AKTUALNOŚCI 2011 ROKU

23.10.2011 Lublin Kongres Kultury Partnerstwa Wschodniego RCIE Lublin

Kongres odbył się w dniach 21-23 października 2011 r. w dawnych warsztatach samochodowych w Lublinie oraz w hotelu Mercure.

W Kongresie wzięli udział artyści, ludzie kultury, przedstawiciele organizacji pozarządowych i samorządów. Kongres był ważną częścią szerszego, wieloletniego projektu „Partnerstwo Wschodnie jako projekt kulturowy”, realizowanego przez Miasto Lublin we współpracy z Centrum Kultury w Lublinie i Fundacją Trans Kultura.

Partnerami projektu były: Miasto Lwów, Miasto Tbilisi, Instytut Polski w Kijowie, Instytut Polski w Mińsku, Instytut Polski w Bukareszcie. Partnerem wspierającym przedsięwzięcie był Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw oraz Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Lublinie. Obsługę medialną zapewnił zespół europeanweb.tv.

EDS-FNSEDS-FNSEDS-FNSEDS-FNS
PRAWIDŁOWE POWIĘKSZENIE ZDJĘĆ NASTĘPUJE PO CAŁKOWITYM ZAŁADOWANIU STRONY

Uczestnicy kongresu postulowali m.in. utworzenie Karty kultury dla Białorusi, która wspierała by kulturę białoruską i prezentowała kulturę zagraniczną na Białorusi przez kraje Partnerstwa i Unię. Jej tekst ma być sformułowany jeszcze w tym roku. Uczestnicy postulowali także utworzenie Funduszu Kulturalnego Partnerstwa Wschodniego wzorowany na Funduszu Wyszehradzkim, ma służyć finansowaniu wspólnych przedsięwzięć kulturalnych. Pieniądze mają pochodzić ze składek państw Partnerstwa oraz państw Unii Europejskiej zainteresowanych współpracą.