EUROPEJSKI DOM SPOTKAŃ - FUNDACJA NOWY STAW


AKTUALNOŚCI 2014 ROKU


7.07.2014 r., Lublin Wizyta deputowanych z Landtagu Nadrenii Północnej Westfalii Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Lublinie

rodm

Deputowani z Landtagu Nadrenii Północnej Westfalii, w drodze na Ukrainę, postanowili odwiedzić Lublin. Na prośbę Ambasady Niemiec w Warszawie Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Lublinie, wspólnie z Konsulatem Honorowym Republiki Federalnej Niemiec w Lublinie, włączył się w organizację wspomnianej wizyty.

powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie

Parlamentarzyści z Niemiec, należący do grupy parlamentarnej Polska – Nadrenia Północna Westfalia, najpierw odwiedzili Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie. Tam spotkali się z Marszałkiem Województwa Lubelskiego Sławomirem Sosnowskim, Małgorzatą Błaszczyk-Osik - Kierownik Oddziału Współpracy Regionalnej i Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego oraz z Barbarą Sokolnicką i Aleksandrem Czechowskim z Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów, działającym przy Departamencie Gospodarki i Innowacji Urzędu Marszałkowskiego. Podczas spotkania Marszałek podkreślił podobieństwa między regionami (przygraniczne położenie, ważny udział rolnictwa w funkcjonowaniu regionów itp.).

powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie

Ponadto poruszono kwestie związane z Ukrainą. Marszałek zapewnił gości, że pomimo obecnej trudnej sytuacji na wschodzie tego kraju, współpraca z Ukrainą będzie nadal kontynuowana. Spora część spotkania była poświęcona także energetyce, m.in. złożom gazu łupkowego na Lubelszczyźnie oraz budowie nowej kopalni węgla pod Chełmem. Pod koniec spotkania w Urzędzie Marszałkowskim przedstawiciele Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów zaprezentowali najważniejsze atuty gospodarcze naszego regionu, do których należą m.in. lotnisko, uzbrojone tereny w strefach ekonomicznych, nowo budowane drogi oraz kolej szeroko torowa. Parlamentarzyści mieli wiele pytań do gospodarzy spotkania, dotyczących m.in. rozwoju sieci szerokopasmowego internetu, ułatwień dla przedsiębiorców, czy struktury gospodarstw rolnych w naszym województwie.

powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie

Gości z Niemiec przyjął także Zastępca Prezydenta ds. Zarządzania Miastem Grzegorz Siemiński. Na wstępie Włodarz Miasta zwrócił uwagę na wieloletnią współpracę z miastami partnerskimi min. Muenster. W dalszej części spotkania Prezydent opowiedział o zmianach jakie zaszły w Lublinie dzięki funduszom europejskim oraz o kluczowych inwestycjach jak np. rozbudowa infrastruktury sportowej w naszym mieście.

Kolejnym elementem wizyty było spotkanie z przedstawicielami Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Lublinie oraz Europejskiego Domu Spotkań - Fundacji Nowy Staw. Parlamentarzyści szczegółowo pytali o działalność wymienionych podmiotów, pozyskiwanie środków na ich działalność oraz możliwości współpracy. Zagranicznych gości przyjęły również władze Stowarzyszenia Obywatelskiego Lublin-Muenster, czyli Marta Jędrych oraz dr Wieńczysław Niemirowski. Po zakończeniu serii spotkań parlamentarzyści zwiedzili najciekawsze zakątki Lublina, m.in. Zamek Lubelski, Stare Miasto, Trybunał Koronny, Bazylikę oo. Dominikanów oraz Archikatedrę Lubelską. W czasie wizyty goście z Niemiec złożyli też kwiaty w Muzeum na Majdanku.


rodm


PROJEKTY
FUNDACJI

NowyStaw

Projekt
BIZNES TO PRZYSZŁOŚĆ

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

Projekt
„Ctrl+C – Ctrl+V”

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

LUBELSKIE
CENTRUM
WSPIERANIA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

TANDALE
CENTRUM WSPARCIA KOBIET

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

MŁODOŚĆ
MOJĄ SZANSĄ

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ