Koalicja Organizacji Obywatelskich

DEBATY W PROJEKCIE

15.12.2022 JANÓW LUBELSKI Debata oksfordzka na temat zaangażowania młodych w rozwój życia publicznego

Gospodarzem kolejnej debaty zorganizowanej w ramach projektu pt. „KOO”, było I Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim. Tym razem uczniowie wspomnianej szkoły dyskutowali w formule debaty oksfordzkiej.

Wspomniana debata odbyła się 15 grudnia br. Debatę poprowadziła Pani Emilia Żuber z I LO w Janowie Lubelskim. W skład jury weszły natomiast Pani Dyrektor Wiesława Dyjach oraz nauczycielka Pani Beata Mrozowska. Teza, której bronili lub przeciw której oponowali młodzi ludzie to:  Zaangażowanie młodych z pokolenia Z i Y jest kluczowe dla rozwoju życia publicznego.

Wszyscy uczestnicy debaty dyskutowali z zachowaniem kultury słowa oraz używając merytorycznych argumentów. Wspomniana debata była także świetnym „poligonem doświadczalnym” jeśli chodzi o umiejętności wystąpień publicznych, umiejętności konstruowania argumentów, współpracy oraz aktywnego słuchania. Obydwie drużyny bardzo trafnie dobierały argumenty do swoich tez. W trakcie dyskusji padały bardzo ciekawe przykłady świadczące o znajomości tematu. Dowodem na to były przytaczane wyniki badań oraz cytaty zaczerpnięte z literatury. Jury bardzo trudno było wskazać zwycięską drużynę, natomiast zgromadzona na sali publiczność zajęła miejsce na sali po stronie drużyny propozycji, natomiast obie drużyny zostały świetnie przygotowane do debaty przez nauczycieli z I Liceum Ogólnokształcącego w Janowie Lubelskim.

Miejsce realizacji projektu:
Europejski Dom Spotkań - Fundacja Nowy Staw