Polsko-Czeska młodzież
szansą na lepsze jutro

Polsko-Czeska młodzież
szansą na lepsze jutro

„Polsko-Czeska młodzież – szansa na lepszą przyszłość” to projekt, który będzie przeprowadzony w formie online. Potencjalnym odbiorcami projektu są ludzie młodzi w przedziale wiekowym 18-35 lat. Tematyka projektu będzie nawiązywać do zmian zachodzących na świecie z powodu COVID-19.

Uczestnicy projektu zostaną poddani badaniu pod kątem obaw, które powstały w wyniku zaistnienia nowej sytuacji na świecie związanych z rynkiem pracy, przeniesieniem życia do wirtualnej rzeczywistości oraz zmianami zachodzącymi w państwach V4 i całej UE. W ramach projektu zostaną przeprowadzone między innymi dwie formy warsztatów online Fake News i znaczeniu Polski i Czech w kontekście całej V4 oraz debaty online podczas, których uczestnicy projektu będą mogli podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Projekt zakończy się publikacją 3 artykułów w prasie polskiej i czeskiej, promujących badania przeprowadzone w ramach projektu i sam projekt.

O PROJEKCIE

TERMIN
6-7 października 2020 r.

Kraje uczestniczące
Polska, Czechy

Rodzaj projektu
projekt online

Uczestnicy
60 uczestników

DZIEŃ 1 | WTOREK, 6 PAŹDZIERNIKA 2020

OTWARCIE PROJEKTU

Sesja warsztatowa:

„Fake news – narzędzie dezinformacji!”
W jaki sposób rozpoznać fake newsy w internecie? Czy młodzi ludzie mogą ustrzec się materiałów dezinformacji w internecie? Jakie techniki i narzędzia są najczęściej wykorzystywane przy publikowaniu Fake newsów? Jak rozpoznać co jest prawdą a co fikcją w internecie?

PRZERWA

Sesja warsztatowa:

„Historia V4 i jak budować międzynarodowe partnerstwa”
Koniec czeskiej prezydencji i początek polskiej prezydencji w grupie V4. Jak powinniśmy budować międzynarodowe partnerstwo między młodymi ludźmi a organizacjami

DZIEŃ 2 | ŚRODA, 7 PAŹDZIERNIKA 2020

Przywitanie gości

PODSUMOWANIE BADAŃ ODNOŚNIE OBAW MŁODYCH OSÓB DOT. COVIDA

Debata online:
Grupa Wyszehradzka - Bilans 30 lat udanej współpracy oraz perspektywy na przyszłość

W 2021 roku Grupa Wyszehradzka będzie świętować 30 lecie swojego istnienia. Kraje Grupy Wyszehradzkiej mówiące jednym głosem znaczą więcej w UE niż każdy z nich indywidualnie. Dzięki tej współpracy mogą być silniejszym partnerem dla krajów zachodnich. Niewątpliwie współpraca wyszehradzka opiera się na zaufaniu i wspólnych wartościach. Jakie są perspektywy współpracy na przyszłość?

PRZERWA

Debata online:
Szanse, wyzwania i zagrożenia stojące przed młodymi ludźmi w dobie pandemii Covid-19

Młodzi ludzie z powodu pandemii  utracili pracę, możliwość uczęszczania na zajęcia stacjonarne na swoich uczelniach i w szkole. Jednocześnie wszystkie działania przeniosły się do internetu. W jaki sposób wykorzystać te zmiany do rozwoju młodych osób? Czy przeniesienie wszystkiego do wirtualnej rzeczywistości możemy nazywać szansą czy zagrożeniem, w kontekście tradycyjnych spotkań i budowania relacji między narodami.

PODSUMOWANIE I ZAKOŃCZENIE

Jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami!
eds@eds-fundacja.pl , tel: +48 507 112 228
Na Facebooku: https://www.facebook.com/nowystaw
Do zobaczenia online!

European Youth Centre Breclav z.s, Bohemia EU Planners,
Risks of Internet and Modern Technologies,
Temelnik z.s, SPŠCH Pardubice

Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw

„Polsko-Czeska młodzież — szansa na lepszą przyszłość”
Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP
w ramach konkursu Forum Polsko-Czeskie 2020.

ENGLISH VERSION