EUROPEJSKI DOM SPOTKAŃ - FUNDACJA NOWY STAW


AKTUALNOŚCI 2015 ROKU


23.02.2015 r., LUBLIN Warsztaty foto/radio/wideo
Młoda redakcja 2015
Europejski Dom Spotkań - Fundacja Nowy Staw

Serdecznie zapraszamy młodych dziennikarzy z Ukrainy do uczestnictwa w 4-dniowych warsztatach dziennikarsko-medialnych skoncentrowanych na technikach przygotowania materiału radiowego, telewizyjnego i fotograficznego, które odbędą się w dniach 14-19 kwietnia 2015 roku w Lublinie.

 • Jesteś redaktorem naczelnym, dziennikarzem, wydawcą, współpracownikiem lub wolontariuszem mediów młodzieżowych, studenckich, obywatelskich? A może studiujesz dziennikarstwo lub kulturoznawstwo i pasjonujesz się mediami?
 • Chcesz zdobyć nowe kompetencje i umiejętności w zakresie dziennikarstwa, nawiązać kontakty i wymienić niedoświadczeniem z młodymi dziennikarzami z Polski i Ukrainy?
 • Chcesz pracować w zespole medialnym relacjonującym jedno z największych spotkań młodych liderów z państw Unii Europejskiej, Europy Wschodniej, Bałkanów i Kaukazu – X Forum Ekonomiczne Młodych Liderów, które odbędzie się w dniach 7-11 września 2015 roku w Nowym Sączu i Krynicy?Weź udział w wyjątkowych warsztatach dziennikarsko – medialnych
organizowanych przez Fundację Współpracy Polsko – Niemieckiej i
Europejski Dom Spotkań – Fundację Nowy Staw.
Udział w warsztatach jest bezpłatny.

 

Udział w projekcie obejmuje:

I. Uczestnictwo w warsztatach dziennikarsko-medialnych w Lublinie w dniach 14-19 kwietnia br.:

Zajęcia obejmą 24 godziny zajęć praktycznych i warsztatów z zakresu dziennikarstwa internetowego oraz nowych mediów. Zajęcia poprowadzą specjaliści w danej dziedzinie, pracujący lub współpracujący z lokalnymi mediami. Uczestnicy będą pracować nad konkretnymi zadaniami. Rezultatem końcowym będzie relacja online zawierająca teksty, materiały wideo i fotograficzne oraz materiały audio. Wszyscy uczestnicy szkolenia otrzymają certyfikat.

Zajęcia będą obejmowały następujące bloki tematyczne:

 • Dziennikarstwo wideo: praca z kamerą, podstawowe funkcje kamery wideo, podstawy kompozycji obrazu, oświetlenie i dźwięk, pisanie scenariusza, podstawy montażu nieliniowego.
 • Dziennikarstwo radiowe: techniki przygotowania materiałów radiowych, podstawowe gatunki dziennikarstwa radiowego, planowanie audycji radiowej.
 • Fotografia prasowa i praca fotoreportera, techniki przygotowania zdjęć do prasy i do internetu.
 • Media społecznościowe: nowe kanały komunikacji, tworzenie i adaptowanie treści, komunikacja z czytelnikiem/odbiorcą.

Podczas warsztatów uczestnicy będą pracować w grupach, a zajęcia dobrane będą do ich potrzeb. Potrzeby te wskażą w formularzu zgłoszeniowym i w czasie bezpośrednich rozmów telefonicznych przed warsztatami z organizatorem. Warsztaty odbywać się będą w Domu Nasutów. Ośrodek położony jest 15 km od Lublina, w otulinie Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego.

Zajęcia poprowadzą:

Dorota Nowakowska
Operator obrazu, reżyser, producent filmów i programów telewizyjnych, absolwentka Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie (specjalizacja: reżyseria i sztuka operatorska) oraz Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS w Lublinie (specjalność: fotografia i film), wykładowca w Zakładzie Pedagogiki Kultury UMCS w Lublinie. W latach 1998 - 2000 korespondentka telewizji RTL7, autorka zdjęć do ponad 400 reportaży, programów telewizyjnych, felietonów realizowanych dla telewizji RTL7, TVN24, Euronews, Rundfunk Berlin-Brandenburg, Channel 2 News Israel, TVP1, TVP2, TVP Polonia, teledysków, reklam, filmów promocyjnych oraz filmów dokumentalnych i fabularnych.

Wojciech Jargiło
Od 1995 roku zawodowo związany z fotografią. Od 1997 roku fotoedytor i kierownik działu fotograficznego Gazety Wyborczej w Lublinie. Od 2004 roku kierownik działu foto Kuriera Lubelskiego. Pracuje m.in. dla Newsweek Polska, Dziennik Gazeta Prawna, Rzeczpospolita, fińskiego Helsingin Samomat oraz dla agencji fotograficznej Newspix.pl-Ringier Axel Springer. Od kilku lat relacjonuje Forum Ekonomiczne w Krynicy. Fotografuje życie codzienne Polaków, towarzyszył wizycie Jana Pawła II w Polsce, dokumentował powódź w 1997, otwarcia i upadłości firm, kariery i wizyty polityków, festiwale rockowe, protesty, demonstracje, pomarańczową rewolucję na Ukrainie, obalanie rządu w Budapeszcie. W 2011 roku Nominacja do Grand Press Photo w kategorii wydarzenia za zdjęcia z powodzi na Lubelszczyźnie w 2010 roku. W 2009 roku BZWBK Press Foto – I nagroda za Fotoreportaż w kategorii przyroda i środowisko naturalne. Zdjęcia łapaczy bobrów na Podlasiu. W 2000 roku Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej – nagroda Rzeczpospolitej za najlepsze zdjęcia polityczne. Zdjęcia zablokowanej przez rolników Polski.

Magdalena Grydniewska
Magda Grydniewska od 25 lat związana z Polskim Radiem Lublin, od ponad 20 lat w Redakcji Informacji. Reporter, wydawca, prowadząca programy, obecnie zastępca kierownika Redakcji. Na swoim koncie ma również reportaże z czego dwa zostały nagrodzone. Reportaż relacjonujący powódź w Wilkowie, zrobiony we współautorstwie z Ryszardem Majewskim dostał pierwszą nagrodę w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez straż pożarną, a kolejny "Zwieszka z Sobiboru" z Katarzyną Michalak dostał Grand Prix pierwszego ogólnopolskiego konkurs ogłoszonego przez Instytut Pamięci Narodowej na najlepszą audycję historyczną. Laureatka "Ostrego Pióra" Business Centre Club. Współpracuje z Informacyjną Agencją Radiową i programami Polskiego Radia. Oprócz pracy w Redakcji Informacji przygotowuje programy w Redakcji Reportażu z cyklu "Historia bez Patyny".

II. Udział w X Forum Ekonomicznym Młodych Liderów w Nowym Sączu 7-11.09.br.

Uczestnicy szkolenia uzyskają akredytację dziennikarską na X Forum Ekonomiczne Młodych Liderów – wydarzenie gromadzące najważniejszych polityków, ekonomistów i praktyków biznesu z całego świata oraz liderów organizacji pozarządowych, młodzieżowych, młodych przedsiębiorców z 45 państw europejskich. Udział w Forum będzie unikalną okazją do sprawdzenia umiejętności dziennikarskich oraz zapoznania się międzynarodowym środowiskiem dziennikarskim.

Warunki uczestnictwa:

 • Uczestnictwo w warsztatach i Forum jest bezpłatne
 • Zajęcia odbywają się w języku polskim, uczestnicy z Ukrainy powinni komunikatywnie posługiwać się językiem polskim.
 • Organizatorzy pokrywają zwrot kosztów podróży dla uczestników z Ukrainy do kwoty 150 zł na 1 osobę.
 • Do udziału w warsztatach zaprosimy 6 wybranych osób z Ukrainy.
 • Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 20.03.2015 roku. O wynikach rekrutacji poinformujemy do dnia 31.03.2015 roku.

 

 

Więcej informacji o projekcie:
Michał Wójcik – E-mail: m.wojcik@eds-fundacja.pl, Tel.: +48 81 534 61 91

 

Formularz rejestracyjny:
PROJEKTY
FUNDACJI

NowyStaw

LUBELSCY
ZAWODOWCY

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw


REWITALIZACJA

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

PEŁNOSPRAWNI
NA LUBELSKIM
RYNKU PRACY

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

MŁODOŚĆ
MOJĄ SZANSĄ

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

KIERUNEK
PRACA

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

CZAS
NA ZMIANY

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

CZAS NA
AKTYWNOŚĆ

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

MŁODOŚĆ
SZANSĄ

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

AKTYWNI
OD DZIŚ
mazowieckie

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

BIZNES
NA START

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

AKTYWNI
OD DZIŚ
lubelskie

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

POSTAW NA
BIZNES

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ