EUROPEJSKI DOM SPOTKAN - FUNDACJA NOWY STAW
PRACUJEMY NA RZECZ SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO i SOLIDARNOŚCI MIĘDZY NARODAMI
NEWSLETTER NR 65 : STYCZEŃ 2012
Szanowni Państwo,
Przesyłamy kolejny numer biuletynu informacyjnego Fundacji.
Zawiera on aktualne informacje o konferencjach, programach i działaniach Europejskiego Domu Spotkań - Fundacji Nowy Staw i Instytutu Rynku Pracy. Chcemy, za Państwa zgodą, przesyłać systematycznie, co miesiąc informacje o pracy naszej Fundacji. Biuletyn Informacyjny jest jednocześnie zaproszeniem do udziału w organizowanych przez Fundację wydarzeniach, ofertą współpracy dla Państwa w ramach opisywanych przez nas działaniach i inicjatywach.

W imieniu Zespołu Europejskiego Domu Spotkań - Fundacji Nowy Staw
Tomasz Różniak - Prezes Zarządu
www.eds-fundacja.pl t.rozniak@eds-fundacja.pl

NOWOŚCI w STYCZNIU 2012
Akademia Złota 9
Spotkanie z panią Iloną Skibińską-Fabrowską
Dyrektor lubelskiego Oddziału NBP


Akademia Złota 9 spotkała się z panią Iloną Skibińską-Fabrowską, Dyrektor Oddziału Narodowego Banku Polskiego w Lublinie.
Historia banków centralnych i komercyjnych w Polsce i na świecie - o tym 14 stycznia mówił gość Akademii "Złota 9" – pani Ilona Skibińska-Fabrowska, dyrektor lubelskiego oddziału NBP, podczas pierwszego w tym roku spotkania Akademii.
Podczas spotkania słuchacze Akademii dowiedzieli się, jakie są różnice pomiędzy bankiem centralnym a komercyjnym, gdzie powstały pierwsze banknoty i jak kształtował się system monetarny i bankowy w Polsce. Dyrektor Skibińska-Fabrowska opowiedziała także o metodach radzenia sobie z problemami ekonomicznymi podczas Wielkiego Kryzysu w latach 30 XX wieku oraz zagrożeniach ekonomicznych, z jakimi borykamy się dzisiaj.
Po wykładzie pani Ewa Waszkiewicz z Działu Komunikacji lubelskiego Oddziału NBP poprowadziła szybki kurs rozpoznawania autentyczności polskich banknotów, który uwieńczony został konkursem sprawdzającym pozyskaną przez słuchaczy wiedzę. Wygrać można było m. in. książkowe wprowadzenie do wystawy Narodowego Banku Polskiego "Pieniądz czasu wojny i okupacji w Polsce 1939-1945" Zbigniewa Nestorowicza, czy monety wyemitowane z okazji XX-lecia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
W spotkaniu uczestniczyła młodzież z VI Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie oraz słuchacze z Łukowa, Motycza, Świdnika, Lubartowa oraz Białej Podlaskiej. Spotkanie poprowadził Łukasz Piętka z Europejskiego Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw w Lublinie.

Więcej informacji
Łukasz Piętka: l.pietka@eds-fundacja.pl
NASZA STRONA NA FACEBOOK


Projekt jest współfinansowany ze środków
Programu „Młodzież w Działaniu” Unii Europejskiej.Europejskie Centrum Współpracy Młodzieży
Międzynarodowe seminarium kontaktowe już niebawem!


W dniach 5 – 9 lutego w Europejskim Domu Spotkań w Nasutowie odbędzie się seminarium kontaktowe. Będzie to trzecie i ostatnie spotkanie w ramach projektu wielodziałaniowego „Towards active participation”. W spotkaniu wezmą udział pracownicy oraz liderzy młodzieżowi z Polski, Łotwy, Estonii, Litwy, Rumunii, Portugalii, Grecji oraz Włoch. Celem spotkania jest podsumowanie dotychczasowej współpracy międzynarodowej, ewaluacja wspólnie zrealizowanych projektów oraz zaplanowanie działań na kolejne miesiące. Podczas seminarium uczestnicy podzielą się ze sobą swoimi spostrzeżeniami oraz doświadczeniami z zakresu współpracy międzynarodowej, przedyskutują jej mocne oraz słabe strony oraz wypracują narzędzia komunikacji dla dalszej współpracy. Punktem kulminacyjnym będzie praca nad pomysłami na wspólne projekty międzynarodowe.

Więcej informacji
Jacek Lis: j.lis@eds-fundacja.pl
NASZA STRONA NA FACEBOOK


Projekt jest współfinansowany ze środków
Programu „Młodzież w Działaniu” Unii Europejskiej.
Europejskie Centrum Współpracy Młodzieży
Warsztaty aktywizacyjne „Akcja - Aktywacja!”
Weź udział i daj się zarazić aktywnością!


„Akcja - Aktywacja!”  to warsztaty dla młodzieży z Lubelszczyzny prowadzone przez młodych ludzi – nieformalną grupę młodzieży "RadioActive". Warsztaty odbędą się w dniach 8-11 lutego 2012 w Domu Spotkań w Nasutowie koło Lublina.
„Akcja – Aktywacja!” to czterodniowe spotkanie, na którym będziesz mógł/a zainspirować się do działania, dowiedzieć się, kim jest lider i jaka jest jego rola, a także poznać tajniki pracy w grupie i nowych ludzi. Dzięki warsztatom zdobędziesz nowe doświadczenia i nauczysz się, jak zorganizować własny projekt od A do Z.
Uczestnictwo w warsztatach jest bezpłatne, wszyscy uczestnicy otrzymają certyfikaty, a osoby spoza Lublina zwrot kosztów dojazdu.
Warsztaty są realizowane w ramach projektu „Youth4Youth” – projektu Akcji 1.3 programu „Młodzież w działaniu”. Więcej o projekcie można się dowiedzieć na jego stronie www.youth4youth.pl

Więcej informacji
Eliza Iwan: e.iwan@eds-fundacja.pl
NASZA STRONA NA FACEBOOK


Akademia Złota 9
MEDIA CAMP organizowany przez Akademię "Zlota 9"


Już od poniedziałku rusza kolejny MEDIA CAMP organizowany przez Akademię "Zlota 9", który odbędzie się podczas ferii zimowych w dniach 30 stycznia – 5 lutego 2012 (pn-nd włącznie) w Domu Nasutów pod Lublinem - ośrodku szkoleniowym Europejskiego Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw.
W programie m.in.: warsztaty telewizji internetowej, obsługa kamery, przygotowywanie krótkich materiałów reporterskich – nagrywanie, montaż, scenariusz, operator, dźwiękowiec, pisanie relacji i opisów reporterskich, artykułów, tworzenie bloga, zdjęcia, filmiki, warsztat dziennikarski, warsztaty z wystąpień publicznych.
Ponadto zaplanowano ognisko, grę terenową, wycieczkę niespodziankę i spotkania z Ojcem Ludwikiem.
Warsztaty prowadzić będą trenerzy europejskiego stowarzyszenia nadawców telewizji internetowej Yout4Media Team oraz dziennikarze mediów obywatelskich i publicznych. Do udziału zaprosiliśmy młodzież z Lubelszczyzny (w wieku 16-21). Uczestnicy na zakończenie otrzymają potwierdzenie zdobytych umiejętności w postaci certyfikatu, potwierdzającego udział w zajęciach szkoleniowo-warsztatowych.

Więcej informacji
Łukasz Piętka: l.pietka@eds-fundacja.pl
NASZA STRONA NA FACEBOOK

Instytut Rynku Pracy
30 osób rozpoczęło udział w projekcie „Czas na Aktywność”.


W grudniu zakończyła się rekrutacja do I edycji projektu „Czas na Aktywność”, wybrana grupa 30 osób rozpoczęła udział w pierwszych warsztatach.
Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców województwa podlaskiego. Wybrana grupa 30 osób w grudniu 2011r. wzięła udział w warsztatach aktywizujących.Obecnie odbywają się warsztaty aktywnego poszukiwania pracy z elementami przedsiębiorczości, po których każdy uczestnik spotka się na trzech dwugodzinnych sesjach z psychologiem/doradcą zawodowym, a następnie będzie uczestniczył w szkoleniach zawodowych i 5-miesięcznym stażu zawodowym.

Więcej informacji
Marzena Grochowska: m.grochowska@eds-fundacja.pl
NASZA STRONA NA FACEBOOK


NASZ ADRES :
Europejski Dom Spotkań-Fundacja Nowy Staw
ul. Skłodowskiej-Curie 3, 20-029 Lublin

tel: +48.81.5346191 ; fax: +48.81.5346192
eds@eds-fundacja.pl ; www.eds-fundacja.pl
NASZA STRONA NA FACEBOOKW PRZYPADKU REZYGNACJI Z SUBSKRYPCJI PROSIMY SKORZYSTAĆ Z FORMULARZA
EUROPEJSKI DOM SPOTKAŃ - FUNDACJA NOWY STAW
ul. Skłodowskiej-Curie 3, 20-029 LUBLIN, POLSKA ,

TEL. +48.81.534.61.91 , FAX +48.81.534.61.92

www.eds-fundacja.pl