AKTUALNOŚCI 2008 ROKU

14-24.08.2008 Nasutów Projekt żonglerski Juggling Inspiration Europejski Dom Spotkań - Fundacja Nowy Staw

W Nasutowie k/Lublina młodzi Hiszpanie i Polacy uczestniczą w projekcie ‘Żonglerska inspiracja’. Młodzież pochodzi z partnerskich regionów Murcia i Lubelszczyzny. Przez 10 dni uczą się i doskonalą umiejętności żonglowania wieloma rekwizytami: chustkami, piłkami, maczugami i obręczami żonglerskimi, rozkręcanymi talerzami, diabolo oraz uczą się jeździć na jednokołowych rowerkach.

”Jeżeli dotychczas myśleliście że żonglowanie to jedynie nic nie znacząca zabawa cyrkowców to byliście w błędzie – mówi psycholog i trener Mirosław Urban. „Umiejętności żonglerskie, nabywane w trakcie trwania projektu to niekonwencjonalna metoda służąca wieloaspektowemu rozwojowi człowieka i współpracy w zespole – twierdzi Urban.

Uczestniczy rozwijają refleks, koordynację oko-ręka, równowagę ciała i umysłu, oburęczność, cierpliwość, stymulację ciekawości poznawczej i kreatywności. Ćwiczą równomierną aktywizację obu półkul mózgowych oraz wyrabiają pewności siebie, osiąganie sukcesów, wyznaczanie i realizowanie celów.

W grupie uczą się integracji, budowania zespołu, wzajemnego uczenia się oraz – jak podkreśla trener - zaufania.

W ramach projektu, oprócz warsztatów żonglerskich, uczestnicy pracują nad własnym występem żonglerskim, zwiedzają Lublin i Lubelszczyznę. Brali również udział w paradzie ludycznej podczas Jarmarku Jagiellońskiego na Starym Mieście w Lublinie.

Projekt realizowany jest przez Europejski Dom Spotkań – Fundację Nowy Staw i samorząd miasta Murcia.

Murcja (hiszp. Murcia) nadmorska wspólnota autonomiczna, prowincja i region historyczny w południowo-wschodniej Hiszpanii. Powierzchnia prowincji liczy 11,3 tys. km2. Na tym obsarze mieszka około 1,335 mln mieszkańców (2005).
Większość krainy, poza nadmorskimi równinami, pokryta jest wyniesieniami, które wchodzą w skład masywu Sierra Nevada. Teren ten bogaty jest w surowce mineralne, szczególnie cynk i ołów. Wydobycie rud i ich przetwórstwo jest ważną gałęzią gospodarki Murcji. Bardzo rozwiniętą dziedziną rolnictwa jest uprawa warzyw (pomidory, papryka).
Stolicą prowincji jest 410-tysięczna (2005) Murcja. Inne ważniejsze miasta to m.in. Cartagena.
Na Costa Cálida znajdują się jedne z najbardziej popularnych kurortów w Hiszpanii. Zlokalizowane są one głównie wokół laguny Mar Menor (Mniejsze Morze).
Murcja była pierwszą krainą na Półwyspie Iberyjskim zajętą przez Kartagińczyków, którzy założyli tu Nową Kartaginę. Po rzymskim podboju Murcję wcielono do prowincji Hispania Tarraconensis. W czasach panowania Maurów (od 714) prowincja nosiła nazwę Todmir niezależne państewko wcielone w 756 do państwa Omajjadów. Od XI wieku samodzielny emirat, przyłączony do Kastylii po zdobyciu 1265 przez chrześcijan.
Mieszkańcy Murcji posługują się specyficznym dialektem języka hiszpańskiego zwanym Murciano. Dialekt ten charakteryzuje się tendencyjnym ucinaniem spółgłosek w ostatniej sylabie oraz rozbudowanym słownictwem regionalnym, w którym wiele słów jest pochodzenia arabskiego. Niektórzy rdzenni mieszkańcy prowincji posługują się ponadto niezrozumiałym dla władającego standardowym językiem kastylijskim dialektem Panocho.

Źródło : Wikipedia