EUROPEJSKI DOM SPOTKAŃ - FUNDACJA NOWY STAW
II edycja
Wschodniego Kongresu Młodych Liderów

Jak wystrzegać się zagrożeń w sieci, sztuczna inteligencja w edukacji oraz wyzwania w działaniach Międzynarodowych Domów Spotkań to tylko niektóre zagadnienia poruszane podczas drugiej edycji Wschodniego Kongresu Młodych Liderów. W wydarzeniu udział wzięli młodzi liderzy z Polski, Ukrainy, Białorusi oraz Litwy.

Kongres odbył się w dniach 13-14 czerwca 2024 roku w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Inspiracją do realizacji Kongresu było XVIII edycji Forum Ekonomicznego Młodych Liderów (FEML), czyli największych w Europie Środkowo-Wschodniej międzynarodowych społeczno-ekonomicznych konferencji organizowanych przez naszą Fundację jako impreza towarzysząca Forum Ekonomicznego w Karpaczu (wcześniej w Krynicy).

Misją tegorocznego Kongresu było prowadzenie debaty i tworzenie dla niej przestrzeni, a także dążenie do odpowiedniego przygotowania osób młodych do uczestnictwa w dyskusji na temat przyszłości Polski, Europy i świata. Podczas naszego wydarzenia próbowaliśmy także analizować różnego rodzaju problemy młodych, dotyczące m.in. zatrudnienia oraz rynku pracy po to, aby szukać skutecznych ich rozwiązań. Temu zagadnieniu poświęciliśmy wyjątkowo dużo uwagi. Mariusz Wiktorowicz – Naczelnik Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Lublinie w swoim wystąpieniu zaprezentował młodym czego i jak się uczyć, żeby zostać liderem na rynku pracy. Pan Naczelnik podkreślał, że czas jest największym kapitałem młodych. Według niego warto także podjąć pracę jeszcze podczas studiów, żeby zdobyć przydatne i poszukiwane na rynku pracy, doświadczenie. Poprzez solidną pracę w młodym wieku młodzi ludzie wyrabiają sobie także markę. Z kolei w panelu pt. „Korporacja – wyobrażenia vs rzeczywistość” niemal wszyscy jego uczestnicy podkreślali rolę studiów w kontekście zdobywania kompetencji miękkich. Maciej Dudkowski - menager z PwC Polska radził uczestnikom Kongresu, aby uparcie dążyli do celu i nie przejmowali się ewentualnymi porażkami. Ponadto podkreślał, że opinie o kilkunastogodzinnym dniu pracy są nieprawdziwe.

Jednym z ciekawszych paneli tegorocznego Kongresu był panel pt. „Interkulturowość wyzwaniem w działaniach Międzynarodowych Domów Spotkań?” Ks. dr Stefan Batruch - Prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza opowiedział o młodych osobach z Ukrainy, które jego Fundacja objęła opieką po tym, jak uciekły one ze swojego kraju po agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.  „Staramy się umożliwić uchodźcom z Ukrainy, żeby własnym zaangażowaniem i własną aktywnością mogły odkrywać w sobie potencjał, jaki mają. Także nie tyle próbujemy uczyć nowo przybyłych młodych do Lublina, ale staramy się ich im dawać, stwarzać możliwości, by oni sami, lepiej rozumieją swoje potrzeby, kiedy patrzą na nie z własnej perspektywy”.

Z kolei Agata Dziubińska-Gawlik, Prezes Europejskiego Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw podkreślała rolę Narodowego Instytutu Wolności w działalności Międzynarodowych Domów Spotkań. „Przez wiele lat Międzynarodowe Domy Spotkań, które powstały w latach 90-tych XX-tego wieku, zubożały zarówno infrastrukturalnie, jak i programowo. Ta sytuacja zmieniła się po pojawieniu tego programu, dedykowanego wyłącznie MDS-om”. Ponadto prezes Gawlik podkreśliła, „że musimy pomagać mieszkańcom. Lublina i nie tylko, oswoić się z tym, że obcy, czy osoby o innej tożsamości narodowej, językowej, kulturowej, nie są dla nas zagrożeniem, że ten obcy nie jest dla nas konkurencją, której należy się obawiać”.

Ludmila Zubarieva – Prezes NGO Great Idea wspomniała, że przez ostatni rok, pomimo trwającej wojny, udało się stworzyć Międzynarodowy Dom Spotkań w Ukrainie w mieście Kowel w obwodzie wołyńskim, niedaleko granicy z Polską. Pani Ludmiła podkreślała rolę i możliwości, jakie dają międzynarodowe wymiany młodzieżowe. „Młodzi ludzie wracają z takich wyjazdów zainspirowani, z dodatkową energią do dalszego własnego rozwoju, zainteresowani odkrywaniem świata. Dzięki takim wymianom młodzi doświadczają innych kultur”.

Kongres był doskonałą okazją dla młodych Polaków, Ukraińców, Białorusinów oraz Litwinów do rozmów na temat dziedzictwa kulturowego, tożsamości narodowej, a także współpracy pomiędzy ich krajami np. w obszarze wymian międzynarodowych.


RELACJA FOTOGRAFICZNA - DZIEŃ 1

powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie


RELACJA FOTOGRAFICZNA - DZIEŃ 2

powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenieII edycja
Wschodniego Kongresu Młodych Liderów
P R O G R A M
Program

II edycji Wschodniego Kongresu Młodych Liderów
13-14.06.2024 r.

Organizator:
Europejski Dom Spotkań - Fundacja Nowy Staw


12.06.2024 r. (środa)

Godz. 19:00 Gala Regionów Trójmorza

13.06.2024 r. (czwartek)

Godz.
12:15
Otwarcie wystawy fotograficznej pt. "Niewydane Dyplomy"
Mieli plany i marzenia, byli młodzi i studiowali. Wojna brutalnie przerwała ich życie. To właśnie im będzie poświęcona wystawa pod nazwą "Niewydane Dyplomy", prezentująca historie życia 40. ukraińskich studentów, którzy stracili życie w wyniku agresji ze strony Federacji Rosyjskiej. Wystawa, której celem jest przedstawienie prawdziwek rzeczywistości wojny na Ukrainie, a mianowicie młodych osób, które już nigdy nie zrealizują swojego potencjału dla rozwoju naszego świata.
Godz.
12:30 – 13:30
Panel 1: Cyberbezpieczeństwo w sieci. Jak wystrzegać się zagrożeń?
Moderator:
dr hab. Justyna Wasil UMCS Lublin
Paneliści:
 • Michał Pukacz - Wspólnik w ADIZZI.com
 • dr Michał Kalisz – Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie, KUL
 • Marcin Wolski - Prezes Stowarzyszenia EDUKACJA 3.0.
Godz.
13:40 – 14:40
Panel 2: Jak wykorzystać potencjał młodych zaangażowanych w realizację Europejskiej Stolicy Młodzieży podczas Europejskiej Stolicy Kultury?
Moderator:
Agnieszka Parol-Górna – Dyrektor biura polityki młodzieżowej UM Lublin
Paneliści:
 • Jagoda Idzik – Członek Zarządu Fundacji Sempre a Frente
 • Anastasiia Sereda - Prezeska oddziału lokalnego AIESEC in Lublin
 • Rafał Koziński - koordynator programowy ESK 2029, dyrektor Centrum Kultury w Lublinie
 • Maciej Cieciora - społecznik, były Przewodniczący Rada Studentów Lublin
Godz.
14:40 – 15:10
Przerwa
Godz.
15:10 – 16:10
Panel 3: Interkulturowość wyzwaniem w działaniach Międzynarodowych Domów Spotkań?
Moderator:
Aneta Szczykutowicz – Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw
Paneliści:
 • Ludmila Zubarieva – Prezes NGO Great Ideabr
 • Ks. dr Stefan Batruch - Prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza i proboszcz parafii grekokatolickiej w Lublinie
 • Agata Dziubińska-Gawlik – Prezes Europejskiego Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw
Godz.
16:10 – 17:00
Wystąpienie: „Wykorzystanie sztucznej inteligencji w edukacji”
Robert Turski – Wiceprezes Stowarzyszenia EDUKACJA 3.0.

14.06.2024 r. (piątek)

Godz.
9:00 – 10:00
Panel 1: Unia Europejska 20 lat temu i dziś. Jakie oczekiwania ma młode pokolenie wobec Unii Europejskiej?
Moderator:
dr hab. Tomasz Stępniewski prof. KUL. ekspert Team EUROPE Direct Polska
Paneliści:
 • dr Agnieszka Zaręba - Adiunkt - Katedra Systemów Politycznych i Komunikowania Międzynarodowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
 • Piotr Majchrzak – Konsul Honorowy Republiki Austrii w Lublinie
 • dr Andrzej Szabaciuk - adiunkt - Katedra Teorii Polityki i Studiów Wschodnich Instytut Nauk o Polityce i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
 • Karina Ryfiak - Prezes KNSM , Studentka Stosunków Międzynarodowych I roku II stopnia
 • Yurii Podorozhnyi – Przedstawiciel Organizacji Młodzieżowej ,,Connect with UA”
Godz.
10:10 – 11:10
Panel 2: Korporacja - Wyobrażenia vs rzeczywistość
Moderator:
Andrzej Skórski – Kierownik Europe Direct Lublin (Fundacja Nowy Staw)
Paneliści:
 • Anna Blajerska – Kierownik działu Rozwoju i Realizacji Projektów Puławskiego Parku Naukowo Technologicznego Sp. z o.o.
 • Maciej Dudkowski – Manager w PwC Polska
 • Michał Eryk Południok – Prezes Brad Consulting sp. z o.o.
 • Grzegorz Wenarski – ekspert rynku pracy
Godz.
11:20 – 12:00
Wystąpienie: Czego i jak się uczyć, żeby zostać liderem na rynku pracy?
Mariusz Wiktorowicz – Naczelnik Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Lublinie
Godz.
12:00
Zakończenie wydarzenia