EUROPEJSKI DOM SPOTKAŃ - FUNDACJA NOWY STAW


MEDIA o FUNDACJI


10.06.2006 ; Kurier Lubelski Praca : Wolontariusz na pełnym etacie

NASUTÓW Młodzi Europejczycy zastanawiają się czy, Europa jest wspólnym domem.

Sądzisz, że wolontariatem zajmują się znudzone żony dobrze zarabiających mężów? Mylisz się. To domena ludzi młodych, studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Pracując w fundacjach i innych organizacjach pozarządowych zdobywają doświadczenie. Najlepsi mają szansę na etat.

Anna Moskwa i Krzysztof Nowaczek trafili do Fundacji „Nowy Staw” trzy lata temu. Ania zaciekawiona prelekcją jednego z pracowników fundacji postanowiła któregoś dnia wpaść do biura na krótką chwilę. Została do dziś. Jest kierownikiem projektów realizowanych w ramach europejskiego programu „Młodzież”.

Na pierwszy wielkanocny wyjazd do Niemiec zaprosiła Krzysztofa. Porównywali lokalne tradycje związane z tym najważniejszym z katolickich świąt. Krzysztofowi pozostały miłe wspomnienia i chęć na więcej. Na przykład na posadę dyrektora Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Lublinie.

Oboje zaczynali jako wolontariusze, dziś mają etat i stałe obowiązki.

– Fundacja miała być dodatkiem do studiów, a stało się odwrotnie – mówi Anna, która już we wrześniu będzie magistrem politologii i socjologii. – Czy było mi trudno pogodzić studia z pracą w fundacji? Nie, po prostu nauczyłam się lepiej organizować czas.

Nazwisko Krzysztofa, studenta stosunków międzynarodowych UMCS, rzadko bywało na uczelnianych listach obecności. – Przychodziłem do fundacji i okazywało się, że poza zaplanowanymi obowiązkami są jeszcze dziesiątki telefonów i interesantów. Opuszczałem więc jedne, potem drugie zajęcia. Ale z zaliczaniem kolokwiów i egzaminów nie miałem problemów.

Ania i Krzysztof, przychodząc do fundacji, nie liczyli na etat. Po prostu dobrze wykonywali swoje obowiązki. Podobnie jak Michał Wójcik, jeden z najaktywniejszych wolontariuszy, który trafił do fundacji, ponieważ nie miał pomysłu na zagospodarowanie... wolnego czasu.

– Nudziły mnie wyjścia do dyskoteki czy pubu. Chciałem robić coś pożytecznego i przyjemnego zarazem. Wolontariat spełniał oba te warunki.

W lutym tego roku Michał brał udział w szkoleniu dla multiplikatorów, czyli osób piszących projekty, w przypadku Fundacji „Nowy Staw” realizowanych w ramach programu „Młodzież”. Do Europejskiego Domu Spotkań w Nasutowie zjechali młodzi ludzie z Czech, Węgier, Rumunii, Francji, Hiszpanii, Włoch i oczywiście Polski. Było wielobarwnie i wielokulturowo – dla Michała, studenta stosunków międzynarodowych, idealne warunki do pracy i wypoczynku.

– Na pewno będę działał w fundacji i Regionalnym Centrum Informacji Europejskiej do ukończenia studiów. Nie myślę o etacie, ale nie ukrywam, że z pracą w tego typu organizacjach wiążę swoją przyszłość.

Czego można się nauczyć będąc wolontariuszem? Anna, Krzysztof i Michał nie mają wątpliwości: pracy w zespole, odpowiedzialności i samodzielności. Michał miał okazję wykorzystać w praktyce wiedzę zdobytą na studiach – zawiłości akcesji Polski do Unii Europejskiej referował grupie rolników, studentów, bezrobotnych. – Przy okazji można nauczyć się sztuki przemawiania – dodaje.

Anna ceni sobie możliwość kontaktu ze studentami z zagranicy. – Poznaję ciekawych ludzi jednocześnie lepiej poznając siebie, ćwiczę język angielski i umiejętności pedagogiczne. Jako koordynator projektów muszę przecież zapanować nad kilkudziesięcioosobową grupą młodych ludzi.

Dla Krzysztofa najcenniejsze są umiejętności kierowania zespołem. – Planuję i kontroluję pracę ponad stu wolontariuszy, którzy współpracują z Regionalnym Centrum Informacji Europejskiej na miejscu i w podlubelskich miasteczkach.

Pracodawca szuka osób młodych, wykształconych, posiadających doświadczenie zawodowe. Trudno spełnić te warunki wyłącznie studiując, dlatego coraz więcej młodych ludzi zdaje sobie sprawę z wymagań, jakie stawia się im na początku drogi zawodowej i już na studiach stara się pracować.

Małgorzata Mazurek


Fundacja „Nowy Staw” – Europejski Dom Spotkań powstała w 1993 r. Celem fundacji jest wspieranie i umacnianie podstawowych wartości demokracji i gospodarki rynkowej oraz porozumienie kultur ponad wszelkimi granicami. Fundacja organizuje współpracę i wymianę młodzieży z krajów europejskich. Od 1999 r. przy fundacji zostało utworzone Regionalne Centrum Informacji Europejskiej. Zadaniem centrum jest informowanie o różnych aspektach integracji Polski z Unią Europejską. Organizowane są m.in. szkolenia z zakresu wykorzystania funduszy strukturalnych UE, prelekcje, konferencje, debaty oraz pikniki i festyny europejskie.








PROJEKTY
FUNDACJI

NowyStaw

Projekt
RAZEM
MOŻEMY WIĘCEJ

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

Projekt
NOWE KOMPETENCJE
I UMIEJĘTNOŚCI

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

Projekt
NASUTOWSKI
UNIWERSYTET LUDOWY

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

Projekt
4 UKRAINE"
SIŁA KOBIET

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

Projekt
PRZYJAZNY I BEZPIECZNY URZĄD III

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

Projekt
KOALICJA
ORGANIZACJI OBYWATELSKICH

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ