AKTUALNOŚCI 2010 ROKU

17.04.2010 Nasutów „Youth Drum Experience” – międzynarodowa młodzieżowa wymiana bębniarska w Nasutowie koło Lublina Europejskie Centrum Współpracy Młodzieży

W dniach 17–25 kwietnia 2010 roku odbędzie się w Nasutowie k/Lublina projekt pod tytułem „Youth Drum Experience” zorganizowany przez wolontariuszy Europejskiego Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw w ramach programu Komisji Europejskiej „Młodzież w działaniu”. W projekcie, którego motywem będzie gra na bębnach i rytm, weźmie udział młodzież z 6 krajów: Polski, Turcji, Litwy, Węgier, Grecji i Łotwy.

Poprzez ten projekt chcemy pokazać jak różnorodny jest nasz kontynent pod względem kulturowym i pokazać, że można nawiązać wspólny język ze wszystkimi. Czynnikiem łączącym młodzież będzie rytm – element istniejący we wszystkich kulturach. To innowacyjne podejście do tematu zwróci uwagę i zmusi do zastanowienia szersze grono ludzi, którzy zobaczą nasze występy w Lublinie – warsztaty na Placu Litewskim, paradę ulicami miasta oraz koncert na Placu Po Farze, które odbędą się 24 kwietnia 2010. Na paradzie zostaną zaprezentowane pokazy żonglerki, fireshow oraz tańców, które uatrakcyjnią grę na bębnach. Te elementy przyczynią się do wielostronnego rozwoju uczestników. Wszystkie działania zaprezentowane w Lublinie będą promować dialog międzykulturowy, otwartość, integrację europejską oraz aktywizację młodzieży.

Całą grupę która będzie liczyć 30 osób, łączy zainteresowanie tematyką bębniarską i rytmem. Przez tydzień grupa międzynarodowa będzie wspólnie pracować biorąc udział w warsztatach. Nie zabraknie także integracji oraz prezentacji ciekawostek kultur uczestniczących państw. Podczas warsztatów bębniarskich bardziej doświadczeni uczestnicy podzielą się swoimi umiejętnościami z resztą – w ten interakcyjny sposób powstanie końcowe przedstawienie dla mieszkańców i gości Lublina. Wprowadzenie działań realizujących ideę pozaformalnej i nieformalnej edukacji poprzez różne aktywności takie jak: debaty, gry symulacyjne, integracyjne, warsztaty, występy, pracę w grupach, taniec, spotkania ze specjalistami w dziedzinie grania na bębnach, tańca, fireshow mają na celu konfrontację i zestawienie różnych opinii, poglądów, wartości, sposobów myślenia. Działania te będą wspierać proces uczenia się, aktywizację oraz rozwój społeczny i indywidualny młodzieży.

Efektem uwidaczniającym rezultaty wymiany będzie wystawa fotograficzna oraz film, który zostanie rozpowszechniony jako przykład aktywizacji młodzieży.

Projekt jest współfinansowany ze środków
Programu „Młodzież w Działaniu” Unii Europejskiej.

www.mlodziez.org.pl