EUROPEJSKI DOM SPOTKAŃ - FUNDACJA NOWY STAW


AKTUALNOŚCI 2009 ROKU


29.06.2009 Lublin Zakończyła się akcja edukacyjna „Oblicza wielokulturowego Lublina” Europejskie Centrum Współpracy Młodzieży

W dniach 15- 29 czerwca odbyły się prezentacje kultur w ramach akcji edukacyjnej „Oblicza Wielokulturowego Lublina”, realizowanej przez Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw. Projekt w ramach którego cudzoziemcy- wolontariusze między innymi z Nigerii, Chin i Estonii zaprezentowali swój kraj i swoją bogatą kulturę w lubelskich jednostkach edukacyjnych (szkoły, świetlice, domy dziecka) spotkał się z pozytywnym odzewem zarówno ze strony dyrektorów szkół, kadry nauczycielskiej, uczniów jak i samych obcokrajowców.

powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie
powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie

Cel projektu, podkreślenie wielokulturowości Lublina został w pełni zrealizowany dzięki doskonale przygotowanym lekcjom przez cudzoziemców Laure, Fillipo, Angelikę, Xu Han Priscille, Neila, Salvatore, Conny, Wisdoma, Richardo, Daiddela, Niyi i Malte. Uczniowie odwiedzanych szkół podkreślali fakt, iż spotkania z reprezentantami różnorakich kultur stanowiły dla nich możliwość nie tylko zasmakowania tradycyjnych potraw niemieckich, porównania polskiej i estońskiej tożsamości narodowej czy skonfrontowania z rzeczywistością mitu o sycylijskiej mafii ale umożliwiły także obcowanie z rzadko spotykanymi w Lublinie językami jak np. nigeryjski, czy chiński.

Dyrektorzy szkół nie kryli zadowolenia i pełnej aprobaty dla idei projektu, przybliżenia uczniom bogactwa kulturowego mieszkających na terenie Lublina cudzoziemców. Ich zdaniem dzięki bezpośrednim kontaktom młodzieży w ramach 45 minutowych spotkań z rodowitymi mieszkańcami np. Estonii, Włoch, Ukrainy czy Kuby wszelkie uprzedzenia i stereotypy mają okazje być obalone a kontakt z żywym językiem stanowi dla uczniów dużą motywacje do nauki języków obcych np. języka estońskiego czy włoskiego.


Jeśli Państwo reprezentują ośrodek edukacyjny i są zainteresowani lekcjami z cudzoziemcami
prosimy o kontakt z organizatorami projektu “Oblicza Wielokulturowego Lublina”:

Malte Koppe +48 (0) 81 536 10 88 ; m.koppe@eds-fundacja.pl
Agata Koltunik +48 601 194 593 (GSM)PATRONAT MEDIALNYPROJEKTY
FUNDACJI

NowyStaw

Projekt
BIZNES TO PRZYSZŁOŚĆ

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

Projekt
„Ctrl+C – Ctrl+V”

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

LUBELSKIE
CENTRUM
WSPIERANIA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

TANDALE
CENTRUM WSPARCIA KOBIET

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

MŁODOŚĆ
MOJĄ SZANSĄ

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ