AKTUALNOŚCI 2010 ROKU

05.08.2010 Lublin Europa Nasza wspólna przyszłość. Polsko-niemiecko-francuska wymiana młodzieży Europejskie Centrum Współpracy Młodzieży

Młodzież z Lubelszczyzny, Saksonii i Regionu Nord-Pas de Calais wzięła udział w dwuczęściowej wymianie młodzieży w Nasutowie i Dreźnie dotyczącej antydyskriminacji.

Pierwsza część spotkania odbyła się w Europejskim Domu Spotkań w Nasutowie. Młodzi Niemcy, Francuzi i Polacy uczestniczyli warsztatach na temat szeroko pojętej problematyki antydyskriminacji, warsztatach plastycznych i muzycznych.

W ramach warsztatów plastycznych uczestnicy mogli przedstawić za pomocą farb, kredek oraz innych materiałów plastycznych swoje skojarzenia związane z tematem antydyskriminacji.

Efektem końcowym warsztatów muzycznych jest zaowocowały zbudowaniem instrumentu muzycznego Kazoo oraz nagraniem krótkiego utworu muzycznego.

Dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem ze strony uczestników cieszyły się zajęcia z pedagogiki cyrku i animacji językowej.

Program pierwszej części obejmował także wspólną wizytę w Lublinie, grę miejską.

Samodzielnie zorganizowane przez młodzież wieczór polski i francuski sprzyjał nie tylko integracji grupy ale także stanowił doskonałą możliwość zasmakowania tradycyjnych potraw i napojów z Francji i Polski.

Przez cały pobyt wymianie towarzyszyła ekipa medialna, powstały film będzie niedługo udostępniony na stronie internetowej.

Wspólny przejazd pociągiem z Lublina do Drezna zapoczątkował drugą część wymiany.

W Dreźnie oprócz kontynuacji warsztatów na temat antydyskriminacji, zajęć z animacji językowej oraz warsztatów muzycznych młodzi Polacy, Niemcy i Francuzi mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach teatralnych.

Okazją do zwiedzenia Drezna była gra miejska. Ponadto zorganizowano wycieczkę do jednego z piękniejszych regionów w Niemczech- Szwajcarskiej Saksonii.

Podczas drugiej części wymiany nie zabrakło także wieczoru niemieckiego.

Wspólnie spędzone dwa tygodnie zaowocowały polsko-niemiecko-francuskimi przyjaźniami i wspaniałymi międzynarodowymi przygodami.

powiekszeniepowiekszeniepowiekszenie powiekszeniepowiekszenie

Organizatorami spotkania są:
Europejski Dom Spotkań - Fundacja Nowy Staw,
Europe Direkt e.v. i Stowarzyszenie CEFIR.

Projekt współfinansowany ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży
i Niemiecko-Francuskiej Współpracy Młodzieży