AKTUALNOŚCI 2011 ROKU

21.06.2011, LUBLIN Konferencja podsumowująca projekt
„Zmiana roli – szkolenia zawodowe dla osób odchodzących z rolnictwa”
Instytut Rynku Pracy - Fundacja Nowy Staw

21 czerwca 2011 r. w Pałacu Czartoryskich w siedzibie PAN przy Placu Litewskim 2, odbyła się konferencja podsumowująca projekt, którego celem było przekwalifikowanie osób odchodzących z rolnictwa.

Konferencja podsumowująca projekt była ostatnim z działań przewidzianych w projekcie „Zmiana roli – szkolenia zawodowe dla osób odchodzących z rolnictwa”.

W miłej atmosferze i gronie życzliwych osób spotkaliśmy się, aby wspólnie podzielić się naszymi doświadczeniami z realizacji projektu wspierającego zdobywanie nowych kwalifikacji. Wśród zaproszonych gości znaleźli się uczestnicy projektu, przedsiębiorcy, pracodawcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych i stowarzyszeń działających na obszarach wiejskich.

Pan Mariusz Pawłowski przywitał przybyłych gości w imieniu organizatorów konferencji, a następnie moderował przebieg spotkania, zachęcając uczestników do wymiany myśli oraz wspólnej dyskusji nad problemami osób zmieniających swój zawód.

Konferencję rozpoczęła przedstawicielka Europejskiego Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw pani Katarzyna Kańczugowska przedstawiając działania Fundacji, omawiając jej poszczególne działy oraz realizowane aktualnie projekty. Następnie koordynator projektu pani Maria Grzybała nakreśliła ideę powstania projektu, jego założenia oraz rezultaty.

Swoją obecnością zaszczycili nas pracodawcy reprezentujący pięć branż: budowlaną, odzieżową, gastronomiczną, kosmetyczną i handlowo-usługową. Wybór nie był przypadkowy – w tych właśnie kierunkach uczestnicy naszego projektu zdobywali nowe umiejętności i kwalifikacje do wykonywania nowego zawodu. Przedsiębiorcy w osobach panów: Zbigniewa Kmicica, Włodzimierza Pilipca, Dariusza Jedliny, Tomasza Teleja oraz Dariusza Klimka podzieli się z nami swoją pasją w prowadzeniu biznesu, opowiedzieli o wymaganiach, umiejętnościach i oczekiwaniach, jakie stawiają potencjalnym pracownikom, jak wyglądają realia rynku pracy oraz od czego zależy sukces zawodowy w danej branży.
Podczas konferencji głos zabrali także uczestnicy i uczestniczki projektu - podzielili się swoimi odczuciami, refleksjami oraz doświadczeniami, które nabyli w trakcie działań projektowych. Obejrzeli także film zrealizowany z ich udziałem podczas trwania szkoleń.

W drugiej części konferencji pani Barbara Petkowska, naczelnik wydziału oświaty Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie, przybliżyła uczestnikom możliwości potwierdzania swoich kwalifikacji poprzez zdawanie egzaminów czeladniczych i mistrzowskich. Natomiast pani Anna Broniewska wskazała na szanse pozyskiwania środków finansowych na rozwój przedsiębiorczości pozarolniczej na obszarach wiejskich.

Uczestnicy konferencji mieli okazję posłuchać o aktualnie realizowanych projektach i szkoleniach dla rolników i domowników, które zeprezentowali przedstawiciele organizacji pozarządowych: pani Małgorzata Kostrubiec-Wójtowicz z Fundacji Q oraz pan Andrzej Pietruczuk z Fundacji Centrum Rozwoju Lokalnego.

Ostatnim bardzo inspirującym punktem programu była relacja osób, które na obszarach wiejskich podjęły działalność gospodarczą oraz prowadzą działalność społeczną. Pan Andrzej Nowicki podzielił się dobrymi praktykami z zakresu prowadzenia gospodarstwa agroturystycznego, a pani Janina Łupina przekazała informacje na temat stowarzyszenia kobiet, któremu przewodniczy w gminie Goraj.

Pan Grzegorz Grządziel, ekspert z zakresu ekonomii społecznej, podpowiedział, gdzie szukać informacji, które pomogą utworzyć spółdzielnie socjalne, przedsiębiorstwa społeczne lub stowarzyszenia na obszarach wiejskich, podał również kilka ciekawych pomysłów na tego typu działalność.

Po części oficjalnej uczestnicy w kuluarach podczas lunchu mogli bezpośrednio porozmawiać z prelegentami na interesujące ich tematy.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i prelegentom za uczestnictwo w spotkaniu podsumowującym projekt.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i prelegentom
za uczestnictwo w spotkaniu podsumowującym projekt.

powiekszenie
powiekszeniepowiekszenie