CENTRUM MEDIÓW OBYWATELSKICH

GALERIA MULTIMEDIALNA

CENTRUM MEDIÓW OBYWATELSKICH - NASUTÓW 24-27.05.2007

Media obywatelskie Euroregionu Bug

Centrum Mediów ObywatelskichCentrum Mediów ObywatelskichCentrum Mediów ObywatelskichCentrum Mediów Obywatelskich

W dniach 24 - 27 maja 2007 r. w Europejskim Domu Spotkań w Nasutowie odbyło się czwarte i ostatnie seminarium w ramach projektu „Media obywatelskie Euroregionu Bug”. Poświęcone ono było roli mediów w działalności organizacji pozarządowych.

Pierwszego dnia uczestnicy zapoznali się z wybranymi przykładami projektów realizowanych przez lubelskie organizacje pozarządowe oraz ich promocją w mediach. Najpierw zapoznali się z projektem “Cmentarze pogranicza” realizowanym przez Towarzystwo dla Natury i Człowieka. Następnie złożyli wizytę w Ośrodku Brama Grodzka - Teatr NN. Tam zaprezentowana została historia przedwojennego Lublina oraz działalność Ośrodka polegająca m.in. na promowaniu społeczeństwa obywatelskiego poprzez kulturę. Na zakończenie uczestnicy wzięli udział w prezentacji projektu wagon.lublin.pl realizowanego przez Akademię Obywatelską i mającego na celu upamiętnienie przez młodych ludzi strajków podczas Lubelskiego Lipca '80.

Drugiego dnia odbył się warsztat “Media w działalności organizacji pozarządowych”. Podczas warsztatu uczestnicy zaplanowali hipotetyczną akcję publiczną, a następnie opracowali plan jej promocji w mediach.

W trzecim i ostatnim dniu projektu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu dziennikarskiego na najciekawszą pracę dotyczącą spraw i wydarzeń lokalnych mających miejsce w Polsce lub na Białorusi , jak i spraw i wydarzeń transgranicznych (informacja na temat konkursu: http://www.eds-fundacja.pl/00/news-2/07-03-30.html).

Na konkurs zostało nadesłanych łącznie 21 prac przygotowanych przez 10 autorów. Spośród nadesłanych prac jury wyłoniło laureatów:

• I miejsce: Alaksiej Saładun za tekst Brzeski „Spas na krwi”
  • II miejsce: Siargiej Pielesa za fotoreportaż “Białoruś. Dom mojego serca cz. 2. Uroczysko Mereczowszczyzna.”
  • III miejsce: Arciom Kirjanow za tekst „Przeglądając pożółkłe strony...”

Wszyscy laureacji otrzymali nagrody rzeczowe. Nagrodzone teksty zostały umieszczone w wydanej w ramach projektu publikacji “Media obywatelskie Euroregionu Bug. Prace konkursowe”.

Projekt „Media obywatelskie Euroregionu Bug”
jest współfinansowany przez Unię Europejską
ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Sąsiedztwa Polska – Białoruś – Ukraina INTERREG III A /TACIS CBC
oraz przez budżet państwa.

Media obywatelskie Euroregionu Bug. Prace konkursowe :okładka /PDF/
Media obywatelskie Euroregionu Bug. Prace konkursowe : treść wydawnictwa /PDF/

Centrum Mediów Obywatelskich

Galeria Centrum Mediów Obywatelskich

Od 2003 roku Fundacja rozwija ideę mediów obywatelskich w Polsce. Jest to inicjatywa, która służy rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego oraz zachęca obywateli do dialogu i do wyrażania swoich własnych poglądów.

Media obywatelskie to nie tylko szkolenia dla młodych i początkujących dziennikarzy amatorów, ale także szereg produkcji filmowych i programów telewizyjnych emitowanych w internecie. W czasie międzynarodowych warsztatów, które Fundacja realizuje wraz ze swoimi partnerami w różnych miastach Europy (Lublin, Lwów, Mińsk, Münster, Orlean, Rishon Le Zion, Stambuł, Tbilisi) młodzież pod okiem fachowych trenerów tworzy własne reportaże o tematyce kulturalnej, społecznej, religijnej, historycznej i politycznej. Większość tych produkcji można oglądać w internecie (ngotv.eu, owtv.de) oraz na spontanicznie organizowanych pokazach filmowych.

WIĘCEJ O MEDIACH OBYWATELSKICH