AKTUALNOŚCI 2007 ROKU

Nasutów 24.09.2007 - 07.10.2007 Muzyka na cześć Europy! Europejskie Centrum Współpracy Młodzieży

Mistyczne dźwięki Łotwy, ekscytujący bułgarski śpiew, hiszpańskie flamenco, polska nuta i trochę reggae – zmiksowane w muzycznym tyglu Europy. Z lokalnych tradycji i globalnych mód stworzyliśmy jeden rytm – „Odę do młodzieży”.

W Międzynarodowym Domu Spotkań w Nasutowie zespoły z różnych zakątków Europy spotkały się w dniach 24 września – 7 października 2007 roku by wspólnie pracować, bawić się, poszukiwać muzycznych kompromisów i grać w tym samym rytmie.
Projekt był okazją do spotkania się młodych artystów z 4 europejskich państw: Bułgarii, Hiszpanii, Łotwy i Polski. Przez dwa tygodnie wspólnie tworzyli muzykę, filmy i fotografie, by móc je zaprezentować podczas finałowego koncertu 5 października 2007 roku w Domu Kultury LSM.

Centrum Mediów Obywatelskich

Centrum Mediów ObywatelskichCentrum Mediów ObywatelskichCentrum Mediów ObywatelskichCentrum Mediów ObywatelskichCentrum Mediów Obywatelskich

O powodzeniu projektu niech też świadczą słowa jego uczestników:

Aija, Łotwa:

"I found out that artistic people for communication don't necessarily need language. Despite 3 separate groups, we were all bond together, which was a pleasant surprise. The project and people were splendid, I wish it would be possible for us to find another way to meet."

Maciek, Polska:

„Dzięki wymianie młodzieżowej „Oda do młodzieży” miałem, jako początkujący muzyk, szansę zaznajomić się z zupełnie odrębnymi stylami muzycznymi, rozwinąć swoje możliwości kompozytorskie oraz poszerzyć horyzonty. Bardzo ciekawym przeżyciem była także dla mnie pierwsza w życiu wyprawa do profesjonalnego studia, gdzie mogłem zweryfikować swoje umiejętności. Poza tym, projekt był okazją do poznania nowych osób i zawiązania wielu przyjaźni.”

Vita Ivaskevica, Latvia:

“I liked the very idea – that people form all over the world (well, 4 countries) would come together and find the common language by means of arts. It was a challenge that convinced me to participate – it was challenging indeed to have ambitions to compose international song in a week, record it in studio, and at the same time to create music video and documentary as well as photo exhibition! And the miracle came true – we managed and succeeded! We proved that nothing is impossible if you do it whole heartedly! I cannot skip also the fact that people who were involved in project were extremely wonderful. The atmosphere so perfect for creating and also for sharing with the gifts and talents we all have!
As the representative of Latvian part of the project, I can certainly confirm that all team (I want to stress here “all”) want to be involved in creating similar project in Latvia in the year 2008. And do it as soon as it is possible setting new mission impossible and fulfilling it in the very end!
! No doubt it was extremely wonderful event and even more – it has influenced my attitude to music and also set much stronger directions and aims for me as a musician. That is why I want to thank each participant and organizers, of course, - you all created and made this time unforgettable! Thank you!”

Katia, Bulgaria:

“Well, what i did like about this project, was that i met very very very nice and talented people from other countries and it was really great to know how others, connected somehow with music, think and create. It was interesting and it was real fun ! Also the organisation was on top, the Nasutov place was awsome and ofcourse the results were satisfying. Continuation of the project? God, it will be super! I hope it will be reality somehow, but I'm sure that the Evas and the polish guys (great people by the way) will help to make it happen :) I'm really happy and proud that i know all of you guys spanish, latvian and polish, for me it was an honour to be a part of this project. It really was amazing, thank you all!!!”

Agate, Latvia:

“lot of joy. lot of new insparations. lot of expierence. new horizons. unforgettable people.unforgettable time with music and arts. those are some sounds about my feelings about project. can't wait for headline ""Ode to Youth 2" COMING SOON !!!"

Zobacz teledysk i film dokumentujący projekt na stronie: www.ngotv.pl

Projekt był wspierany ze środków Programu „Młodzież w Działaniu” Unii Europejskiej.