Nasutowski Uniwersytet Ludowy

AKTUALNOŚCI W PROJEKCIE

Październik 2023

Edukacja regionalna w kręgu tradycji

W ramach II Filaru "Nasutowskiego Uniwersytetu Ludowego": Edukacja regionalna w kręgu tradycji uczestnicy wzięli udział w 48 - godzinnych Warsztatach tanecznych - regionalnych i narodowych. W trakcie warsztatów słuchacze poznali bogactwo kulturowe Lubelszczyzny, w tym kulturę duchową - folklor: wierzenia, zwyczaje, obrzędy. Nauczyli się kilku pieśń ludowych oddających charakter Lubelszczyzny, były to m.in. pieśni obrzędowe, miłosne, ballady. Ponadto poznali kulturę materialną - etnografią Lubelszczyzny, w tym stroje ludowe, tkaniny, hafty.

W ramach tańców i zabaw tanecznych nauczyli się podstawowych kroków i figur tańców tj. mach, cygan, osa, czółenko, chodzony, polka podlaska, reczka, wałach, weksel, kontro, kokoszka.

W ramach polskich tańców narodowych, które rozpowszechniły się na terenie całej Polski Uczestnicy poznali: oberka, mazura, poloneza, kujawiaka oraz krakowiaka.

Europejski Dom Spotkań - Fundacja Nowy Staw
Lublin, 3-go Maja 18/5a, II piętro