EUROPEJSKI DOM SPOTKAŃ - FUNDACJA NOWY STAW


AKTUALNOŚCI 2010 ROKU


9.05.2010 | Lublin Dzień Europy w Lublinie Informacja europejska

W Lublinie po raz kolejny obchodzony był Dzień Europy. W tym roku obchody trwały 2 dni. Były to 2 dni dyskusji, zabawy, wydarzeń sportowych i promowania Unii Europejskiej na Lubelszczyźnie.


Parlament Europejski w Lublinie

W dniu 7 maja 2010 r. w sali obrad Rady Miasta lubelskiego Ratusza, odbyła się symulacja obrad Parlamentu Europejskiego. Celem symulacji było rozpowszechnienie wiedzy na temat struktur i funkcjonowania Unii Europejskiej, a także rozwijanie u młodzieży umiejętności prowadzenia dyskusji, retoryki i argumentacji. W obradach udział wzięli uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych z Lublina, Lubartowa, Biłgoraja oraz Chełma. Młodzi eurodeputowani podczas obrad poruszali następujące zagadnienia: waluta Euro i kryzys gospodarczy, rozszerzenie UE na nowe kraje członkowskie i zacieśnianie współpracy w ramach UE, walka z ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Obrady odbyły się zgodnie z zasadami przyjętymi w Parlamencie Europejskim. Jury konkursu, w skład którego weszły: Marta Jędrych Dyrektor Punktu Informacyjnego Europe Direct – Lublin, Beata Jankiewicz Dyrektor Biura Poselskiego prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej Poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Monika Kłos Zastępca Dyrektora Wydziału Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Lublin, brało pod uwagę następujące elementy: przygotowanie merytoryczne, retoryka, zgodność wygłaszanych wypowiedzi z poglądami i programem reprezentowanej frakcji, umiejętność współdziałania i pracy w zespole, kultura osobista. Zwycięzcą tegorocznej Symulacji została Grupa Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy. Drugie miejsce zajęli Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, a trzecie – Konfederacyjna Grupa Zjednoczonej Lewicy/Nordycka Zielona Lewica. Nagrodą dla najlepszej drużyny był wyjazd do Parlamentu Europejskiego ufundowany przez prof. Lenę Kolarską-Bobińską Poseł do Parlamentu Europejskiego.

powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie

Rozstrzygnięcie konkursu „Moja Szkoła w UE”.

W czasie Dnia Europy rozstrzygnięto również VIII edycję konkursu pt. Moja szkoła w Unii Europejskiej – edycja powrót do szkoły. Celem tegorocznego programu była aktywizacja młodzieży wokół aktualnych wydarzeń w Unii Europejskiej, a także zapoznanie jej z ważnymi priorytetami Komisji Europejskiej na 2010 rok oraz funkcjonowaniem Parlamentu Europejskiego. Uczniowie szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych musieli przygotować esej na jeden z dwóch tematów:

Jak Twój styl życia wpływa na stan środowiska naturalnego?

W której komisji stałej Parlamentu Europejskiego obecnej kadencji chciałbyś uczestniczyć i jakie zmiany komisja z Twoim udziałem miałaby przeprowadzić?

W kategorii gimnazjów :

  • pierwsze miejsce przypadło uczniom z Gimnazjum im. Wincentego Pola w Radawczyku Drugim,
  • drugie miejsce reprezentantom Zespołu Szkół - Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Lublinie, a
  • trzecie uczniom z Gimnazjum nr 2 im. Papieża Jana Pawła II w Tomaszowie Lubelskim.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych :

  • pierwsze miejsce zajęli uczniowie z I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie,
  • drugie reprezentanci z XXI LO im. Stanisława Kostki w Lublinie, a
  • trzecie uczniowie z Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących im. Józefa Technika w Biłgoraju.

Parada Schumana

Jak co roku uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wzięli udział w Paradzie Schumana. Mimo niesprzyjającej aury pogodowej kilkuset młodych ludzi przeszło głównymi ulicami Lublina. Kolorowe i wyszukane stroje dzieci przykuwały uwagę przechodniów, którzy spontanicznie dołączali do orszaku. Przed godziną 12.00 barwny i głośny korowód dotarł pod Lubelski Ratusz, gdzie uczniowie wysłuchali Ody do Radości oraz hejnału Lublina. Młodych ludzi przywitał prezydent Lublina Adam Wasilewski.

powiekszeniepowiekszeniepowiekszenie

powiekszeniepowiekszeniepowiekszenie

Europejskie Stoisko Informacyjne

Równolegle z symulacją obrad Parlamentu Europejskiego w godzinach 9.00. - 14.00. przed lubelskim Ratuszem było rozstawione stoisko informacyjne Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej oraz Punktu Informacyjnego Europe Direct – Lublin. Na stoisku można było zasięgnąć informacji na temat różnych aspektów funkcjonowania Unii Europejskiej, jej struktur, polityk, funduszy, a także pozyskać bezpłatne materiały informacyjne, które cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców Lublina.

powiekszeniepowiekszeniepowiekszenie

Europejski Piknik Rowerowy pod hasłem Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym

W niedzielę - 9 maja - w ramach obchodów Dnia Europy - odbył się Europejski Piknik Rowerowy. Rozpoczął się o godz. 14.00 przed Ratuszem na placu Łokietka, gdzie rowerzystów powitał prezydent Lublina. Sprzed Ratusza uczestnicy pikniku przejechali nad Zalew zwracając uwagę napotkanych po drodze osób na Rok Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Ideę tego roku przybliżył wszystkim uczestnikom pikniku prowadzący piknik. Informacji na ten temat można też było zasięgnąć u konsultantki Europe Direct – Lublin na stoisku informacyjnym. Tematyka Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym pojawiła się też w licznych konkursach i grach dla dzieci.

Piknik stanowił też promocję rowerowego stylu życia. Podczas pikniku można było oznaczyć swój rower, chroniąc go od kradzieży, a także porozmawiać z wieloma fanami dwóch kółek.

Jak na piknik przystało w programie było pieczenie kiełbasek i poczęstunek bigosem, co wzmocniło siły rowerzystów. W imprezie wzięło udział około 350 osób.

W ramach Dnia Europy w Lublinie odbył się także II Europejski Festiwal Szachów. W „roli” figur wystąpili artyści z Zespołu Pieśni i Tańca im. Wandy Kaniorowej z Lublina. Na placu pod Ratuszem została rozegrana historyczna partia z XIX wieku. W latach osiemdziesiątych XX wieku Lublin był nazywany stolicą szachów. Stąd pochodzi wielu mistrzów i wicemistrzów Polski. W ramach europejskiego festiwalu szachów rozegrany został II Międzynarodowy Arcymistrzowski Turniej Szachowy.

powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenieMEDIA o DNIU EUROPY w LUBLINIEPROJEKTY
FUNDACJI

NowyStaw

LUBELSCY
ZAWODOWCY

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw


REWITALIZACJA

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

PEŁNOSPRAWNI
NA LUBELSKIM
RYNKU PRACY

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

MŁODOŚĆ
MOJĄ SZANSĄ

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

KIERUNEK
PRACA

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

CZAS
NA ZMIANY

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

CZAS NA
AKTYWNOŚĆ

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

MŁODOŚĆ
SZANSĄ

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

AKTYWNI
OD DZIŚ
mazowieckie

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

BIZNES
NA START

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

AKTYWNI
OD DZIŚ
lubelskie

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

POSTAW NA
BIZNES

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ