MEDIA o FUNDACJI

03.11.2003 ; Kurier Lubelski PORADNIK: Jak szukać pracy

PORADNIK: Jak szukać pracy

CZYTAJ OGŁOSZENIA, PYTAJ ZNAJOMYCH, ZAREJESTRUJ SIĘ W URZĘDZIEPRACY, BIURZE KARIER I AGENCJI PRACY CZASOWEJ

Anna Moskwa, absolwentka politologii i socjologii, jeszcze jako studentka została wolontariuszem w Fundacji Nowy Staw, „Europejski Dom Spotkań”. Dziś pracuje na etacie jako kierownik projektów międzynarodowych. Edyta Pasek, psycholog z tytułem magistra, od ponad roku pracuje jako recepcjonistka w salonie telefonii komórkowej. Zatrudnienie znalazła dzięki pośrednictwu agencji pracy czasowej. W Lublinie jest praca, trzeba tylko nauczyć się efektywnie jej szukać.

Skończyłeś szkołę, studia, zwolniono cię z pracy, zlikwidowano twój etat – zacznij od zarejestrowania się w urzędzie pracy. Nawet jeżeli nie uzyskasz prawa do zasiłku, będziesz miał status bezrobotnego, co pozwoli ci korzystać z ofert pracy, przesyłanych do urzędu przez pracodawców.

– Zarejestrowanym bezrobotnym możemy zaoferować bardzo zróżnicowane formy pomocy w efektywnym poszukiwaniu zatrudnienia – mówi Artur Seroka, rzecznik Miejskiego Urzędu Pracy w Lublinie.

– Informacją służą doradcy zawodowi, prowadzone są spotkania i szkolenia w ramach klubów pracy. Organizujemy różnego rodzaju kursy, dzięki którym bezrobotni mogą podnieść swoje kwalifikacje albo zdobyć nowe zawody. Bezrobotnym z pomysłem na rozpoczęcie działalności gospodarczej oferujemy preferencyjne kredyty, przyznawane za pośrednictwem urzędu. W ramach programu „Praca dla absolwenta” pośredniczymy w podpisywaniu umów o pracę i stażowych, pomiędzy absolwentami a pracodawcami – dodaje Seroka.

Staż w Prokuraturze Okręgowej w Lublinie rozpocznie Magdalena Kołodziejczyk, 27-letnia absolwentka prawa i politologii UMCS.

– To doskonała szansa na zdobycie doświadczenia, tak cenionego przez firmy poszukujące pracowników. Trzymiesięczny staż umożliwi mi zapoznanie się ze specyfiką pracy w prokuraturze. Pozwoli wykorzystać w praktyce wiedzę zdobytą podczas studiów i mam nadzieję sprawi, że kolejni pracodawcy, którym przedstawię swoje CV, spojrzą na nie łaskawszym okiem – tłumaczy Magdalena.

Oferty wywieszane w urzędzie pracy powinieneś sprawdzać co najmniej dwa razy w tygodniu. Warto wertować ogłoszenia zamieszczane w prasie i Internecie – jeżeli brakuje ci pieniędzy na zakup prasy lub nie masz dostępu do Internetu odwiedź Biuro Aktywizacji Bezrobotnych przy Caritas lub Wojewódzkie Centrum Informacji i Planowania Kariery przy Wojewódzkim Urzędzie Pracy. W obu instytucjach można bezpłatnie korzystać z prasy i Internetu, pomocy w redagowaniu listów motywacyjnych, CV oraz licznych szkoleń i kursów (warto wcześniej umówić się telefonicznie, na kursy trzeba się zapisywać).

Przyjaciele, rodzina i znajomi to kolejne źródła informacji na temat wolnych etatów. O tym, że poszukujesz pracy warto poinformować jak największą liczbę osób. Pochwal się umiejętnościami, wskaż jaką pracę chcesz podjąć i zamiast cierpliwie czekać dopytuj się o wyniki poszukiwań.

Jeżeli studiujesz na UMCS lub KUL zgłoś się do uczelnianego biura karier. Na obu wymienionych uczelniach biura działają prężnie, oferując nie tylko możliwość podjęcia, najczęściej dorywczej, pracy, ale i uczestniczenia w rozmaitych kursach, pomocy przy redagowaniu listów motywacyjnych i CV, przygotowywaniu się do rozmów kwalifikacyjnych.

Interesuje cię praca dorywcza? Zarejestruj się w jednej z działających w Lublinie agencji pracy czasowej. Rodzaj zatrudnienia, jakie oferują nie jest może najbardziej lukratywny (najczęściej przedłużana co miesiąc umowa-zlecenie) ale jest sposobem na zarobienie paru groszy i przeczekanie złych czasów.

Małgorzata Mazurek