EUROPEJSKI DOM SPOTKAŃ - FUNDACJA NOWY STAW


Nasutowski Uniwersytet LudowyAKTUALNOŚCI W PROJEKCIE

Czerwiec 2024

Maj 2024

Kwiecień 2024

Grudzień 2024

Nasutowski Uniwersytet Ludowy życzy Wam
zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku!

Dziękujemy wszystkim za udział w wydarzeniach i warsztatach. Niedługo wracamy!


Listopad 2024

UNInews WIDEORELACJA Z WARSZTATÓW KULINARNYCH

Zapraszamy do obejrzenia wideorelacji z Warsztatów kulinarnych które odbyły się 30 listopada 2023 w Dom Nasutów. Warsztaty były prowadzone przez szefa kuchni Zygmunta Siegiedę w ramach projektu Nasutowski Uniwersytet Ludowy.

WIĘCEJ INFORMACJI

UNInews PRZEDSTAWIAMY REZULTAT PRACY NASZYCH MŁODYCH DZIENNIKARZY.

W ramach Warsztatów Medialnych Uczestnicy Nasutowskiego Uniwersytetu Ludowego wzięli udział w Forum Ekonomicznym Młodych Liderów. Odbywało się ono w dniach 6-8 września w Jeleniej Górze/Karpaczu. Wydarzenie to organizowane było przez Europejski Dom Spotkań – Fundację Nowy Staw po raz 18-sty. Forum Ekonomiczne Młodych Liderów to miejsce spotkań młodych liderów z Polski i z Europy.

WIĘCEJ INFORMACJI

UNInews INSCENIZACJA Z OKAZJI 160. ROCZNICY POWSTANIA STYCZNIOWEGO ORAZ KONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH

Przedstawiamy wideorelację z wydarzenia pt. „Inscenizacja z okazji 160. Rocznicy Powstania styczniowego oraz Koncert Pieśni patriotycznych”, które odbyło się w dniu 11 października 2023 r. w Dom Nasutów.

WIĘCEJ INFORMACJI

11.2023 Serdecznie zapraszamy
do odwiedzenia nowej zakładki UNInews

W ramach projektu Nasutowski Uniwersytet Lubelski stworzyliśmy nową zakładkę pod nazwą UNInews. Jej celem jest informowanie o bieżących sprawach społecznych i zachęcanie, w szczególności młodych osób do aktywnego uczestnictwa w życiu lokalnej społeczności oraz umieszczenie relacji foto i wideo z odbywających się wydarzeń i warsztatów.

WIĘCEJ INFORMACJI

11.2023 Edukacja regionalna w kręgu tradycji

W ramach II Filaru "Nasutowskiego Uniwersytetu Ludowego": Edukacja regionalna w kręgu tradycji uczestnicy wzięli udział w 48 - godzinnych Warsztatach tanecznych - regionalnych i narodowych. W trakcie warsztatów słuchacze poznali bogactwo kulturowe Lubelszczyzny, w tym kulturę duchową - folklor: wierzenia, zwyczaje, obrzędy. Nauczyli się kilku pieśń ludowych oddających charakter Lubelszczyzny, były to m.in. pieśni obrzędowe, miłosne, ballady. Ponadto poznali kulturę materialną - etnografią Lubelszczyzny, w tym stroje ludowe, tkaniny, hafty.

WIĘCEJ INFORMACJI

08.11.2023 Koncert Pieśni Patriotycznych

Szanowni Państwo,
Zapraszamy serdecznie na „Koncert Pieśni Patriotycznych”,
który odbędzie się w dniu 12 listopada 2023 r. w Domu Nasutów (Nasutów 98a) o godz. 13.30.
Po koncercie zapraszamy na poczęstunek.

Wydarzenie to jest integralną częścią projektu pt. „Nasutowski Uniwersytet Ludowy”, który ma na celu edukowanie mieszkańców ziemi lubelskiej, w szczególności osób młodych, do pełnienia roli liderów w lokalnych działaniach społecznych, kulturalnych i gospodarczych.

Październik 2024


11.10.2023 REKONSTRUKCJA HISTORYCZNA NAWIĄZUJĄCA DO WYDARZEŃ Z POWSTANIA STYCZNIOWEGO

W dniu 11.10.2023 na terenach zielonych Domu Nasutów odbyła się rekonstrukcja historyczna nawiązująca do wydarzeń z Powstania Styczniowego. Uczniowie szkół, okoliczni mieszkańcy oraz społeczność zamieszkująca województwo lubelskie miała okazję pogłębiać wiedzę na temat potyczki pod Nowym Stawem, która została stoczona 160 lat temu. Dzięki tej inscenizacji osoby uczestniczące w niej miały okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat historii, kultury i symboli naszego kraju.

WIĘCEJ INFORMACJI

07-08.10.2023 WARSZTATY EKOLOGICZNO-PSZCZELARSKIE „SPOTKANIA Z NATURĄ”

W dniach 07-08.10.2023 Uczestnicy Nasutowskiego Uniwersytetu Ludowego wzięli udział w Warsztatach ekologiczno-pszczelarskich „Spotkania z Naturą”. Celem warsztatów było dostarczenie Uczestnikom wiedzy o środowisku, kształtowanie postaw przyjaznych naturze oraz propagowanie idei proekologicznych. W ramach poruszanych tematów słuchacze zapoznali się m.in. z informacjami związanymi z zawodem pszczelarza, gospodarką pasieczną czy produktami pszczelimi.

WIĘCEJ INFORMACJI

07-08.10.2023 WARSZTAT KULINARNY

W dniu 05.10.2023 zakończył się 4 - dniowy Warsztat kulinarny dla 10-osobowej grupy uczestniczek w wieku 18-35 lat zamieszkujących województwo lubelskie w szczególności Gminę Niemce i tereny wiejskie. Celem warsztatów było dostarczenie Uczestniczkom wiedzy teoretyczno-praktycznej w zakresie przygotowywania potraw regionalnych. W ramach warsztatów Uczestniczki sporządzały potrawy kuchni staropolskiej, w tym nasutowskie potrawy regionalne: zawijasa nasutowskiego, kociołka z dynią, postniczki, gołąbki z farszem ziemniaczanym w sosie grzybowym, bigos z buraka, racuchy z rodzynkami oraz piekły cebularze lubelskie i przygotowały sałatkę Waldorf.

WIĘCEJ INFORMACJI

Wrzesień 2024


15.09.2023 warsztaty "Spotkania z naturą"

Zapraszamy do zapisów na warsztaty "Spotkania z naturą", odbywające się w Domu Nasutów - Nasutów 98A, w ramach projektu Nasutowski Uniwersytet Ludowy, finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wspierania Uniwersytetów Ludowych.

Warsztaty odbywają się w trybie stacjonarnym, w liczbie 16 godzin dydaktycznych,
w terminie: 07-08.10.2023 .

Zajęcia skierowane są do miłośników natury, pszczelarstwa i ekologicznej żywności. Nauka wykorzystania naturalnych zasobów występujących w regionie. Uzupełnieniem spotkań będą „kąpiele leśne” w Kozłowieckim Parku Krajobrazowym.

Zgłoś się już dziś: https://forms.gle/NmJcp71K9oDyo3qg6

14.09.2023 warsztaty TANECZNE

Zapraszamy do zapisów na warsztaty TANECZNE, odbywające się w Domu Nasutów - Nasutów 98A, ramach projektu Nasutowski Uniwersytet Ludowy, finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wspierania Uniwersytetów Ludowych.

Warsztaty odbywają się w trybie stacjonarnym, w liczbie 48 godzin dydaktycznych,
w terminie: 14-15.X.2023, 28-29.X.2023, 18-19.XI.2023.

Zajęcia koncentrują się na nauce praktycznych podstawowych kroków, charakterystycznych ruchów, a także tła historycznego i kulturowego dla danego tańca.

Zgłoś się już dziś: https://forms.gle/NmJcp71K9oDyo3qg6

13.09.2023 warsztaty kulinarne

Zapraszamy do zapisów na warsztaty kulinarne, odbywające się w Domu Nasutów - Nasutów 98A, ramach projektu Nasutowski Uniwersytet Ludowy, finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wspierania Uniwersytetów Ludowych.

Warsztaty odbywają się w trybie stacjonarnym, w liczbie 32 godzin dydaktycznych,
w terminie: 05-06.10.2023 oraz 09-10.10.2023.

W programie m.in. cebularz, zawijas nasutowski, postniczki, bigos z buraków.

Zgłoś się już dziś: https://forms.gle/4WQWVzXi8nNMtaw16

Sierpień 2024


19-20.08.2023 warsztaty medialne

19 i 20 sierpnia br. w ramach projektu Nasutowski Uniwersytet Ludowy odbyła się pierwsza część Warsztatów medialnych.

Warsztaty prowadzone przez dziennikarza-praktyka, wykładowcę akademickiego stanowiły część teoretyczną i praktyczną. Pierwszego dnia uczestnicy zagłębili się w teorię dziennikarską. Rozmawiali o zasadach tworzenia tekstów, przeprowadzeniu wywiadów, o etyce i prawie prasowym, zasadach dress code dziennikarzy telewizyjnych, jak również o zasadach tworzenia materiałów telewizyjnych i tworzeniu relacji “live”.

Następnego dnia teorie wykorzystano w praktyce. Młode osoby, które chciały poszerzyć swoją wiedzę na temat dziennikarstwa wraz z prowadzącym warsztatów przygotowywały relację na żywo na poszczególne tematy, próbowały opanować stres przed kamerą, nabyć nawyki w zadawaniu dobrych pytań podczas wywiadów. Dodatkowo zajęli się pisaniem tekstów informacyjnych, a także przyciągających tytułów do już gotowych tekstów informacyjnych.

Celem warsztatów było przygotowanie przyszłych uczestników Ekonomicznego Forum Młodych Liderów do przeprowadzenia wywiadów i rozmowy z panelistami i innymi gośćmi wydarzenia.

WIĘCEJ INFORMACJI

09.2023 warsztaty medialne

Zapraszamy do zapisów na pierwszą część warsztatów medialnych, odbywających się w Dom Nasutów - Nasutów 98A, ramach projektu Nasutowski Uniwersytet Ludowy, finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wspierania Uniwersytetów Ludowych.

Termin do wyboru: 19-20.08.2023 lub 30-31.08.2023.

Dla kogo: osoby w wieku 18-35 zamieszkujące województwo lubelskie, w szczególności Gminę Niemce.
Prowadzący: Piotr Kuśmierzak - Dziennikarz "Wydarzeń" Telewizji Polsat, Wykładowca Akademicki.

W programie znajdzie się m.in: tworzenie ciekawego contentu telewizyjnego: zdjęcia, montaż, efekty, bohaterowie; sztuka przeprowadzania wywiadów; przygotowywanie relacji na żywo - próby kamerowe i wiele innych.

Uczestnicy warsztatów wezmą udział w Economic Forum of Young Leaders w terminie 05-08.09.2023. EFYL to spotkanie młodych ludzi z całej Europy, miejsce dyskusji o gospodarce, edukacji, ekologii, rynku pracy przedsiębiorczości oraz o wyzwaniach stojących przed młodym pokoleniem ekonomistów, przedsiębiorców, dziennikarzy, a także przedstawicieli organizacji pozarządowych. Udział w Forum pozwoli uczestnikom wykorzystać wiedzę zdobytą w trakcie warsztatów w praktyce - przeprowadzając wywiady z gośćmi Forum, politykami, przedsiębiorcami, biznesmanami.

Zgłoś się już dziś: https://bit.ly/Warsztaty_Medialne
(zgłoszenia przyjmujemy do 14.08.2023)


Lipiec 2024


Lipiec 2023 rwają przygotowania do uruchomienia Nasutowskiego Uniwersytetu Ludowego

Trwają przygotowania do uruchomienia Nasutowskiego Uniwersytetu Ludowego na terenie województwa lubelskiego w Nasutowie 98 A. Planujemy w miesiącu sierpniu rozpocząć prace remontowe w siedzibie Nasutowskiego Uniwersytetu Ludowego oraz rozpocząć pierwsze formy wsparcia w ramach I Filaru Uniwersytetu Ludowego: Edukacja Obywatelska: Promocja Społeczeństwa Obywatelskiego.
Aby być na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami związanymi z projektem „Nasutowski Uniwersytet Ludowy”, zapraszamy do regularnego odwiedzania strony projektu.wszystko co musisz wiedzieć
o Nasutowskim Uniwersytecie Ludowym
PROJEKT

Projekt „Nasutowski Uniwersytet Ludowy” realizowany jest przez Europejski Dom Spotkań – Fundację Nowy Staw.
Projekt finansowany jest przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Wspierania Rozwoju Uniwersytetów Ludowych na lata 2020 –2030.

Całkowity budżet projektu: 897 920,00 zł
Całkowite dofinansowanie: 897 920,00 zł


OKRES REALIZACJI PROJEKTU

Projekt jest realizowany w okresie od 01.07.2023r. do 31.12.2025r.
NowyStaw

Cele

 1. Utworzony przez Beneficjenta Nasutowski Uniwersytet Ludowy jest placówką dla osób dorosłych w wieku 18-35 lat zamieszkujących województwo lubelskie, zwłaszcza tereny wiejskie, w szczególności gminę Niemce.
 2. Głównym celem działalności Nasutowskiego Uniwersytetu Ludowego jest edukowanie osób z mniejszych środowisk i przygotowanie ich do pełnienia roli liderów w lokalnych działaniach społeczno-kulturalno-ekonomicznych poprzez rozwój osobisty, zawodowy i zwiększenie aktywności obywatelskiej osób młodych, zwłaszcza z terenów wiejskich województwa lubelskiego w oparciu o 3 filarową grundtvigańską metodę dydaktyczną czerpiącą z tradycji i bogactwa kulturowego lokalnej społeczności.
  • I FILAR - EDUKACJA OBYWATELSKA - celem jest rozwój osobisty i zwiększenie aktywności obywatelskiej
  • II FILAR – EDUKACJA REGIONALNA – celem jest rozwój zawodowy, wpływ na rozwój społeczności lokalnej, zachowywanie oraz przekazywanie tradycji i dziedzictwa narodowego
  • III FILAR - EDUKACJA EKOLOGICZNA - celem jest rozwój osobisty, zwiększenie aktywności obywatelskiej, wpływ na rozwój społeczności lokalnej.
 3. Stosowane metody pracy w Nasutowskim Uniwersytecie Ludowym będą oparte na uznaniu wartości i wykorzystaniu wcześniejszych doświadczeń słuchaczy oraz ich udziale i odpowiedzialności w procesach planowania i realizacji działań edukacyjnych.
 4. Projekt zakłada realizację bezpłatnych warsztatów, których celem będzie zwiększenie wiedzy i umiejętności uczestników w danej dziedzinie, nabycie kompetencji zawodowych lub rozwój zainteresowań / pasji.


DLA KOGO

Projekt „Nasutowski Uniwersytet Ludowy” jest skierowany dla osób dorosłych w wieku 18-35 lat zamieszkujących województwo lubelskie, zwłaszcza tereny wiejskie, w szczególności gminę Niemce.


NowyStaw

FORMY WSPARCIA

W ramach Programu Nasutowskiego Uniwersytetu Ludowego realizowane będą warsztaty:

 • Warsztat Kompetencji społecznych
 • Warsztat medialny w tym uczestnictwo w Forum Ekonomicznym Młodych Liderów
 • Warsztat - Kurs Kulinarny
 • Warsztat Taneczny
 • Warsztat Rzemieślniczy
 • Śpiewanie patriotyczne
 • Inscenizacja z okazji rocznicy Powstania Styczniowego
 • Warsztat - Spotkania z naturą, w ramach których omawiane będą zagadnienia: pszczelarstwa i hodowli pszczół, ekologicznej żywności, zasobów naturalnych w regionie. Uzupełnieniem będą „Kąpiele leśne” w Kozłowieckim Parku Krajobrazowym.

Warsztaty realizowane będą na terenie województwa lubelskiego w Domu Nasutów, w terminach i godzinach dostosowanych do indywidualnych potrzeb Uczestników/czek Projektu.

Forum Ekonomiczne Młodych Liderów (FEML)

Forum Ekonomiczne Młodych Liderów (FEML) w ramach warsztatów medialnych w 2023r. i 2024 r. odbędzie się w Karpaczu.
Więcej informacji na temat FEML znajduje się pod linkiem http://www.forum-leaders.eu/2023-pl.php

Wsparcie towarzyszące dla Uczestników/czek stanowi:

 • catering w trakcie szkoleń,
 • zakwaterowanie w trakcie szkoleń,
 • zwrot kosztów dojazdu.Kontakt
Europejski Dom Spotkań - Fundacja Nowy Staw
Lublin, 3-go Maja 18/5a, II piętro
Sekretariat : tel. +48 511 403 155
e-mail: eds@eds-fundacja.plNasutowski Uniwersytet LudowyNowyStaw