AKTUALNOŚCI 2008 ROKU

12.09. Nowy Sącz Podsumowanie Forum Ekonomicznego Młodych Liderów 2008 Europejski Dom Spotkań - Fundacja Nowy Staw

Porozumienie o kształceniu obywatelskim młodzieży gruzińskiej zakończyło kolejną edycję Forum Ekonomicznego Młodych Liderów w Nowy Sączu.

Porozumienie między organizatorami Forum i Uniwersytetem Kaukaskim w Tbilisi podpisano w obecności wicepremiera Gruzji Giorgi Baramidze. „ Wspólne wielonarodowe projekty, staże i praktyki oraz wsparcie dla organizacji pozarządowych to konkretny wymiar Forum w Nowym Sączu podsumował zawarcie porozumienia Baramidze.

Sytuacja po konflikcie gruzińskim była jednym z głównych tematów Forum Ekonomicznego Młodych Liderów.

W czterodniowym Forum w Nowym Sączu wzięło udział ponad 300 przedstawicieli organizacji społecznych, politycznych, dziennikarzy, reprezentantów organizacji pozarządowych i gospodarczych z 42 krajów Unii Europejskiej, Europy Wschodniej i Kaukazu.

Zdaniem uczestników Forum w Nowym Sączu wyznacza rolę młodego pokolenia w dokonujących się przemianach społecznych i gospodarczych na kontynencie euroazjatyckim. Dlatego też nie mogło zabraknąć głosu młodych o wydarzeniach na południowym Kaukazie. W rozmowach z politykami młodzież pytała przede wszystkim o konsekwencje kaukaskiego kryzysu dla rozwoju gospodarczego Europy i czy bezpieczeństwo zwykłych mieszkańców starego kontynentu jest zagrożone.

W przesłaniu do młodych liderów Europy Premier Donald Tusk powiedział m.in.:
Dla młodych ludzi, szczególnie dla tych, którzy mieszkają w Europie, przyszłość to wielkie wyzwanie i szansa. Dlatego to, co udało się wywalczyć mojemu pokoleniu, a jest to wartość absolutnie bezcenna, to jest wolność - swoboda życia, działania, wyboru własnej drogi życiowej. Tej wartości trzeba zawsze pilnować. Jest to dobry moment, żeby zwrócić się do wszystkich bez wyjątku młodych Europejczyków: pamiętajcie, że wolności raz zdobytej nie można oddać. W Europie czy na świecie, wszędzie tam, gdzie ktoś chce komuś zabrać wolność, my mamy za zadanie reagować, ze względu na nasze własne długie lata doświadczeń. Jestem przekonany, że jeśli tą wolność uchronimy, to młodzi ludzie dadzą sobie radę we współczesnej Europie. Patrzę z dużym spokojem na przyszłość tych, którzy maja dzisiaj osiemnaście – dwadzieścia lat

Get the Flash Player to see this player.

Gośćmi Nowego Sącza w 2008r. byli m.in.: Danuta Hubner Komisarz Komisji Europejskiej, Giorgi Baramidze Wicepremier Gruzji, Katarzyna Hall Minister Edukacji Narodowej, Jan Krzysztof Bielecki Prezes Pekao SA, Elmar Brok b. Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych PE, Vytautas Landsbergis Poseł do PE, Leopold Unger Publicysta Le Soir, Manisha Signh z Departamentu Stanu USA, Mart Laar b. Premier Estonii, Petro Poroshenko Przewodniczący Narodowego Banku Ukrainy, Sir David Alton z brytyjskiej Izby Lordów.

Ważnym elementem Forum były warsztaty przygotowane przez trenerów Programu „Młodzież w działaniu”. - Edukacja nieformalna jest narzędziem, dzięki któremu młodzi uczą się rozmawiać. To technika, którą z powodzeniem można zastosować w polityce lub poznawaniu działania mechanizmów ekonomii. – mówi trenerka Dorota Prymek z Programu „Młodzież w działaniu”.

Trenerzy Programu „Młodzież w działaniu” zorganizowali dla uczestników Forum trzy warsztaty - o aktywnym uczestnictwie młodych w życiu społeczno- politycznym, różnorodności kulturowej i przeciwdziałaniu zjawisku wykluczenia grup społecznych.

Młodzi liderzy, podzieleni na małe grupy, przygotowywali prezentacje na temat najważniejszych wyzwań i problemów, z jakimi wiąże się uczestnictwo z życiu społecznym. Nie brakowało dyskusji, ważnych pytań, ale i pomysłów na to jak promować i przedstawiać zadanie młodego pokolenia wśród politycznych dysydentów. Jedna z grup zastanawiała się, jaką rolę mogą odegrać młodzi liderzy w zwalczaniu globalnych problemów takich jak bieda, głód czy konflikty zbrojne. „Im więcej ze sobą rozmawiamy, tym więcej pozbawiamy się stereotypów i wzajemnego niezrozumienia. Konflikty często biorą się z braku dialogu. – uważa Weronika Duda z Wrocławia – jedna z uczestniczek Forum. Młodzi zauważyli również, że zwalczanie problemów globalnych często wiąże się z działaniem na rzecz własnej społeczności lokalnej. „Działajmy lokalnie – myślmy globalnie, a edukacja jest najlepszym środkiem do prawdziwego dialogu” – podkreślił Peter Ordey uczestnik z Węgier.

Wartość merytoryczna i sukces organizacyjny corocznych edycji pozwala na określenie Forum jako jednego z najważniejszych wydarzeń międzynarodowych młodego pokolenia. Świadczy o tym także duże zainteresowanie mediów z całej Europy i duża obecność w mediach relacji z przebiegu obrad. Wszystkie obrady plenarne, wywiady i relacje za pośrednictwem telewizji internetowej są dostępne w serwisie www.forum-leaders.eu

Press Room Team

WITRYNA INTERNETOWA FORUM