Europejski Dom Spotkań - Fundacja Nowy Staw

MEDIA o FUNDACJI

Europejski Dom Spotkań - Fundacja Nowy Staw Fundacja Konrada Adenauera w Polsce : Seminarium "Unia Europejska – Ukraina "

Kurier Polska : "Młodzież do dzieła"

Klikając na zdjęcie otworzysz link do strony internetowej z artykułe

Seminarium

Unia Europejska – Ukraina. Lubelszczyzna, Wołyń, Lwów – perspektywy współpracy

Stosunki polsko – ukraińskie, od momentu ich nawiązania w grudniu 1991 roku, układają się pomyślnie. Polska wspiera prodemokratyczne i proeuropejskie dążenia Ukrainy i stara się przyjąć rolę adwokata swojego wschodniego sąsiada w Europie. Ukraińcy zaś z coraz większą ufnością podchodzą do Polaków, których szanują za wsparcie udzielone w czasie „Pomarańczowej Rewolucji” i podziwiają za sukces, który odnieśli w ostatnich latach wstępując do NATO i Unii Europejskiej. Mając na uwadze dobre stosunki sąsiedzkie oraz chęć ich intensyfikacji, Towarzystwo Współpracy Europejskiej w Lublinie w kooperacji z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce i innymi partnerami organizuje polsko-ukraińskie seminarium, którego przewodnim tematem będą dalsze perspektywy współpracy pomiędzy województwem lubelskim i okręgiem Wołyńskim. Podczas seminarium analizowany będzie także wpływ nowej umowy handlowej UE-Ukraina i ewentualnego członkowstwa Ukrainy w strukturach Unii Europejskiej na stosunki bilateralne.

W wyniku seminarium zostanie opracowany dokument ramowy na temat współpracy Polski i Ukrainy, który stanie się podstawą raportu dla Parlamentu Europejskiego. Ważnym celem jest również integracja środowisk biznesowych, społecznych oraz władz samorządowych z regionów Lubelszczyzny, Wołynia i Lwowa. W spotkaniu weźmie udział 15 przedstawicieli ze strony ukraińskiej oraz taka sama liczba gości z Polski. Zaproszone osoby będą reprezentować środowisko samorządowe, organizacje biznesowe oraz pozarządowe.

Seminarium organizowane jest przez prof. Zbigniewa Zaleskiego, poseła do Parlamentu Europejskiego, Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw, Towarzystwo Współpracy Europejskiej, Izbę Przemysłowo–Handlową w Lublinie we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce.

Dalsze informacje na temat seminarium znajdą Państwo na stronie internetowej Europejskiego Domu Spotkań - Fundacji Nowy Staw.

Organizacja seminarium:
Andrzej Skórski, Europejski Dom Spotkań - Fundacja Nowy Staw