MŁODZI NA RYNKU PRACY





27.09
2016

Konferencja podsumowująca projekt już za nami!

W dniu 27.09.2016 w sali S1 Lubelskiego Centrum Konferencyjnego na ul. Grottgera 2 w Lublinie odbyła się konferencja podsumowująca 2 lata realizacji projektu „Młodzi na rynku pracy”, współfinansowanego w ramach programu Erasmus+, KA2 Partnerstwa Strategiczne.

WIĘCEJ informacji

Konferencja podsumowująca projekt "Młodzi na rynku pracy"

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych problematyką wchodzenia młodych ludzi na rynek pracy na konferencję „Młodzi na rynku pracy” organizowaną przez naszą Fundację w dniu 27.09.2016r. o godz. 9:00 w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Konferencja będzie podsumowaniem projektu realizowanego przez Europejski Dom Spotkań – Fundację Nowy Staw wraz z organizacjami partnerskimi ze Słowacji, Malty oraz Włoch w ramach programu Erasmus+.

WIĘCEJ informacji



Międzynarodowe szkolenie
za nami

W dniach 19-28.06.2016 w ośrodku szkoleniowym Dom Nasutów (o.Lublina) odbyło się międzynarodowe szkolenie "Młodzi na rynku pracy". W trakcie szkolenia, uczestnicy zdobywali wiedzę o innowacyjnych metodach pracy z młodymi ludźmi, przekazywania im wiedzy oraz kształtowania właściwych podstaw wśród młodzieży, podstawach efektywnej komunikacji i pracy w zespole. Dzięki różnorodnym zajęciom rozwinęli także swoją kreatywność i przedsiębiorczość.

WIĘCEJ informacji


19-28.06
2016

Zapraszamy
na międzynarodowe szkolenie

Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw zaprasza na międzynarodowe szkolenie "Młodzi na rynku pracy" - 19.06.2016-28.06.2016. Jest to jedno z zaplanowanych działań projektowych. Szkolenie prowadzone w języku angielskim przy współudziale prowadzących z Malty, Słowacji i Włoch. W trakcie szkolenia: prezentacje, warsztaty, dyskusje, praktyczne przykłady metod i narzędzi wykorzystywanych w pracy z młodymi ludźmi stosowane w krajach partnerskich.

WIĘCEJ informacji


Drugie spotkanie partnerów projektu

W dniach 27-28.10.2015r na Malcie odbyło się drugie międzynarodowe spotkanie partnerów realizujących projekt „Młodzi na rynku pracy”. W spotkaniu wzięli udział eksperci ze wszystkich instytucji partnerskich uczestniczących w realizacji projektu.

W trakcie spotkania partnerzy dyskutowali na temat przebiegu oraz rezultatów badań przeprowadzonych w ramach opracowywania pierwszego rezultatu pracy intelektualnej („Diagnozy poziomu umiejętności i kompetencji młodzieży oraz zapotrzebowania pracodawców”), a także na temat działań niezbędnych do zakończenia prac nad drugim rezultatem – scenariuszami do kształtowania miękkich kompetencji wśród młodych ludzi. Partnerzy zaplanowali także działania merytoryczne na najbliższe miesiące, a także przedyskutowali kwestie dotyczące promocji i upowszechniania projektu oraz ewaluacji działań i rezultatów projektu.

WIĘCEJ informacji



04-06.02
2015

Spotkanie partnerów projektu

W dniach 04-06.02.2015 odbyło się pierwsze międzynarodowe spotkanie partnerów projektu. Spotkanie zostało zorganizowane w Bratysławie i wzięli w nim udział przedstawiciele wszystkich organizacji partnerskich.

Głównymi celami spotkania było:

  • Zapoznanie się personalnie członków zespołu projektowego
  • Doprecyzowanie zasad współpracy i komunikacji między partnerami ustalonych podczas pisania wniosku oraz na początku realizacji projektu;
  • Doprecyzowanie zasad rozliczeń finansowych pomiędzy partnerami
  • Szczegółowe omówienie obowiązków poszczególnych partnerów
  • Omówienie dotychczas podjętych działań dotyczących realizacji O1
  • Omówienie i ustalenie ostatecznego harmonogramu działań
  • Omówienie i przygotowanie planu działań upowszechniających
  • Dyskusja na temat sposobów i narzędzi kontroli jakości w trakcie realizacji projektu.

WIĘCEJ informacji


15.12.
2014

ROZPOCZYNAMY REALIZACJĘ PROJEKTU "MŁODZI LUDZIE NA RYNKU PRACY"

Młodzi ludzie według opinii pracodawców są nieprzygotowani do pracy. Nie każdy z absolwent studiów magisterskich potrafi znaleźć pracę, a nawet jeśli znajdzie, to nie każdy potrafi się w niej odnaleźć i wpisać się w oczekiwania pracodawcy. Młodzi ludzie w czasie studiów bardzo często nie podejmują dodatkowej działalności związanej z zaangażowaniem w pracę organizacji studenckich lub pozarządowych, albo nie odbywają dodatkowych staży i praktyk w miejscu zgodnym z ich zawodem. Przez to ich umiejętności i kompetencje oraz oczekiwania bardzo często rozmijają się z tym, czego oczekuje od nich rynek pracy.

WIĘCEJ informacji






Młodzi ludzie według opinii pracodawców są nieprzygotowani do pracy. Nie każdy absolwent studiów magisterskich potrafi znaleźć pracę, a nawet jeśli znajdzie, to nie każdy potrafi się w tej pracy odnaleźć i wpisać się w oczekiwania pracodawcy. Młodzi ludzie w czasie studiów bardzo często nie podejmują dodatkowej działalności związanej z zaangażowaniem w pracę organizacji studenckich lub pozarządowych, albo nie odbywają dodatkowych staży i praktyk w miejscu zgodnym z ich zawodem. Przez to ich umiejętności i kompetencje oraz oczekiwania bardzo często rozmijają się z tym, czego oczekuje od nich rynek pracy.

Jednym z celów projektu „Młodzi na rynku pracy” jest zdiagnozowanie tego problemu oraz znalezienie rozwiązań które przyczynią się do skutecznego zniwelowania zarówno przyczyn jak i skutków zdiagnozowanego problemu. 

Główne działania, które chcemy podjąć w trakcie realizacji projektu to przeprowadzenie badań i zdiagnozowanie kompetencji młodzieży i oczekiwań pracodawców,  opracowanie materiałów dydaktycznych (scenariusze zajęć dla szkół i uczelni, w tym materiały audiowizualne) i przeprowadzenie kampanii informacyjnej, która uświadomi młodzieży jak przygotować się do wymagań współczesnego rynku pracy.

Partnerstwo strategiczne zakłada współpracę podmiotów z Polski, Malty, Włoch i Słowacji na poziomie regionalnym i obejmuje: organizacje młodzieżowe, związki zawodowe i firmę zajmującą się opracowywaniem profesjonalnych materiałów audiowizualnych.

Projekt jest innowacyjny, zakłada kompleksowe działania wspierające zarówno dla młodzieży jak i osób pracujących z młodzieżą. Ponadto bazuje na diagnozie bezpośrednich opinii i oczekiwań pracodawców z 4 państw Unii Europejskich.

WIĘCEJ o PROJEKCIE.


Główne działania projektu

  • zdiagnozowanie poziomu kompetencji społecznych młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych i uczelni, a także określenie  jakich kompetencji oczekują od przyszłych pracowników pracodawcy
  • opracowanie scenariuszy zajęć, które będą zaadaptowane w programach nauczania w szkołach (na lekcjach przedsiębiorczości), w organizacjach młodzieżowych (warsztaty i zajęcia edukacji nieformalnej) oraz na uczelniach (warsztaty dni kariery).
  • opracowanie materiałów dydaktycznych i audiowizualnych do pracy z młodzieżą przy rozwoju tych kompetencji
  • opracowanie broszury informacyjnej promującej aktywność studencką, aktywność obywatelską i aktywność na rynku pracy młodzieży
  • szkolenie kadry (nauczyciele przedsiębiorczości, pracownicy młodzieżowi)
  • lokalne warsztaty i szkolenia dla młodzieży – jednodniowe seminaria testujące
  • wydarzenia promujące – konferencja podsumowująca w Warszawie.

Youth Guarantee
- Youth Employment





Dlaczego wielu absolwentów szkół zawodowych ma kłopoty z odnalezieniem się na rynku pracy? ... Pracodawcy coraz częściej wskazują jako warunek konieczny posiadanie przez pracownika kompetencji personalnych i społecznych, chęci aktualizowania wiedzy i doskonalenia umiejętności zawodowych oraz umiejętności współpracy z zespole...



Narzędzia do kształtowania kompetencji uczniów szkół zawodowych

Dlaczego wielu absolwentów szkół zawodowych ma kłopoty z odnalezieniem się na rynku pracy? Brakuje im kompetencji personalnych i społecznych takich jak umiejętność komunikacji, radzenia sobie ze stresem, asertywności, wyrażania swojego zdania, umiejętności podejmowania decyzji czy też umiejętności pracy w zespole. Jak temu zapobiec? Kształtować te kompetencje i rozwijać potencjał młodych osób, jeszcze w szkole.

WIĘCEJ INFORMACJI

Raport z badania „Diagnoza poziomu kompetencji uczniów”

Z danych urzędów pracy oraz dostępnych badań wynika, że pracodawcy zarówno w Polsce jak i na Ukrainie coraz częściej w zgłaszanych ofertach pracy wskazują jako warunek konieczny posiadanie przez kandydata kompetencji personalnych i społecznych w zakresie przestrzegania zasad kultury i etyki, chęci aktualizowania wiedzy i doskonalenia umiejętności zawodowych oraz umiejętności współpracy z zespole.

WIĘCEJ INFORMACJI

Nowe narzędzia do kształtowania kompetencji społecznych

... jako efekt transgranicznych działań w Lubelskim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lublinie. Lubelskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego jest placówka oświatową o ponad 60 letniej tradycji. Z nauki w placówce korzysta łącznie 654 uczniów i słuchaczy.

WIĘCEJ INFORMACJI











Projekt jest finansowany ze środków programu Erasmus+ KA2
Partnerstwa Strategiczne w dziedzinie Młodzieży,
umowa nr 2014-1-PL01-KA205-003656






MŁODZI NA RYNKU PRACY


EUROPEJSKI DOM SPOTKAŃ - FUNDACJA NOWY STAW

ul. Przechodnia 4, 20-003 Lublin;
tel. +48 81 536 10 93, fax: +48 81 534 61 92
 eds@eds-fundacja.pl
 

WEBMASTER - STUDIO EM




DO GÓRY