31.03.2015 r., Gdańsk Chiny – Państwo środka świata? RODM Gdańsk

Sala BHP Stoczni Gdańskiej, eksperci w dziedzinie sinologii i blisko setka uczestników – to wszystko podczas debaty „Chiny w punkcie zwrotnym – szanse i wyzwania dla Polski”, która odbyła się w ramach czwartej odsłony Warsztatów Akademickich Cogito Ergo Sum pn. „Chiny – państwo środka świata?”.

Spektakularne sukcesy gospodarcze Chin budzą z jednej strony podziw, z drugiej zaś obawy, zwłaszcza pośród dotychczasowych mocarstw, na czele ze Stanami Zjednoczonymi. Odpowiedzi na pytania dotyczące rekonfiguracji sceny globalnej we współczesnym świecie poszukiwali uczestnicy Warsztatów Akademickich Cogito Ergo Sum.

Między 30-31 marca w Sali BHP Stoczni Gdańskiej pojawiła się setka młodzieży ze szkół licealnych Pomorza, tylko po to, ażeby uczestniczyć w specjalnych zajęciach, których motywem przewodnim była w tym roku tematyka chińska. Formuła spotkania opierała się na dwóch blokach: pracy w grupach warsztatowych oraz panelu dyskusyjnym.

Pierwszy dzień poświęcony był pracy w następujących grupach warsztatowych pod okiem ekspertów:

GRUPA I Filozofia chińska – źródło fenomenu współczesnego Państwa Środka
GRUPA II Uczymy się języka mandaryńskiego
GRUPA III Życie codzienne we współczesnych Chinach
GRUPA IV Chiny i Polska. Podobieństwa i różnice
GRUPA V Światowa ekspansja Chin Grupa VI Chiny, USA, Rosja – rozgrywający, czy rozgrywani?

Do udziału w debacie przystąpili:

Dr Marceli Burdelski - Kolegium Jagiellońskie
Dr Marcin Kaczmarski – Ośrodek Studiów Wschodnich
Dr Bolesław Kościukiewicz – b. radca – minister Ambasady RP w Pekinie
Amb. Jerzy Bayer - orientalista, dyplomata, ambasador RP w Tajlandii, Kambodży, Laosie i Birmie
Prowadzenie: red. Radosław Pyffel - dziennikarz, publicysta, Centrum Studiów Polska – Azja.

Współorganizatorami przedsięwzięcia byli:
KK NSZZ „Solidarność”, Młodzieżowa Akademia Dyplomatyczna w VII Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Józefa Wybickiego w Gdańsku.