EUROPEJSKI DOM SPOTKAŃ - FUNDACJA NOWY STAW


AKTUALNOŚCI 2012 ROKU


17.12.2012 r. Konferencja „Język polski na świecie – wyzwania i perspektywa” Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw

O sytuacji naszego ojczystego języka poza granicami Polski, jego nauczaniu i promocji  dyskutowano w dniu 17 grudnia 2012 r. w Pałacu Czartoryskich w Lublinie podczas konferencji pt. „Język polski na świecie – wyzwania i perspektywa”. Przedsięwzięcie zorganizował Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Partnerem przedsięwzięcia było Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Lublinie.

Gościem specjalnym konferencji był Podsekretarz Stanu w MSZ Janusz Cisek. Ponadto wzięli w niej udział przedstawiciele świata nauki, oświaty i edukacji , a także władz rządowych i samorządowych, m.in.  prof. UŚ dr hab. Jolanta Tambor, Dyrektor, Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego, Grzegorz Chorąży, Dyrektor Współpracy Międzynarodowej, z Ministerstwa Edukacji Narodowej, Stanisław Gogacz, Senator RP.

Podczas konferencji dyskutowano m.in. o systemie certyfikatów ze znajomości języka polskiego, nowoczesnych metodach nauczania języka polskiego, wykorzystaniu nowoczesnych technologii w nauczaniu polszczyzny. Obecny na spotkaniu minister stwierdził, iż Polska chce w warunkach niżu demograficznego zachęcać młodych ludzi do pozostania w Polsce.  Ponadto przedstawił również działania MSZ na rzecz promocji języka polskiego za granicą, głównie w obszarze organizacji programu studiów języka polskiego w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii.

powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie

Organizatorem Konferencji był Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw
na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Konferencja finansowana ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych

 
PROJEKTY
FUNDACJI

NowyStaw

Projekt
RAZEM
MOŻEMY WIĘCEJ

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

Projekt
NOWE KOMPETENCJE
I UMIEJĘTNOŚCI

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

Projekt
NASUTOWSKI
UNIWERSYTET LUDOWY

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

Projekt
4 UKRAINE"
SIŁA KOBIET

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

Projekt
PRZYJAZNY I BEZPIECZNY URZĄD III

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

Projekt
KOALICJA
ORGANIZACJI OBYWATELSKICH

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ