EUROPEJSKI DOM SPOTKAŃ - FUNDACJA NOWY STAW


AKTUALNOŚCI 2014 ROKU


26 maja 2014 Debata na temat integracji społecznej cudzoziemców w Lublinie RODM Lublin

FEML

Lublin jest miastem z długimi tradycjami wielokulturowymi.
Czy w związku z tym jest też miastem tolerancyjnym i przyjaznym dla cudzoziemców?

Na to i inne pytania próbowali odpowiedzieć przedstawiciele lubelskich mediów, mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkałych w Lublinie, organizacji pozarządowych, a także osoby reprezentujące Urząd Miasta Lublin i miejskie instytucje zajmujące się tematyką cudzoziemców, migrantów oraz tematem wielokulturowości.

powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie
powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie

Wspomniane przedsięwzięcie odbyło się w dniu 26.05.2014 r. w Centrum Kultury w Lublinie. W spotkaniu udział wzięli m.in. imam Nidal Abu Tabaq z Ligi Muzulmańskiej Oddział w Lublinie, Datti Adamu z Towarzystwa Nigeryjskiego, Nastia Kinzerska z Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza, Kateryna Potigajlo z Urzędu Miasta Lublin, Violetta Kędzierska z Ośrodka ds. Cudzoziemców w Lublinie, a także dziennikarze z lubelskich redakcji.

powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie
powiekszeniepowiekszeniepowiekszenie

Podczas debaty poruszono także temat dotyczący obrazu cudzoziemców przedstawianego w mediach, sposobu informacji o cudzoziemcach i migrantach oraz tego jak wspomniane media wpływają na ich integrację społeczną w kraju przyjmującym.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego Lublin jest w czołówce miast wybieranych przez obcokrajowców jako miejsce studiów. W związku z tym zaproszeni goście poruszyli również kwestię studentów z innych państw i ich dalszych losów po zakończeniu edukacji z naszym mieście. Duże zainteresowanie studiami w Polsce, w tym w Lublinie, nie jest tożsame z chęcią pozostania wspomnianych osób w naszym kraju po ich zakończeniu. Uczestnicy spotkania zastanawiali się nad przyczynami takiego stanu rzeczy i możliwościami jego zmiany.

Śniadanie prasowe połączone z debatą jest działaniem w ramach projektu ImpleMentoring - City-to-city support for migrant integration, którego celem jest poprawa społecznej percepcji migracji i wielokulturowości oraz umożliwienie miastom europejskim, w szczególności z państw członkowskich z Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej, zniwelowanie braków w polityce i praktyce integracji migrantów. Projekt ten jest realizowany przez sieć miast europejskich EUROCITIES, natomiast w Lublinie przez Europejski Dom Spotkań – Fundację Nowy Staw wspólnie z Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Lublinie we współpracy z Urzędem Miasta Lublin.

loga

loga loga

rodm
PROJEKTY
FUNDACJI

NowyStaw

Projekt
BIZNES TO PRZYSZŁOŚĆ

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

Projekt
„Ctrl+C – Ctrl+V”

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

LUBELSKIE
CENTRUM
WSPIERANIA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

TANDALE
CENTRUM WSPARCIA KOBIET

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

MŁODOŚĆ
MOJĄ SZANSĄ

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ