EUROPEJSKI DOM SPOTKAN - FUNDACJA NOWY STAW
PRACUJEMY NA RZECZ SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO i SOLIDARNOŚCI MIĘDZY NARODAMI
NEWSLETTER NR 37 : GRUDZIEŃ 2009
EUROPEJSKI DOM SPOTKAN - FUNDACJA NOWY STAW
Szanowni Państwo,
Przesyłamy grudniowy numer biuletynu informacyjnego Fundacji.
Zawiera on aktualne informacje o konferencjach, programach i działaniach Europejskiego Domu Spotkań - Fundacji Nowy Staw i Instytutu Rynku Pracy. Chcemy, za Państwa zgodą, przesyłać systematycznie, co miesiąc informacje o pracy naszej Fundacji. Biuletyn Informacyjny jest jednocześnie zaproszeniem do udziału w organizowanych przez Fundację wydarzeniach, ofertą współpracy dla Państwa w ramach opisywanych przez nas działaniach i inicjatywach.

W imieniu Zespołu Europejskiego Domu Spotkań - Fundacji Nowy Staw
Tomasz Różniak - Prezes Zarządu
www.eds-fundacja.pl t.rozniak@eds-fundacja.pl

NOWOŚCI w GRUDNIU 2009

Projekt współfinansowany ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży
"Wielokulturowa Europa"
Polsko-niemiecko-białoruska wymiana sylwestrowa.
Już po raz kolejny w Europejskim Domu Spotkań w Nasutowie odbędzie się trójnarodowa wymiana młodzieży pt" Wielokulturowa Europa".
W dniach 28.12-05.01 młodzi Niemcy, Polacy i Białorusini wezmą udział m.in. w warsztatach tanecznych czy teatralnych. Program obejmuje ponadto dyskusje na temat tożsamości Europejskiej oraz quiz o Europie. Punktem kulminacyjnym projektu będzie wspólnie zorganizowana zabawa sylwestrowa ze smacznym bufetem i fajerwerkami!

Więcej informacji w witrynie Fundacji
Agata Kołtunik: a.koltunik@eds-fundacja.pl


Projekt współfinansowany ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży
"Jeden wieczór wigilijny - trzy kultury"
Swiatyj Weczir, der Heilige Abend, Wigilia, są to pojęcia, które w trzech językach polskim, niemieckim i ukraińskim oznaczają to samo i są nieodłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia.
Prosfora, świąteczna gęś, karp, Wareniki, barszcz czerwony, opłatek. Co jest jest typowe dla Świąt Bożego Narodzenia w Polsce, Niemczech i na Ukrainie? Jakie zwyczaje są pielęgnowane w tych trzech krajach? Jakie kolędy śpiewa się podczas Świąt Bożego Narodzenia?
Podczas warsztatów kulinarnych i robienia ozdób świątecznych młodzież z Łucka, Merseburga oraz Lubelszczyzny w dniach 16.12-21.12 w Europejskim Domu Spotkań w Nasutowie będzie szukać odpowiedzi na te i jeszcze inne pytania dotyczące zwyczajów bożonarodzeniowych.

Więcej informacji w witrynie Fundacji
Agata Kołtunik: a.koltunik@eds-fundacja.plJakiego prezydenta potrzebuje Unia Europejska?
Centrum Mediów Obywatelskich
Czy mieszkańcy Europy woleliby charyzmatycznego przywódcę unijnych instytucji, czy też sprawnego koordynatora? O wyborze Hermana van Rompuya na stanowisko prezydenta Rady Europejskiej dyskutowali w Berlinie młodzi mieszkańcy Unii.
Debata obywatelska odbywała się w ramach seminarium The Voice of Europe, które nasza Fundacja organizowała w Berlinie wspólnie ze stowarzyszeniem European Youth4Media Network. Seminarium miało na celu pokazać jak wykorzystać nowe media w pracy społecznej oraz w debacie pomiędzy mieszkańcami różnych państw Unii Europejskiej.

Więcej informacji w witrynie Fundacji
Michał Wójcik : m.wojcik@eds-fundacja.plRAZEM! – inicjatywy z obszaru ekonomii społecznej
Instytut Rynku Pracy - Fundacja Nowy Staw
Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw rozpoczyna realizację projektu RAZEM! – inicjatywy z obszaru ekonomii społecznej współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Projekt jest realizowany na terenie województwa lubelskiego. Głównym celem projektu jest zwiększenie kompetencji w zakresie działań sektora ekonomii społecznej 150 osób korzystających z pomocy społecznej oraz wzmocnienie potencjału, podniesienie wiedzy z ekonomii społecznej 90 pracowników instytucji rynku pracy oraz instytucji pomocy i integracji społecznej. W ramach projektu przewidujemy: szkolenia z zakresu ekonomii społecznej, spotkania nt. partnerstwa lokalnego, konkurs na najlepszą inicjatywę z ekonomii społecznej, patronat nad nowo założonymi podmiotami.

Więcej informacji w witrynie Fundacji
Agata Gawlik : a.gawlik@irp-fundacja.plTomasz Różniak wiceprezydentem PICM
Na pierwszym kongresie Platformy Współpracy Międzynarodowej i Migracji (PICM), która zrzesza organizacje chrześcijańsko-społeczne z Unii Europejskiej i Ameryki Południowej został wybrany Zarząd.
Prezydentem Platformy został Piergiorgio Sciacqua(MCL, Włochy), Pierwszym Wiceprezydentem Rafael Rodriguez-Ponga y Salamanca (Fundacion H+D, Hiszpania), członkami zarządu są również m.in. Francisco Rivas Gomez (EZA, Niemcy), Guillermo Sandoval Vazquez (CELAH, RESOLAT, Chile).
Europejski Dom Spotkań - Fundacja Nowy Staw jest współzłożycielem PICM. Na pierwszym kongresie PICM, który odbył się w Madrycie, Tomasz Różniak został wybrany wiceprezydentem PICM. Jednym z priorytetów PICM jest współpraca z organizacjami społecznymi z państw Europy Wschodniej i Kaukazu, które nie są członkami Unii Europejskiej.NASZ ADRES :
Europejski Dom Spotkań-Fundacja Nowy Staw
ul. Leszczyńskiego 14/1-3
20-069 Lublin


tel: 081/5346191 ; fax: 081/5346192
eds@eds-fundacja.pl ; www.eds-fundacja.pl

W PRZYPADKU REZYGNACJI Z SUBSKRYPCJI PROSIMY SKORZYSTAĆ Z FORMULARZA
EUROPEJSKI DOM SPOTKAŃ - FUNDACJA NOWY STAW
ul. Leszczyńskiego 14/1-3 , 20-069 LUBLIN, POLSKA ,

TEL. +48.81.534.61.91 , FAX +48.81.534.61.92

www.eds-fundacja.pl