AKTUALNOŚCI 2011 ROKU

29 czerwca - 22 lipca 2011 r. Prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej.
Wakacyjne spotkania z euro i Europą.
Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Lublinie

Objęcie przez Polskę Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej stało się inspiracją tegorocznej akcji „Lato z bankiem centralnym”, organizowanej przez Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Lublinie we współpracy z Regionalnym Centrum Informacji Europejskiej w Lublinie oraz z Lubelskim Urzędem Wojewódzkim.

W związku z tym przedsięwzięciem została przygotowana specjalna ścieżka edukacyjna.  Jest ona skierowana do dzieci z województwa lubelskiego, które korzystają z oferty półkolonii organizowanych przez stowarzyszenia i placówki oświatowe. Projekt będzie realizowany w dniach od 29 czerwca do 22 lipca 2011 r. i ma na celu przekazanie wiedzy na temat zbliżającej się Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej w sposób atrakcyjny, ciekawy i dostosowany do wieku odbiorców. Działania związane z walutą euro mają na celu lepsze poznanie państw Unii Europejskiej, przybliżenie tematyki związanej z walutą euro oraz zachęcenie do poszerzania wiedzy na temat Unii Europejskiej.

W ramach projektu planujemy następujące działania:

Wakacyjne spotkania z Europą

Spotkania będą miały miejsce w siedzibie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie przy ul. Spokojnej 4. Film, kalambury, quiz czy puzzle to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych dla dzieci w siedzibie urzędu. Poprzez udział w zabawach uczestnicy będą mogli poznawać zagadnienia związane z Prezydencją Polski w Radzie Unii Europejskiej, a także kraje Unii Europejskiej. Spotkania z dziećmi będą prowadzić pracownicy Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie i przedstawiciele Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Lublinie.

Wakacyjne spotkania z euro

Spotkania będą miały miejsce w siedzibie Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Lublinie przy ul. Chopina 6.  Młodzi ludzie dowiedzą się jak wyglądają banknoty euro, jakie mają zabezpieczenia przed fałszowaniem i obejrzą film animowany „Stabilność cen. Dlaczego jest ważna także dla Ciebie?”. Niewątpliwą atrakcją będzie plastyczna mapa monetarna Europy, na której dzieci będą musiały przyporządkować narodowe rewersy monet do właściwego kraju oraz konkurs na najszybciej ułożone puzzle z banknotów euro.

Uczestnicy projektu, którzy zbiorą okolicznościowe stemple w Narodowym Banku Polskim oraz w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim, będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym „Polska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej”.

Na laureatów najciekawszych prac czekają atrakcyjne nagrody, m.in. srebrne monety o nominale 10 PLN ufundowane przez Narodowy Bank Polski.

Regulamin konkursu wraz z kartą zgłoszeniową : PDF , RTF

Szczegółowych informacji udziela :
Ewa Waszkiewicz tel. 81 531 76 52, e-mail: ewa.waszkiewicz@nbp.pl oraz
Andrzej Skórski, tel. 81 534 61 91, e-mail: a.skorski@rcie.lublin.pl