldatenfriedhöfen

Europejskie Centrum Współpracy MłodzieżyEuropejskie Centrum Współpracy MłodzieżyEuropejskie Centrum Współpracy MłodzieżyEuropejskie Centrum Współpracy Młodzieży

Projekt współfinansowany ze środków PNWM