AKTUALNOŚCI 2020 ROKU

powiekszenie

01.08.2020 EUROPEJSKI PIKNIK ROWEROWY
już za nami!

Z powodu trwającej pandemii koronawirusa tegoroczny Europejski Piknik Rowerowy musieliśmy przenieść z maja na początek sierpnia. Jednak zachowanie dystansu oraz częsta dezynfekcja rąk nie przeszkodziła jego uczestnikom w dobrej zabawie i udanym spędzeniu soboty!

Rowerzyści w dniu 1.08.2020 r. wyruszyli spod Galerii Olimp w kierunku Nasutowa. Druga, znacznie mniej liczna grupa dołączyła do „peletonu” w miejscowości Dys. W asyście lubelskiej policji cała grupa dojechała bezpiecznie do Domu Nasutów. Tam na uczestników pikniku czekało wiele atrakcji. Pierwszą z nich była degustacja specjałów przygotowanych przez Dom Nasutów. Po posiłku rowerzyści mogli skorzystać z kolejnych atrakcji m.in. z trenażera lotów samolotowych, czyli cywilnej wersji trenażera lotniczego używanego w wojsku, lotnictwie i astronautyce, wziąć aktywny udział w warsztatach kowalstwa historycznego, czy oddać się skakaniu na tzw. miękkiej górze. Natomiast żołnierze z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” zorganizowali pokaz sprzętu, począwszy od karabinów, a skończywszy na motocyklu i quadzie. Najodważniejsi śmiałkowie mogli z kolei wziąć udział w rywalizacji na tzw. odwróconych rowerach (skręcenie kierownicą np. prawo, powodowało, że rower skręcał w lewo i na odwrót).

Spragnieni wiedzy mogli odwiedzić stoiska informacyjne Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Lublin, Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Lublinie oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie, na których oferowano bezpłatne materiały na temat Unii Europejskiej, a także porady dotyczące pozyskiwania funduszy europejskich dla mieszkańców województwa lubelskiego. Miejscowi strażacy zapewnili natomiast kurtynę wodną, w której rowerzyści mogli się ochłodzić podczas upalnego dnia.

W trakcie Europejskiego Pikniku Rowerowego uczestnicy wydarzenia rywalizowali także w konkursie wiedzy o Austrii. Rozgrywka przebiegała za pomocą platformy on-line. Każdy z biorących udział w konkursie mógł do niego przystąpić, używając swojego telefonu komórkowego lub innego urządzenia z dostępem do Internetu. Trudne pytania nie zniechęciły naszych rowerzystów do uczestnictwa. Nagrodą główną w konkursie były wysokiej klasy słuchawki bezprzewodowe ufundowane przez Pana Piotra Majchrzaka – Konsula Honorowego Republiki Austrii w Lublinie.

Organizatorami tegorocznego pikniku byli:

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Lublin,
Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw
Stowarzyszenie „Rowerowy Lublin”

Partnerami wydarzenia byli:

Dom Nasutów
Piotr Majchrzak – Konsul Honorowy Republiki Austrii w Lublinie
Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie
Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Lublinie
Galeria Olimp
2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”

Sponsorem wydarzenia była: