EUROPEJSKI DOM SPOTKAŃ - FUNDACJA NOWY STAW


Nasutowski Uniwersytet LudowyAKTUALNOŚCI W PROJEKCIE


Wrzesień 2023

15.09.2023 warsztaty "Spotkania z naturą"

Zapraszamy do zapisów na warsztaty "Spotkania z naturą", odbywające się w Domu Nasutów - Nasutów 98A, w ramach projektu Nasutowski Uniwersytet Ludowy, finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wspierania Uniwersytetów Ludowych.

Warsztaty odbywają się w trybie stacjonarnym, w liczbie 16 godzin dydaktycznych,
w terminie: 07-08.10.2023 .

Zajęcia skierowane są do miłośników natury, pszczelarstwa i ekologicznej żywności. Nauka wykorzystania naturalnych zasobów występujących w regionie. Uzupełnieniem spotkań będą „kąpiele leśne” w Kozłowieckim Parku Krajobrazowym.

Zgłoś się już dziś: https://forms.gle/NmJcp71K9oDyo3qg6

14.09.2023 warsztaty TANECZNE

Zapraszamy do zapisów na warsztaty TANECZNE, odbywające się w Domu Nasutów - Nasutów 98A, ramach projektu Nasutowski Uniwersytet Ludowy, finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wspierania Uniwersytetów Ludowych.

Warsztaty odbywają się w trybie stacjonarnym, w liczbie 48 godzin dydaktycznych,
w terminie: 14-15.X.2023, 28-29.X.2023, 18-19.XI.2023.

Zajęcia koncentrują się na nauce praktycznych podstawowych kroków, charakterystycznych ruchów, a także tła historycznego i kulturowego dla danego tańca.

Zgłoś się już dziś: https://forms.gle/NmJcp71K9oDyo3qg6

13.09.2023 warsztaty kulinarne

Zapraszamy do zapisów na warsztaty kulinarne, odbywające się w Domu Nasutów - Nasutów 98A, ramach projektu Nasutowski Uniwersytet Ludowy, finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wspierania Uniwersytetów Ludowych.

Warsztaty odbywają się w trybie stacjonarnym, w liczbie 32 godzin dydaktycznych,
w terminie: 05-06.10.2023 oraz 09-10.10.2023.

W programie m.in. cebularz, zawijas nasutowski, postniczki, bigos z buraków.

Zgłoś się już dziś: https://forms.gle/4WQWVzXi8nNMtaw16

Sierpień 2023

09.2023 warsztaty medialne

Zapraszamy do zapisów na pierwszą część warsztatów medialnych, odbywających się w Dom Nasutów - Nasutów 98A, ramach projektu Nasutowski Uniwersytet Ludowy, finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wspierania Uniwersytetów Ludowych.

Termin do wyboru: 19-20.08.2023 lub 30-31.08.2023.

Dla kogo: osoby w wieku 18-35 zamieszkujące województwo lubelskie, w szczególności Gminę Niemce.
Prowadzący: Piotr Kuśmierzak - Dziennikarz "Wydarzeń" Telewizji Polsat, Wykładowca Akademicki.

W programie znajdzie się m.in: tworzenie ciekawego contentu telewizyjnego: zdjęcia, montaż, efekty, bohaterowie; sztuka przeprowadzania wywiadów; przygotowywanie relacji na żywo - próby kamerowe i wiele innych.

Uczestnicy warsztatów wezmą udział w Economic Forum of Young Leaders w terminie 05-08.09.2023. EFYL to spotkanie młodych ludzi z całej Europy, miejsce dyskusji o gospodarce, edukacji, ekologii, rynku pracy przedsiębiorczości oraz o wyzwaniach stojących przed młodym pokoleniem ekonomistów, przedsiębiorców, dziennikarzy, a także przedstawicieli organizacji pozarządowych. Udział w Forum pozwoli uczestnikom wykorzystać wiedzę zdobytą w trakcie warsztatów w praktyce - przeprowadzając wywiady z gośćmi Forum, politykami, przedsiębiorcami, biznesmanami.

Zgłoś się już dziś: https://bit.ly/Warsztaty_Medialne
(zgłoszenia przyjmujemy do 14.08.2023)

Lipiec 2023

Trwają przygotowania do uruchomienia Nasutowskiego Uniwersytetu Ludowego na terenie województwa lubelskiego w Nasutowie 98 A. Planujemy w miesiącu sierpniu rozpocząć prace remontowe w siedzibie Nasutowskiego Uniwersytetu Ludowego oraz rozpocząć pierwsze formy wsparcia w ramach I Filaru Uniwersytetu Ludowego: Edukacja Obywatelska: Promocja Społeczeństwa Obywatelskiego.
Aby być na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami związanymi z projektem „Nasutowski Uniwersytet Ludowy”, zapraszamy do regularnego odwiedzania strony projektu.wszystko co musisz wiedzieć
o Nasutowskim Uniwersytecie Ludowym
PROJEKT

Projekt „Nasutowski Uniwersytet Ludowy” realizowany jest przez Europejski Dom Spotkań – Fundację Nowy Staw.
Projekt finansowany jest przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Wspierania Rozwoju Uniwersytetów Ludowych na lata 2020 –2030.

Całkowity budżet projektu: 897 920,00 zł
Całkowite dofinansowanie: 897 920,00 zł


OKRES REALIZACJI PROJEKTU

Projekt jest realizowany w okresie od 01.07.2023r. do 31.12.2025r.
NowyStaw

Cele

 1. Utworzony przez Beneficjenta Nasutowski Uniwersytet Ludowy jest placówką dla osób dorosłych w wieku 18-35 lat zamieszkujących województwo lubelskie, zwłaszcza tereny wiejskie, w szczególności gminę Niemce.
 2. Głównym celem działalności Nasutowskiego Uniwersytetu Ludowego jest edukowanie osób z mniejszych środowisk i przygotowanie ich do pełnienia roli liderów w lokalnych działaniach społeczno-kulturalno-ekonomicznych poprzez rozwój osobisty, zawodowy i zwiększenie aktywności obywatelskiej osób młodych, zwłaszcza z terenów wiejskich województwa lubelskiego w oparciu o 3 filarową grundtvigańską metodę dydaktyczną czerpiącą z tradycji i bogactwa kulturowego lokalnej społeczności.
  • I FILAR - EDUKACJA OBYWATELSKA - celem jest rozwój osobisty i zwiększenie aktywności obywatelskiej
  • II FILAR – EDUKACJA REGIONALNA – celem jest rozwój zawodowy, wpływ na rozwój społeczności lokalnej, zachowywanie oraz przekazywanie tradycji i dziedzictwa narodowego
  • III FILAR - EDUKACJA EKOLOGICZNA - celem jest rozwój osobisty, zwiększenie aktywności obywatelskiej, wpływ na rozwój społeczności lokalnej.
 3. Stosowane metody pracy w Nasutowskim Uniwersytecie Ludowym będą oparte na uznaniu wartości i wykorzystaniu wcześniejszych doświadczeń słuchaczy oraz ich udziale i odpowiedzialności w procesach planowania i realizacji działań edukacyjnych.
 4. Projekt zakłada realizację bezpłatnych warsztatów, których celem będzie zwiększenie wiedzy i umiejętności uczestników w danej dziedzinie, nabycie kompetencji zawodowych lub rozwój zainteresowań / pasji.


DLA KOGO

Projekt „Nasutowski Uniwersytet Ludowy” jest skierowany dla osób dorosłych w wieku 18-35 lat zamieszkujących województwo lubelskie, zwłaszcza tereny wiejskie, w szczególności gminę Niemce.


NowyStaw

FORMY WSPARCIA

W ramach Programu Nasutowskiego Uniwersytetu Ludowego realizowane będą warsztaty:

 • Warsztat Kompetencji społecznych
 • Warsztat medialny w tym uczestnictwo w Forum Ekonomicznym Młodych Liderów
 • Warsztat - Kurs Kulinarny
 • Warsztat Taneczny
 • Warsztat Rzemieślniczy
 • Śpiewanie patriotyczne
 • Inscenizacja z okazji rocznicy Powstania Styczniowego
 • Warsztat - Spotkania z naturą, w ramach których omawiane będą zagadnienia: pszczelarstwa i hodowli pszczół, ekologicznej żywności, zasobów naturalnych w regionie. Uzupełnieniem będą „Kąpiele leśne” w Kozłowieckim Parku Krajobrazowym.

Warsztaty realizowane będą na terenie województwa lubelskiego w Domu Nasutów, w terminach i godzinach dostosowanych do indywidualnych potrzeb Uczestników/czek Projektu.

Forum Ekonomiczne Młodych Liderów (FEML)

Forum Ekonomiczne Młodych Liderów (FEML) w ramach warsztatów medialnych w 2023r. i 2024 r. odbędzie się w Karpaczu.
Więcej informacji na temat FEML znajduje się pod linkiem http://www.forum-leaders.eu/2023-pl.php

Wsparcie towarzyszące dla Uczestników/czek stanowi:

 • catering w trakcie szkoleń,
 • zakwaterowanie w trakcie szkoleń,
 • zwrot kosztów dojazdu.Kontakt
Europejski Dom Spotkań - Fundacja Nowy Staw
Lublin, 3-go Maja 18/5a, II piętro
Sekretariat : tel. +48 511 403 155
e-mail: eds@eds-fundacja.plNasutowski Uniwersytet LudowyNowyStaw