EUROPEJSKI DOM SPOTKAN - FUNDACJA NOWY STAW
PRACUJEMY NA RZECZ SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO i SOLIDARNOŚCI MIĘDZY NARODAMI
NEWSLETTER NR 10 : LISTOPAD 2007
Szanowni Państwo,
Przesyłamy listopadowy numer biuletynu informacyjnego Fundacji.
Zawiera on aktualne informacje o konferencjach, programach i działaniach Europejskiego Domu Spotkań - Fundacji Nowy Staw i Instytutu Rynku Pracy. Chcemy, za Państwa zgodą, przesyłać systematycznie, co miesiąc informacje o pracy naszej Fundacji. Biuletyn Informacyjny jest jednocześnie zaproszeniem do udziału w organizowanych przez Fundację wydarzeniach, ofertą współpracy dla Państwa w ramach opisywanych przez nas działaniach i inicjatywach.

W imieniu Zespołu Europejskiego Domu Spotkań - Fundacji Nowy Staw
Tomasz Różniak - Prezes Zarządu
www.eds-fundacja.pl t.rozniak@eds-fundacja.pl

NOWOŚCI w LISTOPADZIE 2007
logo
logo
19 listopada otwarcie punktu konsultacyjnego dla pracodawców i imigrantów w siedzibie Instytutu Rynku Pracy w Lublinie
Punkt Konsultacyjny stanowić będzie wsparcie pracodawców i imigrantów w zakresie legalnego funkcjonowania na polskim rynku pracy w ramach projektu „Transgraniczne Centrum Wsparcia Rynku Pracy” .
Głównym celem Punktu Konsultacyjnego jest pomoc imigrantom z Białorusi i Ukrainy oraz pracodawcom polskim w kwestiach legalnego zatrudnienia w Polsce poprzez udzielenie kompleksowego wsparcia osobom szukającym/ oferującym pracę na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, m.in. w zakresie przekazania informacji oraz materiałów przydatnych dla pracodawców oraz obywateli Białorusi i Ukrainy.

Więcej informacji w witrynie IRP


VIII Zjazd Szkolnych Klubów Europejskich
Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Lublinie, działające przy Europejskim Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw, ma zaszczyt zaprosić na VIII Zjazd Szkolnych Klubów Europejskich pt. „Unia Europejska dla Młodych”. Spotkanie odbędzie się w dniu 20 listopada 2007 roku, w „Sali Błękitnej” Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Spokojnej 4 w Lublinie. Zjazd rozpocznie się o godzinie 11.00
Tegoroczne spotkanie zostanie poświęcone programom Unii Europejskiej, skierowanym do młodzieży. Programy te mają za zadanie wesprzeć proces edukacji szkolnej, realizowanej zarówno w szkołach podstawowych, gimnazjalnych, jak i ponadgimnazjalnych.

Więcej informacji w witrynie RCiE


Szkolenie „Fundusze polskie i zagraniczne dla bibliotekarzy”
Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Lublinie, działające przy Europejskim Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw, pragnie zaprosić Państwa na szkolenie pt. „Fundusze polskie i zagraniczne dla bibliotekarzy”.
Jest ono skierowane dla pracowników bibliotek gminnych, powiatowych, miejskich oraz wydziałowych z terenu Lubelszczyzny.
Szkolenie to odbędzie się w dniach 5 – 6 grudnia 2007 roku w Nasutowie pod Lublinem. Poprowadzi je wykwalifikowany specjalista z dziedziny funduszy strukturalnych.

Więcej informacji w witrynie RCiE


Dwudniowe szkolenie dla przedstawicieli Jednostek Samorządu Terytorialnego województwa lubelskiego
Europe Direct – Lublin, Lubelski Punkt Informacji Europejskiej w Lublinie ma zaszczyt zaprosić na dwudniowe szkolenie dla przedstawicieli Jednostek Samorządu Terytorialnego województwa lubelskiego.
Szkolenie odbędzie się w Ośrodku Szkoleniowo – Konferencyjnym Europejskiego Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw w Nasutowie k/Lublina, Nasutów 98A, w dniach 12 – 13 listopada 2007 roku. Szkolenie poświęcone będzie możliwościom finansowania projektów realizowanych przez jednostki samorządowe w ramach nowej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej w latach 2007 – 2013.

Więcej informacji w witrynie ED-Lublin


„Zakładanie i prowadzenie własnej firmy, Fundusze europejskie dla przedsiębiorców”
Europe Direct – Lublin, Lubelski Punkt Informacji Europejskiej organizuje szkolenie dla osób bezrobotnych, mieszkańców województwa lubelskiego. Bezpłatne szkolenie przeznaczone jest dla osób bezrobotnych oraz dla studentów ostatnich lat studiów, osób zainteresowanych rozpoczęciem działalności własnej firmy.
W czasie szkolenia uczestnicy poznają możliwości, jakie daje polskim przedsiębiorcom członkostwo w Unii Europejskiej oraz poznają zasady rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości, jakie dają środki europejskie przeznaczone do walki z bezrobociem i na rozwój przedsiębiorczości.

Więcej informacji w witrynie ED-Lublin


Regionalna konferencja dla Białorusi i Ukrainy.
Łuck, 4 grudnia 2007
Promocja międzynarodowej współpracy młodzieży oraz promocja kształcenia obywatelskiego i politycznego, to tematy regionalnej konferencji dla Białorusi i Ukrainy, którą organizujemy w dniu 4 grudnia br. w Łucku.
W konferencji pod patronatem Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego Komisji Europejskiej wezmą udział przedstawiciele trzeciego sektora z Polski, Niemiec, Francji, Gruzji, Białorusi i Ukrainy.

Więcej informacji

logo
logo
Projekt współfinansowany ze srodków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży
"Wspólna przeszłość Drugiej Wojny Światowej"
(Berlin - 10-18.11.2007)
To spotkanie o bardzo wymownym temacie. Młodzi ludzie z Gimnazjum w Niemcach i Gimnazjum w Krasieninie spotkają się ze swoimi rówieśnikami z Gimnazjum Schönefeld w Berlinie aby wspólnie spróbować zrozumieć trudne dla obu narodów fakty historyczne.
W planie projektu znalazły się min. takie punkty jak wizyta w Obozie Sachsenhausen oraz w innych miejscach pamięci, zwiedzanie miejsc robót przymusowych, spotkanie z przedstawicielami Centrum Anny Frank oraz warsztaty historyczne. Młodzież z Polski przygotowała również prezentacje na temat Obozu Koncentracyjnego na Majdanku oraz prezentacje multimedialne na temat miejsc pamięci w Lublinie.

Projekt współorganizowany przez Europejski Dom Spotkań - Fundację Nowy Staw i KREISSPORTJUGEND im Kreissportbund Dahme- Spreewald e. V.

Więcej informacji

logo
logo
Projekt współfinansowany ze srodków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży
Zostań koordynatorem projektów młodzieżowych!
Jak co roku, Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw zaprasza na tygodniowe szkolenie dla multiplikatorów, podczas którego osoby chcące zostać koordynatorami młodzieżowych projektów międzynarodowych mogą zdobyć niezbędną do tego wiedzę….oraz szczyptę praktyki.
W tym roku szkolenie odbędzie się w dniach 20 – 26 listopada w Europejskim Domu Spotkań w Nasutowie/k. Lublina. Tematyka szkolenia obejmie ogólną wiedzę na temat zarządzania projektem, ale także bardziej specyficzne jego aspekty jak edukacja międzykulturowa i proces grupowy. Ponadto uczestnicy poznają specyfikę pracy w ramach Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Programu MŁODZIEŻ W DZIAŁANIU.

Więcej informacji

logo
Europejskie Forum Filmowe Młodych YEFF!
W dniach 24 – 26 października 2007 roku w Paryżu miało miejsce kolejne spotkanie przedstawicieli organizacji partnerskich zrzeszonych w europejskiej sieci YEFF! (Young European Film Forum for Cultural Diversity).
W czasie dwudniowego spotkania podsumowano Forum Filmowe YEFF! France 2007 (29.06 – 10.07.2007, Francja), jak również omówiono przygotowania do kolejnego Forum YEFF! – w 2009 roku w Goeteborgu, Szwecja.
W YEFF! France 2007 wzięło w sumie udział 14 organizacji medialnych z 11 europejskich państw, 7 organizacji z różnych regionów Francji, 64 młodych ludzi z całej Europy, 17 przedstawicieli sieci YEFF!. Podczas Forum wyświetlono w sumie ponad 30 filmów młodych europejskich reżyserów, zrealizowano około 20 filmów krótkometrażowych traktujących o różnorodności kulturowej, odbyło się kilkanaście godzin debat i spotkań poświęconych kinematografii.

Więcej informacji

logo
Projekt był wspierany ze środków Programu „Młodzież w Działaniu”
Unii Europejskiej.
logo

Muzyka na cześć Europy!
Mistyczne dźwięki Łotwy, ekscytujący bułgarski śpiew, hiszpańskie flamenco, polska nuta i trochę reggae – zmiksowane w muzycznym tyglu Europy. Z lokalnych tradycji i globalnych mód stworzyliśmy jeden rytm – „Odę do młodzieży”.
W Międzynarodowym Domu Spotkań w Nasutowie zespoły z różnych zakątków Europy spotkały się w dniach 24 września – 7 października 2007 roku by wspólnie pracować, bawić się, poszukiwać muzycznych kompromisów i grać w tym samym rytmie. Projekt był okazją do spotkania się młodych artystów z 4 europejskich państw: Bułgarii, Hiszpanii, Łotwy i Polski. Przez dwa tygodnie wspólnie tworzyli muzykę, filmy i fotografie, by móc je zaprezentować podczas finałowego koncertu 5 października 2007 roku w Domu Kultury LSM.

Więcej informacji

NOWY ADRES FUNDACJI !
Szanowni Państwo, uprzejmie przypominamy, iż od 30 marca 2007 roku
Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw, zmieniła adres siedziby.

NOWY ADRES :
Europejski Dom Spotkań-Fundacja Nowy Staw
ul. Leszczyńskiego 14/1-3
20-069 Lublin

pozostałe dane teleadresowe pozostają bez zmiany
tel: 081/5346191 ; fax: 081/5346192
eds@eds-fundacja.pl ; www.eds-fundacja.pl
Za ewentualne utrudnienia przepraszamy.

W PRZYPADKU REZYGNACJI Z SUBSKRYPCJI PROSIMY SKORZYSTAĆ Z FORMULARZA
EUROPEJSKI DOM SPOTKAŃ - FUNDACJA NOWY STAW
ul. Leszczyńskiego 14/1-3 , 20-069 LUBLIN, POLSKA ,

TEL. +48.81.534.61.91 , FAX +48.81.534.61.92

www.eds-fundacja.pl