MEDIA o FUNDACJI

Europejski Dom Spotkań - Fundacja Nowy Staw Moje Miasto : "Imiona zamiast numerów" - wystawa"

MOJE MIASTO

Klikając na zdjęcie otworzysz link do strony internetowej z artykułe

MOJE MIASTO 07.2008

"Imiona zamiast numerów" - wystawa

Termin:
początek 07.07.2008 13:00
koniec 22.08.2008 18:00

Od 7 lipca do 22 sierpnia w lubelskim Archiwum Pamięci oglądać można wystawę poświęconą więźniom obozu w Dachau. - Cel ekspozycji to nadanie imion osobom, ukrytym pod więziennymi numerami. Za nimi stoi konkretna historia – mówi Marta Jędrnych z Europejskiego Domu Spotkań - Fundacji Nowy Staw.Wystawa jest częścią większego projektu, zapoczątkowanego w Dachau. W miejscu dawnego obozu koncentracyjnego powstaje księga pamięci. Tam wolontariusze różnych narodowości tworzą biografie 130 więźniów. Informacje czerpią między innymi z opowiadań rodziny. Ekspozycja przybliża 15 wybranych sylwetek obozowych.
Wśród nich jest historia lublinianina Wincentego Czarkowskiego, zmarłego w 2001r. Podczas otwarcia obecna będzie rodzina Czarkowskiego. Syn opowie o życiu ojca w Dachau, a także nakreśli jego losy powojenne. Innym z bohaterów wystawy jest więzień, pochodzący z terenów Kraśnika.
– Chodzi o to, by biografie ukazać szerszej publiczności. Jest to wystawa międzynarodowa. Ekspozycja zostanie pokazana w pięciu wersjach językowych w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii, Austrii oraz w Polsce – dodaje Marta Jędrych. Prezentacja polega na eksponowaniu banerów ze zdjęciami oraz fragmentami życiorysu więźniów oraz autorów biografii. Pogłębione historie świadków obozu w Dachau znajdują się w broszurach towarzyszących, które można nabyć w trakcie zwiedzania. Wstęp jest bezpłatny. Otwarcie wystawy 7 lipca o g. 13.00.