Salome Tandale
Budowa Centrum Wsparcia kobiet z Tandale
dzielnicy w Dar Es Salaam w Tanzanii













Tandale - Gdzie to jest...

Tandale... to tu budujemy Centrum Zawodowe dla kobiet „Salome” - tak wygląda nasza dzielnica w Dar Es Salaam w Tanzanii.



NowyStaw

PROJEKT - DLA KOGO?

Projekt jest skierowany do kobiet w trudnej sytuacji życiowej. Wzmacnia ich kompetencje osobiste, społeczne, zawodowe, umiejętność poruszania się po rynku pracy. Centrum Salome, które powstanie w projekcie wyrówna szanse kobiet. Edukacja i kształcenie, w tym zawodowe kobiet nie jest priorytetem w Tanzanii. Kobiety, które są w trudnej sytuacji życiowej- bez rodziny, pochodzące z trudnych rodzin są na marginesie społecznym, często pracują jako służące za "kieszonkowe" lub zajmują się prostytucją. Centrum pomoże Im nabrać pewności siebie i się usamodzielnić. Do miasta, gdzie powstanie centrum przybywają dziewczyny ze wsi w poszukiwaniu lepszego życia, to poszukiwanie często źle się skończy.

Chcemy stworzyć warunki dla nauki zawodu dla kobiet z Dar Es Salam, oto kilka z naszych podopiecznych z programu wsparcia dla dziewczyn


Centrum pomoże im zdobyć dobre wykształcenie zawodowe, zawód i pozycję społeczną. W ramach budowania kompetencji społecznych dziewczyny będą uczone swoich praw, w tym w zakresie wolności, praw kobiet w społeczeństwie i na rynku pracy. Dowiedzą się, gdzie udać się po pomoc w przypadku kryzysu.












AKTUALNOŚCI W PROJEKCIE SALOME

Jak postępują prace na budowie możesz zobaczyć śledząc postępy:












MAJ 2019

Trwają przygotowania do budowy... zbieranie pozwoleń, spotkania, spotkania, spotkania.Mamy już przygotowany projekt architektoniczny budynek będzie wyglądał pięknie!

ZOBACZ PROJEKT - GROUND FLOOR PLAN / PDF | WOMEN TRAINING CENTRE / PDF

CZERWIEC 2019

Żeby wybudować coś nowego czasem trzeba zburzyć coś starego – przygotowujemy teren pod budowę Centrum Salome.

LIPIEC 2019

Wybraliśmy głównego wykonawcę, teraz prace pójdą już błyskawicznie ! Musieliśmy usunąć drzewo co okazało się nie małą trudnością – było mocno ukorzenione.

SIERPIEŃ 2019

Trzeba było posprzątać teren budowy, pozostaje jeszcze tylko ogrodzić budynek odpowiednio oznakować teren budowy i można zgodnie ze sztuką budowlaną prowadzić budowę.

WRZESIEŃ 2019

Kopanie fundamentów, i pierwszy etap prac nieco nam się wydłużył głównie z powodu nieoczekiwanych trudności – musieliśmy wybudować tymczasowe szambo, oraz zabezpieczyć studnię która była na terenie budowy. Poza tym podłączyliśmy wodę potrzebną do budowy. Prace trwają...

PAŹDZIERNIK 2019

Budujemy, budujemy... – pojawiły się już zbrojenia do kolumn i widać zarys fundamentów. Jak na razie trzeba pochwalić głównego wykonawcę za solidną, sumienną, zgodną z harmonogramem pracę. Dziękujemy ! Asante sana !

LISTOPAD 2019

Widzimy, że budowane są już kolumny, powały, i wylewany jest strop, powoli murowane są również ściany zewnętrzne - praca wykonywana jest zgodnie z harmonogramem.

Przydałoby nam się trochę deszczu jak już wylejemy strop, wiadomo woda jest droga, a strop musi być ciągle mokry jak już będzie wylany...

Prace na budowie trwają do godzin wieczornych - w Tanzanii zmrok zapada około godziny 18-19 a słońce wstaje ok. godz. 6 rano - jest zatem sporo czasu do pracy przy naturalnym świetle, ale gdy się ściemnia pracujemy przy oświetleniu sztucznym.

GRUDZIEŃ 2019

Czas na małe podsumowanie: Jak dotąd wyburzyliśmy pozostałości po starym budynku, usunęliśmy gruz, zakopaliśmy starą studnie, przenieśliśmy szambo, postawiliśmy fundamenty, , wybudowaliśmy kolumny i strop, postawiliśmy ściany. Na etapie ścian zakończyły się prace w roku 2019 co nie znaczy że prace stanęły - nadal pracują ekipy budowlane, po to żeby zrealizować budowę około połowy roku 2020 - choć znając Afrykańskie realia całość z wykończeniem gotowa będzie raczej na jesieni.


ROK 2020

Na rok 2020 planujemy kolejne etapy:

Działanie 1.Dach
Działanie 2. Okna i drzwi
Działanie 3. Pierwszy etap instalacji - instalacje hydrauliczne i elektryczne
Działanie 4. Wykończenia: podłogi, ściany, sufity
Działanie 5. Drugi etap instalacji oraz prace końcowe i uruchomienie
Działanie 6.Wyposażenie budynku
Działanie 7. Szkolenia i podręcznik dla kadry Centrum Wsparcia Kobiet Salome Tandale
Prace budowlane będą nadzorowane przez Inżyniera kontraktu.

STYCZEŃ 2020

W naszym projekcie w Afryce kontynuowaliśmy prace rozpoczęte w roku 2019 r. Podpisaliśmy nową umowę z donatorem – Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP, rozliczyliśmy się z modułu projektu dot. zeszłego roku, a od stycznia prowadzone są już kolejne prace zgodnie z założonym projektem i harmonogramem budowy.

Po wybudowaniu w roku 2019 ścian zewnętrznych i wewnętrznych przystąpiliśmy do prowadzenia pierwszych prac instalacyjnych: sanitarnych, elektrycznych, wodnych i rozpoczęliśmy przygotowania do tynkowania ścian wewnątrz i na zewnątrz. Współpraca z wykonawcą układa się bardzo dobrze. Poniżej kilka zdjęć z tego etapu.

LUTY 2020

Rozpoczęliśmy tynkowanie oraz prace przygotowawcze do położenia instalacji. Prace postępują zgodnie z harmonogramem, ale zmieniliśmy ich kolejność – najpierw wykonywane są prace instalacyjne i tynkowanie, a następnie prowadzone będą prace z zakresu budowy drewnianej konstrukcji dachu oraz położenia blachy. Odbywają się regularne spotkania i narady pomiędzy inżynierem kontraktu i przedstawicielem wykonawcy pod przewodnictwem koordynatora projektu w Tanzanii.

MARZEC 2020

Zamówione zostały elementy drzwi (w niektórych miejscach futryny zostały już obsadzone) oraz okna. Okres oczekiwania na dostawy został wykorzystany na dokończenie pierwszych prac instalacyjnych oraz rozpoczęcie prac przy konstrukcji dachowej – dostarczono zamówione wcześniej drewno na budowę dachu.

KWIECIEŃ 2020

Praktycznie ukończyliśmy etap prac konstrukcyjnych dachu (konstrukcja drewniana i pokrycie z blachy). W trakcie prac zmieniono nieco zakres projektu i doprojektowano dodatkowe wejście na taras gdzie będą znajdowały się zbiorniki na wodę (widoczne na zdjęciach). Poza tym dach jest praktycznie gotowy, nie ma jeszcze instalacji odgromowej i rynien. Niestety ze względu na panującą pandemię korona wirusa oraz brak środków finansowych prace zostały wstrzymane do momentu otrzymania dotacji z Polski. Prace utrudniały również bardzo obfite opady deszczu, trwające czasem nieprzerwanie przez kilka dni. Wstrzymane zostały dostawy okien i drzwi, ale gdy tylko otrzymaliśmy środki z MSZ to dostawcy rozpoczęli na nowo dostarczanie materiałów, po ustaniu deszczu pracownicy wracają na budowę - pod koniec kwietnia pieniądze już wpłynęły i rozpoczęliśmy regularne prace budowlane.

MAJ 2020

Prace na budowie idą „pełną parą” - po krótkiej przerwie spowodowanej brakiem płatności i zagrożeniem epidemicznym, firma wykonawcza wróciła na budowę. W Tanzanii tak jak w Polsce, przy zastosowaniu się do zaleceń dotyczących noszenia maseczek oraz częstego mycia i dezynfekowania rąk, większość prac budowalnych jest kontynuowana.

Jeszcze przed ogłoszeniem pandemii koronawirusa, udało nam się ukończyć montaż dachu oraz rozpocząć tynkowanie. Tynkowanie to dość czasochłonny etap, ale przy sprawnej pracy udało się ukończyć tynkowanie budynku zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Wstawione są również kraty w oknach oraz barierki na klatce schodowej. Przygotowujemy się do wstawiania okien. Podczas podpisywania kontraktu prosiliśmy kontraktora byśmy sami mogli wybrać rodzaj urządzeń sanitarnych, płytek w toaletach, tzw. „białego montażu” i innego osprzętu, dlatego po otrzymaniu listy wszystkich umywalek i toalet, które powinniśmy zakupić rozpoczniemy ich kompletowanie.

W miesiącu maju trwało robienie wylewek na piętrze, a po tym etapie rozpoczną się już prace typowo wykończeniowe. Postępy prac realizowanych przez naszego wykonawcę firmy R&A Works w naszej ocenie są zadowalające i nie przewidujemy opóźnień w harmonogramie.

CZERWIEC 2020

Zgodnie z przewidywaniem z końcem maja przeszliśmy do etapu prac wykończeniowych. Podłączone zostały rury na wodę, ale wciąż oczekujemy na podłączenie wody z miasta. W tym czasie firma budowlana zajmuje się wykańczaniem podłóg. Kupiony został kamień w miejscowych kamieniołomie z którego wykonane zostaną tarasowe podłogi. Przed nami zakup oraz montaż płytek łazienkowych oraz wyposażenia łazienek i toalet. Zamówione zostały okna, ale ich wykonanie trochę potrwa.

Zakończone już jest tynkowanie zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych ścian. Aktualnie ściany przygotowywane są pod malowanie – tzw. skimming. Pod koniec czerwca dotarły już pierwsze partie okien i płytek – dlatego na zdjęciach widać już pierwsze prace z zakresu układania glazury w łazienkach i dostawy okien. Prace postępują bardzo sprawnie.

LIPIEC 2020

Kontynuujemy prace wykończeniowe w budynku. Tak jak wspominałem pod koniec czerwca dotarły do nas płytki – glazura i w miesiącu lipcu prowadzone były prace w zakresie wykończenia sanitariatów i kuchni, prowadzone są też prace na korytarzach i schodach oraz wykonywana jest stolarka (szafki pod zlewami) w kuchni oraz po dostawach okien i drzwi praktycznie zakończyliśmy montaże tych elementów.

Jak widać na zdjęciach rozpoczęliśmy końcowe malowanie ścian wewnętrznycH. Prowadzimy również prace w zakresie prac instalacji elektrycznej, montaże włączników i kontaktów wykonamy po zakończonym malowaniu.

SIERPIEŃ 2020

Kończymy prace wykończeniowe wewnątrz budynku w zakresie armatury łazienkowej i kuchni. W zakresie malowania, ściany wewnętrzne są już pomalowane zarówno w salach, łazienkach, kuchni, pokojach i korytarzach.

W zakresie montaży stolarki okiennej i drzwi prace są już również ukończone. Po zakończeniu malowania dokończyliśmy prace w zakresie instalacji elektrycznej - montaże włączników i kontaktów. Rozpoczynamy prace w zakresie wykończenia zewnętrznej elewacji budynku.

Zgłosiliśmy nasz budynek do lokalnego urzędu administracyjnego i firm obsługujących odbierających instalacje wodno--kanalizacyjne i elektryczne (założenie liczników energii elektrycznej)- czekamy na odbiory.

WRZESIEŃ 2020

Wrzesień to praktycznie ostatni miesiąc prac wykończeniowych w budynku i na jego zewnętrznej elewacji. Po wytynkowaniu, pomalowane zostały ściany zewnętrzne. Założono rynny, zdemontowano tymczasowe ogrodzenie budowy.

Dokonano ostatnich przeróbek instalacji elektrycznej, wodnej i kanalizacyjnej, po których pod koniec września uzyskano stosowne pozwolenia administracyjne w zakresie odbiorów tych instalacji przez stosowane urzędy administracji publicznej. Czekamy jeszcze na odbiór instalacji przeciwpożarowej, który odbędzie się w październiku, po czym po uprzątnięciu budynek właściwie będzie gotowy do użytkowania.

PAŹDZIERNIK 2020

W październiku miały się odbyć ostanie odbiory instalacji wodnych, kanalizacyjnych i przeciwpożarowych. Niestety w związku ze zgłoszonymi uwagami do instalacji musieliśmy wykonać sporo poważnych zmian zarówno w instalacji przeciwpożarowej – dobudowane dodatkowe systemy wodne i duży zbiornik na wodę przeciwpożarową. Musieliśmy również dobudować dodatkowe odpływy kanalizacyjne wody deszczowej po tym jak się okazało, że woda z deszczowa z dachu budynku może zalewać sąsiednie budynki. Po usunięciu wszystkich usterek budynek może zostać protokolarnie oddany do użytkowania, co nastąpi najpewniej w listopadzie.

Poza tym rozpoczęliśmy zakup wyposażenia budynku, który w dużej części został dofinansowany z środków zebranych w Polsce, w ramach wyposażenia zamierzamy zakupić:

  1. 2 duże stoły do krojenia materiału
  2. 40 ławek  
  3.  80 krzeseł 
  4. wyposażenie kuchni – lodówka, kuchenka, garnki, talerze itp.
  5. 2 szafy
  6. 1 stół do spotkań
  7. 20 maszyn do szycia
  8. 5 maszyn do haftu
  9. 5 maszyn overlokowych
  10. 10 maszynek do krojenia materiału
  11. 4 łóżka z materacami
  12. 10 komputerów

LISTOPAD 2020

W tym miesiącu zaplanowaliśmy realizację szkoleń dla kadry nauczycielskiej Centrum Salome, oraz dokończenie i odbiór 3 rozdziałów podręcznika dla kadry oraz wydruk całego podręcznika. Podręcznik opisuje całą ścieżkę wsparcia dla kobiet i ma na celu wspieranie kadry w prowadzeniu zajęć i w pracy z grupą docelową, tj. z kobietami z trudnościami. Wydany został w języku suahili, składa się z 5 rozdziałów:

Rozdział I- Idea i metodyka pracy Centrum Salome. Specyfika pracy z kobietami z trudnościami, metody wsparcia w usamodzielnianiu, aktywizacji społecznej i zawodowej.
Rozdział II- Krawiectwo i hafciarstwo.
Rozdział III- Metodyka
Rozdział IV- Budowanie silnej tożsamości i pewności siebie- metodyka pracy codziennej we wzmacnianiu osobowym.
Rozdział V- Pośrednictwo pracy i wsparcie usamodzielniania po zakończeniu edukacji.

Podręcznik wydrukowano w ilości 50 sztuk.

W listopadzie zorganizowano szkolenia dla kadry nauczycielskiej Centrum Salome. Przeprowadzono 18 h szkoleń - 3 szkolenia po 6 godzin każde, dla tej samej grupy 10 osób.

Tematyka szkoleń:

  1. Metodyka pracy z kobietami z trudnościami:
  2. diagnozowanie problemów psychologicznych i społecznych u kobiet
  3. prowadzenie rozmowy i budowanie zaufania
  4. budowanie zaangażowania i motywacji
  5. wybrane metody pracy z kobietami
  6. Prawa i obowiązki ucznia:
  7. prawa i obowiązki ucznia- dokumenty krajowe i międzynarodowe
  8. prawa i obowiązki ucznia w praktyce
  9. budowanie relacji z uczniami
  10. prawa i obowiązki rodziców ucznia niepełnoletniego
  11. Etyka zawodu nauczyciela:
  12. obowiązki nauczyciela
  13. rozwiązywanie sytuacji kryzysowych
  14. nauczyciel wobec różnych religii i światopoglądów
  15. praca na przykładach sytuacji związanych z etyką- case study

Każdy uczestnik otrzymał materiały szkoleniowe. Przed szkoleniem zorganizowano spotkanie z kadrą, w czasie którego szczegółowo omówiono zapotrzebowanie kadry na konkretne treści przekazywane w czasie szkoleń.



GRUDZIEŃ 2020

Nadszedł ostatni miesiąc realizacji naszego projektu. Budynek Centrum Salome jest już gotowy do użytkowania, zakupiono sprzęt i wyposażenie, zakończono budowę wszystkich instalacji. W dniu 12.12.2020 r. odbyło się oficjalne otwarcie budynku Centrum Wsparcia Kobiet „Salome Center”. W uroczystościach wzięli udział liczni goście, wśród nich:

- Ambasador RP w Tanzanii - p.Krzysztof Buzalski
- Nuncjusz Apostolski w Tanzanii ks.abp Marek Solczyński
- Proboszcz Parafii pw.św.Karola Lwangi w Dar Es Salaam o.Tomasz Podrazik MAfr
- Marek Guzowski - koordynator projektu budowy Centrum Wsparcia Kobiet „Salome Center”

Po przemówieniach i części artystycznej przyszedł czas na oficjalne otwarcie Centrum , którego dokonał Ambasador RP w Tanzanii - p.Krzysztof Buzalski. Po zakończonych uroczystościach, budynek może już pełnić swoją rolę jako miejsce pomocy kobietom z Tandale, dlatego nadchodzi teraz czas rekrutacji kobiet i dziewcząt do Salome Center, natomiast zakończenie części realizacyjnej projektu to moment kiedy przychodzi czas ewaluacji i rozliczenia dokumentacji projektowej.

Już teraz jednka można powiedzieć, że projekt zakończył się sukcesem – najważniejsze działania realizowanego projektu czyli: budynek wraz z wyposażeniem, szkolenia dla kadry oraz podręcznik zostały zrealizowane zgodnie z założeniami i z przyjętym harmonogramem. Wszystkim, którzy przyczynili się do jego realizacji serdecznie dziękujemy !


Asante sana !














DLACZEGO BUDUJEMY TO CENTRUM?












DLACZEGO?

Siostry Białe, misjonarki z międzynarodowego zgromadzenia i Ojcowie Biali pracujący przy parafii w Tandale w Dar es Salaam w Tanzanii zauważyli że grupą, która szczególnie potrzebuje wsparcia są dziewczyny wchodzące w wiek dorosły i młode kobiety. Pozycja kobiet w Tanzanii jest bardzo trudna. Edukacja kobiet nie jest priorytetem, kobiety są marginalizowane w dostępie do edukacji, edukacja jest skierowana głównie do chłopców. W szczególnie trudnej sytuacji są dziewczyny i kobiety bez rodziny, szczególnie te na wsiach. Jedynym ratunkiem jest ucieczka do miasta. Takie dziewczyny trafiają do parafii. Mają za sobą różne trudne doświadczenia osobiste, przemocy, wykorzystywania. Część z nich trafia do domów ludzi bogatszych jako służące lub zaczyna zajmować się prostytucją. Nie mają zawodu, wykształcenia, pomysłu na siebie. Siostry rozpoczęły prowadzenie dla nich świetlicy i udzielają wsparcia w miarę potrzeb.


NowyStaw

Pomagają im nabrać pewności siebie, wzmocnić poczucie własnej wartości. Siostry potrafią szyć na własne potrzeby, zaczęły też uczyć dziewczyny szycia. Zauważyły, że z tymi umiejętnościami łatwo odnajdują się na rynku pracy i zaczynają zarabiać i godnie żyć. Coraz więcej dziewczyn zgłasza się po pomoc. Siostry nie mają miejsca i sprzętu, by dać wsparcie większej grupie, prowadzą działania w pokojach zakonnych, które są skromne. Chcą też swoją dotychczasową działalność zamienić w profesjonalne centrum kształcenia społecznego i zawodowego kobiet z pełnym programem wsparcia, kształcenia i usamodzielnienia dla kobiet. Potrzebne jest zbudowanie całościowego programu wsparcia z podręcznikiem i szkoleniami dla kadry.

Siostry nie mają miejsca i sprzętu, by dać wsparcie większej grupie, prowadzą działania w pokojach zakonnych, które są skromne. Chcą też swoją dotychczasową działalność zamienić w profesjonalne centrum kształcenia społecznego i zawodowego kobiet z pełnym programem wsparcia, kształcenia i usamodzielnienia dla kobiet.

Budowa i uruchomienie takiego ośrodka dałoby możliwość zwiększenia zakresu i jakości wsparcia. Pomogłoby to w promocji miejsca jako instytucji kompleksowo i długoterminowo wspierającej kobiety. Projekt pomoże większej grupie kobiet usamodzielnić się, wejść na rynek pracy i w pełni zafunkcjonować w życiu społecznym i zawodowym. Dwuletni program kształcenia zawodowego pozwoliłby im zdobyć niezbędne kwalifikacje. Aktualnie krawiectwo i haft są jednym z najbardziej potrzebnych zawodów w Tanzanii. Mieszkańcy Tanzanii urządzają wystawne śluby, rocznice, spotkania okolicznościowe, święta narodowe i religijne. Na każdą z tych uroczystości szyją i ozdabiają ubrania u krawców lokalnych. Zawód krawcowej to pewna i dobrze płatna praca o dobrym statusie i opinii społecznej, która zapewni kobietom źródło utrzymania na długi czas.







kobiety z Tandale



Beneficjentki projektu to dziewczyny i kobiety z Tandale w Dar es Salaam, wiek 15-30. Będą uczennicami centrum przez 2 lata.Każdorazowo będą 2 roczniki, łącznie około 40 os.,po 20 w każdej klasie. Dodatkowo będzie grupa nie objęta pełną ścieżką 2- letniego wsparcia, ale korzystająca z pomocy doraźnej, kobiety które nie będą potrzebowały lub nie będą mogły skorzystać z pełnego wsparcia, tylko np. z mieszkania,wsparcia psycholog.,pośrednictwa pracy,rozwoju kompetencji społ.- minimum 100 os.rocznie

Są to osoby mieszkające w dzielnicy od dawna lub takie, które się tam się przeprowadziły ze wsi. Projekt jest dla kobiet wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem, w trudnej sytuacji materialnej, bez wykształcenia i zawodu. Są to często dziewczyny bez rodziny lub te, którym rodzina nie może lub nie chce pomóc. Projekt jest dla kobiet bez pracy lub pracujących jako służące za kieszonkowe lub jako prostytutki. Są to kobiety na marginesie społ. i zawodowym bez perspektyw na samodzielność. Barierą może być konieczność opłacenia kosztów mieszkania i wyżywienia i innych kosztów życia na czas nauki.Siostry opracowały system wsparcia. Osoby prywatne z Europy obejmują kobiety za pośrednictwem sióstr wsparciem finansowym. Siostry będą środki przekazywać dziewczynom na czas kształcenia i poszukiwania pracy (maks. 2,5 roku). Poszukiwanie osób wspierających w PL wesprze koordynator i Oferent. Będzie też działało przy centrum pośrednictwo pracy dające możliwość bezpiecznej pracy popołudniami.







TRWAŁOŚĆ PRZEDSIĘWZIĘCIA

Centrum będzie funkcjonowało w sposób trwały przy parafii w Tandale prowadzonej przez ojców białych i siostry białe. Wpisuje się to w misję, zadania i dotychczasową działalność zgromadzeń. Zbudowanie budynku zapewni infrastrukturę do prowadzenia centrum. Przeprowadzone szkolenia wesprą kadrę metodycznie. Powstały podręcznik z programem kształcenia pozwoli kolejnym członkom kadry zapoznać się z misją, metodami i kontynuować działalność. Parafia planuje wystąpić do Ministerstwa Edukacji o status centrum kształcenia zawodowego, co da możliwość wydawania certyfikatów ministerialnych, aktualnie w całym kraju tylko 5 placówek ma uprawnienia z krawiectwa. Nadal będzie funkcjonował system wsparcia materialnego dla kobiet uczących się w centrum w formie stypendiów z Europy. Stała promocja centrum przez kadrę, ale też dobra opinia centrum i marketing szeptany zapewni udział kolejnych roczników. Stała współpraca z pracodawcami pomoże zapewnić godne zatrudnienie po zakończeniu kształcenia w centrum




NowyStaw





CO ZROBIMY

Projekt przewiduje dwa etapy realizacji (moduły) przedsięwzięcia.
Aktualnie realizowany jest moduł I

CELE BEZPOŚREDNIE

Częściowa poprawa infrastruktury kształcenia zawodowego i infrastruktury wsparcia psychologicznego i społecznego dla kobiet w trudnej sytuacji w Tandale dzielnicy Dar Es Salaam w Tanzanii.

DZIAŁANIA

Przygotowanie terenu pod budowę i wykonanie fundamentów Centrum Wsparcia Kobiet Salome Tandale
Wybudowanie szkieletu budynku Centrum
Wybudowanie ścian budynku Centrum
Zredagowanie dwóch pierwszych rozdziałów podręcznika dla kadry Centrum Wsparcia Kobiet Salome Tandale
Bieżące informowanie o postępach prac w projekcie za pośrednictwem mediów elektronicznych.








NASZ PARTNER - parafia
Mt. Karoli Lwanga w Tandale

Partnerem jest Parafia Mt. Karoli Lwanga w Tandale, gdzie pracują ojcowie biali i siostry białe. Parafia prowadzi liczne działania wspierające rozwój lokalnej ludności. Pomaga najbardziej potrzebującym (nie tylko katolikom - w tej części miasta religią dominującą jest islam). Główne obszary pracy to: pomoc w dostępie do edukacji sierotom, młodzieży, która wychowuje się bez rodziców, przedszkole, poradnictwo dla nosicieli wirusa HIV, pomoc w edukacji i przygotowaniu do szkoły średniej lub zawodowej młodzieży. Prowadzony jest również program wyrównujący szanse kobiet. Współpraca partnera z Oferentem, została zainicjowana kilka lat temu za pośrednictwem Ojców Białych Misjonarzy Afryki mieszkających w Polsce. Współpraca polega wspieraniu różnych akcji charytatywnych prowadzonych przez misjonarzy np. zbiórka dla misyjnej biblioteki szkolnej . W latach 2017- 18 Oferent prowadził z NGO prowadzonym przez parafię projekt budowy przedszkola finansowany ze środków MSZ .

NowyStaw




Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej
Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

















Salome Tandale
Budowa Centrum Wsparcia kobiet z Tandale
dzielnicy w Dar Es Salaam w Tanzanii







DESIGN & SOFTWARE © STUDIO EM