akademi@ demokracji





















WSTĘP
TOMASZ RÓŻNIAK

Szanowni Państwo,

oddajemy w Państwa ręce podręcznik do kształcenia politycznego i obywatelskiego młodzieży Akademi@ demokracji. Podręcznik ten ma stanowić odpowiedź na takie problemy współczesnej Polski, jak małe zaangażowanie obywateli, zwłaszcza młodzieży w życie publiczne czy niska frekwencja wyborcza.

Systematyczne i zorganizowane kształcenie polityczne i obywatelskie może dać szansę na zmianę tej sytuacji. Mamy nadzieję, że dzięki temu podręcznikowi możliwe będzie skuteczne przekazanie młodzieży wiedzy w zakresie funkcjonowania współczesnego państwa i społeczeństwa, nauczenie młodych ludzi umiejętności wpływania na kształt środowiska lokalnego czy szerzej - państwa, a także kształtowanie wśród nich świadomych postaw obywatelskich.

Podręcznik jest przeznaczony dla nauczycieli prowadzących zajęcia lekcyjne w szkołach ponadpodstawowych oraz dla osób prowadzących zajęcia w ramach nieformalnego kształcenia młodzieży (np. w ramach programów edukacyjnych prowadzonych przez organizacje pozarządowe).

Scenariusze zajęć zostały przygotowane przez zespół osób posiadających wieloletnie doświadczenie w zakresie politycznej i obywatelskiej edukacji młodzieży. Scenariusze zostały podzielone na sześć części poświęconych różnym tematom. Pierwsza część podręcznika dotyczy podstawowych praw człowieka. Poświęcona ona jest zarówno poszczególnym prawom (takim jak wolność zgromadzeń) i możliwościom ich ochrony, jak również zachęca do zastanowienia się nad pojęciem dyskryminacji czy konfliktami pomiędzy poszczególnymi prawami. Druga część poświęcona jest tematowi społeczeństwa obywatelskiego, wolontariatowi czy aktywności lokalnej. W części trzeciej znajdują się scenariusze dotyczące demokracji rozumianej jako ustrój polityczny, ale także gospodarce rynkowej czy roli mediów w demokracji. Część czwarta dotyczy funkcjonowania instytucji europejskich, ale także Europy rozumianej jako wspólnota wartości, jej wielokulturowości i przyszłości. Część piąta poświęcona jest współczesnym problemom globalnym, takim jak migracje, problemy demograficzne czy kurczące się zasoby naturalne. Wreszcie część szósta stanowi zestaw zajęć przedstawiających młodym ludziom metodę pracy projektowej oraz pomagających w przygotowaniu własnego projektu.

Wszystkie scenariusze przygotowane zostały w dwu wariantach czasowych: 45-minutowym (przeznaczonym głównie na potrzeby zajęć szkolnych) oraz 90-minutowym (przeznaczonym do prowadzenia zajęć pozalekcyjnych czy podczas zajęć organizowanych przez organizacje pozarządowe). Poszczególne scenariusze występujące w ramach każdej części podręcznika stanowią odrębną całość i zajęcia na ich podstawie mogą być przeprowadzane w oderwaniu od pozostałych zajęć. Wyjątek stanowi część VI - Projekt. Stanowi ona spójną całość a kolejne scenariusze wynikają z siebie i powinny być realizowane kolejno po sobie.

Do niniejszego podręcznika dołączona jest płyta DVD zawierająca elektroniczną wersję podręcznika oraz filmy nawiązujące tematyką do scenariuszy zajęć. Filmy te nie stanowią integralnej części scenariuszy, jednak można je wykorzystywać jako materiał pomocniczy podczas prowadzenia zajęć, jak również wyświetlać przy innych okazjach.

Mamy nadzieję, że podręcznik ten będzie użytecznym narzędziem w Państwa pracy i stanie się bodźcem do prowadzenia licznych zajęć w ramach politycznego i obywatelskiego kształcenia młodzieży.

Tomasz Różniak
Prezes Zarządu
Europejski Dom Spotkań - Fundacja Nowy Staw


Warning: include(zamowienie.php): failed to open stream: No such file or directory in /akademia/podrecznik/wstep.php on line 64

Warning: include(zamowienie.php): failed to open stream: No such file or directory in /akademia/podrecznik/wstep.php on line 64

Warning: include(): Failed opening 'zamowienie.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php56/lib/pear') in /akademia/podrecznik/wstep.php on line 64


Projekt jest realizowany przy wsparciu udzielonym przez Islandię,
Lichtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego
Obszaru Gospodarczego, Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu
Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.






PARTNERZY PROJEKTU