EUROPEJSKI DOM SPOTKAŃ - FUNDACJA NOWY STAW


AKTUALNOŚCI 2017 ROKU25.09.2017 Lublin Wspólnie przełamujemy stereotypy!

Projekt „Przełamujemy Stereotypy”- impuls do zmiany swiatopoglądu, okazja do nawiązania przyjaźni i rozwinięcia swojej kreatywności oraz umiejętnosci PR-owych
W dniach 11-18 września odbyło się spotkanie polsko-ukraińskie pod nazwą „Przełamujemy stereotypy”, które sfinansowane zostało z funduszu Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży.

Trzydziestu uczestników projektu miało okazję poszukać odpowiedzi na pytania dotyczące źródła stereotypów oraz ich istnienia we współczesnym, zglobalizowanym świecie. Na własnej skórze mogli sprawdzić czy pochodzenie wpływa na odbiór nas jako osób— odkrywając i analizując powszechnie znane stereotypy, jak również te polsko-ukraińskie.

DZIEŃ PIERWSZY

Pierwszy dzień był niezwykłą okazją do integracji w bardzo przyjemnej atmosferze, sprzyjającej otwarciu się na pozostałych uczestników i odkryciu cech wspólnych. Uczestnicy grali w gry integracyjne takie jak Speed Dating, Słoń, jak także musieli podjąć się wyzwań mających na celu zachęcenie ich do wyjścia z własnej strefy komfortu przy wykorzystaniu pracy zespołowej— budowali na przykład ruszający się samochód lub most, po którym musieli przeprowadzić jedną osobę.

DZIEŃ DRUGI

Dzień drugi stanowił okazję do zrozumienia skąd biorą się stereotypy i jak działają. Uczestnicy odkryli, że stereotypy są w nas głęboko zakorzenione i nawet jeśli wydaje nam się, że jesteśmy najbardziej tolerancyjnymi ludźmi na świecie i nie mamy żadnych uprzedzeń to.. jesteśmy w głębokim błędzie. Na obecność stereotypów w naszym myśleniu wpływa bowiem bardzo wiele czynników kulturowych, społecznych, medialnych, na które nie jesteśmy w stanie się uodpornić. Trener Rafał Sawicki pomógł uczestnikom zrozumieć również historyczne podłoże stereotypów, często mylonych z uprzedzeniami i innymi ściśle powiązanymi pojęciami. Uświadomił także uczestnikom jak wygląda ich tworzenie dziś i czym różni się od tego, co działo się w przeszłości.

Dzień zakończył się wieczorem ukraińskim, podczas którego nasi wschodni koledzy mogli zaprezentować swoje pieśni narodowe, pokazać piękno swego kraju ukryte w zdjęciach i filmach promocyjnych, przeprowadzić quiz na temat wiedzy o Ukrainie, obdarować polskich uczestników pamiątkami oraz oczywiście, poczęstować wszystkich specjałami swojej kuchni.

DZIEŃ TRZECI

Trzeciego dnia, Polacy i Ukraińcy, odkrywali swoją kreatywność. Najważniejsza informacją, jaką mieli wynieść po warsztatach pani trener Anety Szczykutowicz było to, że kreatywność drzemie w każdym z nas i możemy ją z powodzeniem obudzić przy odrobinie chęci i pozytywnej energii. Dowiedzieli się także, że stereotypy są nieodzownie związane z pojęciem kreatywności oraz często opierają się na pierwszym wrażeniu, na które wpływ mają już pierwsze informacje jakie dostajemy na temat nowopoznanej osoby (np. narodowość, religia).

Tego dnia to Polacy mieli okazję, żeby się zaprezentować. Wieczór narodowy rozpoczął się polonezem, najpierw w formie pokazu, potem lekcji tańca. Nie brakowało także polskich piosenek i rozpoznawalnych na całym świecie tradycji weselnych i oczepinowych zabaw. Na stołach pojawiły się oczywiście tradycyjne polskie dania, takie jak bigos, kaszanka czy chleb ze smalcem i ogórkami kiszonymi, słodycze i inne pyszności.

DZIEŃ CZWARTY

Dzień czwarty okazał się niezwykłym pod względem dostarczonej wiedzy, potrzebnej do właściwego zorganizowania wydarzenia, w tym przede wszystkim pokazu mody kończącego projekt. Nad całością czuwała Monika Drąg, która poprowadziła szkolenia z zakresu planowania event’ów.

Uczestnicy spotkania mieli okazje podzielić się własnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami związanymi z organizowanymi przez nich przedsięwzięciami, jak także mogli dowiedzieć się więcej na temat nieznanych im technik planowania. Polacy i Ukraińcy pracowali w zespołach, uczyli się działania wykonując przydzielone im zadania, takie jak strategie kontaktów z mediami i promowania wydarzeń, czy tworzenie ulotek i plakatów. Tego dnia powstały również filmiki ukazujące czym dla każdego z nas są stereotypy oraz jak bardzo są one mylne i jak bardzo jesteśmy do siebie podobni.

DZIEŃ PIĄTY

Kolejnego dnia uczestnicy spotkania pojechali na wycieczkę do Lublina, gdzie promowali nadchodzący pokaz mody i wzięli udział w grze miejskiej, dzięki której lepiej poznali Lublin i jego historię oraz jeszcze bardziej się zintegrowali dzięki mieszanym narodowościowo zespołom.

Spotkanie zakończyło się pokazem mody, którego celem było ukazanie przerysowanego wizerunku stereotypowego Polaka i Ukraińca, opartego na wypracowanych w czasie warsztatów z trenerami wnioskach. Udział w nim wzięli okoliczni mieszkańcy w różnym wieku, co wpłynęło na zróżnicowany pod względem światopoglądu odbiór wydarzenia.

Dodatkiem do pokazu, mającym uwidocznić nadal żywe uprzedzenia, były scenki rodzajowe, których celem było zachęcenie publiczności do dyskusji na temat wzajemnych stereotypów i zastanowienia się nad tym, na ile są one prawdziwe w dzisiejszych realiach.

Spotkanie odbyło się w Nasutowie pod Lublinem – w niezwykle pięknym Domu Spotkań otoczonym lasami kozłowieckimi.
TAK ZAPRASZALIŚMY NA PROJEKT
PROJEKTY
FUNDACJI

NowyStaw

LUBELSCY
ZAWODOWCY

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw


REWITALIZACJA

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

PEŁNOSPRAWNI
NA LUBELSKIM
RYNKU PRACY

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

MŁODOŚĆ
MOJĄ SZANSĄ

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

KIERUNEK
PRACA

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

CZAS
NA ZMIANY

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

CZAS NA
AKTYWNOŚĆ

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

MŁODOŚĆ
SZANSĄ

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

AKTYWNI
OD DZIŚ
mazowieckie

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

BIZNES
NA START

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

AKTYWNI
OD DZIŚ
lubelskie

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

POSTAW NA
BIZNES

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ