Inscenizacja obozowiska powstańców styczniowych w Lublinie

Ostatnia niedziela maja br. zgromadziła na Placu Zamkowym ponad 600 żołnierzy z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Ponad 70 z nich złożyło wojskową przysięgę.

27 maja 2018r. Lublin Inscenizacja obozowiska powstańców styczniowych w Lublinie Europejski Dom Spotkań - Fundacja Nowy Staw

Uroczystość została połączona ze świętem lubelskiej brygady. Po ceremonii wojskowej, na Błoniach Zamkowych odbył się piknik rodzinny. Oprócz wystawy sprzętu wojskowego, możliwości postrzelania na strzelnicy pneumatycznej, licznych warsztatów i konkursów jedną z atrakcji była także inscenizacja obozowiska powstańców styczniowych. Młodzi ludzie, którzy wcielili się w role powstańców, zorganizowali prezentację broni z epoki, pokazy walki z użyciem broni białej, a także zaprezentowali typowe elementy "wyposażenia" obozowiska. Licznie odwiedzający obozowisko mieszkańcy Lublina i regionu, mieli także możliwość wzięcia udziału w sesji zdjęciowej z udziałem powstańców w strojach z epoki.

Według organizatorów przez cały dzień imprezę na Błoniach Zamkowych odwiedziło co najmniej kilka tysięcy ludzi. Dzięki dobremu usytuowaniu obozowiska na wspomnianym wydarzeniu, znaczna część osób zobaczyła pokazy przygotowane przez powstańców styczniowych.

ul. T. Zana 38, X piętro, 20-601 Lublin
Sekretariat : tel. +48 511 403 155