EUROPEJSKI DOM SPOTKAN - FUNDACJA NOWY STAW
PRACUJEMY NA RZECZ SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO i SOLIDARNOŚCI MIĘDZY NARODAMI
NEWSLETTER NR 9 : PAŹDZIERNIK 2007
Szanowni Państwo,
Przesyłamy październikowy numer biuletynu informacyjnego Fundacji.
Zawiera on aktualne informacje o konferencjach, programach i działaniach Europejskiego Domu Spotkań - Fundacji Nowy Staw i Instytutu Rynku Pracy. Chcemy, za Państwa zgodą, przesyłać systematycznie, co miesiąc informacje o pracy naszej Fundacji. Biuletyn Informacyjny jest jednocześnie zaproszeniem do udziału w organizowanych przez Fundację wydarzeniach, ofertą współpracy dla Państwa w ramach opisywanych przez nas działaniach i inicjatywach.

W imieniu Zespołu Europejskiego Domu Spotkań - Fundacji Nowy Staw
Tomasz Różniak - Prezes Zarządu
www.eds-fundacja.pl t.rozniak@eds-fundacja.pl

NOWOŚCI w PAŹDZIERNIKU 2007
logo

Zapraszamy na otwarte spotkania Akademii Złota 9!
20 października dominikańska szkoła obywatelska gościła ojca Jana Górę OP. Ojciec Góra jest pomysłodawcą i organizatorem spotkań młodych nad Jeziorem Lednica, twórcą ośrodka rekolekcyjnego na Jamnej k/Nowego Sącza oraz autorem wielu książek i publikacji o tematyce duszpasterskiej.
Natomiast 10 listopada młodzież z Akademii spotka się z prof. Wiesławem Chrzanowskim, prawnikiem, żołnierzem AK, b. Marszałkiem Sejmu RP.
Akademia Złota 9 jest wspólną inicjatywą Klasztoru O.O. Dominikanów i Europejskiego Domu – Fundacji Nowy Staw.

Więcej informacji w witrynie Akademii

logo
Szkolenia: „Studia i co dalej?”
Instytut Rynku Pracy - Fundacja Nowy Staw zaprasza studentów z Białorusi i Ukrainy studiujących w Lublinie do udziału w szkoleniach: „Studia i co dalej?” mających na celu kształtowanie umiejętności związanych z efektywnym wykorzystaniem potencjału studiów we wchodzeniu na rynek pracy. Szkolenia realizowane są w ramach projektu: Transgraniczne Centrum Wsparcia Rynku Pracy.
W dniach 21 - 24 października odbyło się w Ośrodku Szkoleniowo – Konferencyjnym Europejskiego Domu Spotkań w Nasutowie szkolenie I: z zakresu umiejętności interpersonalnych i poruszania się po rynku pracy. Szkolenie II – w terminie: 28 – 31 października dotyczyć będzie planowania, zakładania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą szkoleń!

Więcej informacji w witrynie projektu

logo
Warsztaty: „Twoja kariera w Twoich rękach”
Trwa realizacja polsko – białorusko – ukraińskich warsztatów „Twoja kariera w Twoich rękach”. We wrześniu odbyły się już dwa z pięciu międzynarodowych spotkań planowanych w ramach projektu: Transgraniczne Centrum Wsparcia Rynku Pracy.
Warsztaty obejmowały kształtowanie umiejętności interpersonalnych i kompetencji potrzebnych młodemu człowiekowi do podejmowania właściwych decyzji edukacyjnych i zawodowych oraz swobodnego poruszania się po rynku pracy. Nie zabrakło także akcentów związanych z wzajemnym poznawaniem swoich krajów i kultur.

Relacja z warsztatów dla studentów : więcej informacji : czytaj tutaj
Relacja z warsztatów dla uczniów szkół licealnych : czytaj tutaj

Więcej informacji w witrynie projektu

logo
logo
Projekt współfinansowany ze srodków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży
"Across the borders - Ponad granicami "
Europejski Dom Spotkań - Fundacja Nowy Staw wraz z Jugendbildungszentrum Blossin organizuje szkolenie dla koordynatorów projektów międzynarodowych które odbędzie się w Blossin pod Berlinem w dniach 26.10 - 02.11. 2007
W spotkaniu wezmą udział młodzi ludzie zainteresowani współpracą międzynarodową oraz wolontariusze i liderzy organizacji pozarządowych z Niemiec, Ukrainy i Polski. W planie szkolenia znajdą się min.: warsztaty z dynamiki grupy, sesja międzykulturowa, techniki outdoor , zarządzanie ryzykiem i konflikt w grupie. W programie znajdą się także zajęcia sportowe i wizyta w Berlinie.

Więcej informacji


Nasutowskie Przedsiębiorstwo Społeczne,
28 października 2008 roku zainauguruje swoją działalnością Nasutowskie Przedsiębiorstwo Społeczne, które powstało w ramach projektu "W stronę polskiego modelu gospodarki społecznej-budujemy Nowy Lisków".
Projekt ten realizowany jest przy udziale środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL.
Bliższych informacji na temat Nasutowskiego Przedsiębiorstwa Społecznego udziela pani Grażyna Nowicka, tel: 0 605 054 364.

Więcej informacji


„Ukraina w drodze do UE”
W ramach projektu „ Ukraina w drodze do UE”, realizowanego przez Fundację im. S. Batorego, (przy wsparciu finansowym MSZ RP, w ramach Programu pomocy rozwojowej MSZ w 2007 r.), w Europejskim Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw odbyły praktykę dwie osoby z Ukrainy. Osoby te, na stałe pracujące w Centrach Informacji Europejskiej na Ukrainie, w dniach od 15 września do 12 października 2007 roku odbywały staż w Regionalnym Centrum Informacji Europejskiej w Lublinie.
Zaproszeni goście, w ramach realizowanego stażu, zapoznali się ze specyfiką pracy, działalnością i projektami Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej oraz Europejskiego Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw, a także z projektami transgranicznymi, realizowanymi we współpracy z Ukrainą i Białorusią (Transgraniczne Centrum Wsparcia Rynku Pracy) i projektami kształcenia politycznego i obywatelskiego (Akademia Demokracji). Ponadto osoby te miały duży wkład w tworzenie bazy danych organizacji ukraińskich zajmujących się kształceniem. Niewątpliwie współpraca z naszymi stażystami będzie miała swój dalszy ciąg, przy kolejnych polsko – ukraińskich projektach.

Więcej informacji

logo
logo
Projekt współfinansowany ze srodków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży
Projekt: „Sytuacja gospodarcza w Niemczech i w Polsce”
W dniach – 7-13 października 2007 roku w Europejskim Domu Spotkań w Nasutowie odbyło się kolejne ekonomiczne seminarium. Na projekcie pod tytułem „Sytuacja gospodarcza w Niemczech i w Polsce” spotkali się młodzi z Niemiec i z Polski, żeby wspólnie odkrywać swoje kraje pod względem gospodarki.
Podczas projektu odbyły się ciekawe zajęcia dla młodzieży obydwu krajów. Uczestnicy projektu dowiedzieli się, jakie możliwości wykształcenia zawodowego mają ich rówieśnicy w sąsiednim kraju. Ponadto obliczyli budżet rodziny z Niemiec i z Polski, wyszukiwali i porównywali nie tylko ceny różnych produktów i grup produktów, ale i wynagrodzeń, wzięli udział w warsztatach dotyczących uprzedzeń i stereotypów.
Podczas wizyty w Wojewódzkim Urzędzie Pracy młodzież wysłuchała wykładu pt. „Rynek pracy w regionie Lubelskim, w Polsce i w Europie”. Ciekawym punktem programu był także wykład połączony ze zwiedzaniem firmy produkującej okna dachowe w Lubartowie. Młodzi Niemcy i Polacy mogli zobaczyć hale produkcyjne i przebieg pracy.
Ponadto uczestnicy poznali obyczaje obydwu krajów. Odwiedzili szkołę polskich uczestników i razem odkrywali różne zakątki miasta Lublina.

Więcej informacji

logo
logo
Projekt współfinansowany ze srodków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży
Szanse młodych kobiet na europejskim rynku pracy
W dniach 30.09.-06.10.2007. odbyło się w Nasutowie spotkanie młodych dziewczyn z Polski i Niemiec. Tematem projektu były sznase młodych kobiet na europejskim rynku pracy. Dzięki licznym wykładom, rozmowom na forum i w małych grupach, dziewczyny miały możliwość dowiedzieć się czegoś więcej na temat sytuacji gospodarczej w ich krajach.
Podczas warsztatów przeprowadzonych przez doradców zawodowych Martę Szczodrak i Piotra Dziurdę, uczestniczki projektu uzyskały rzeczową informację na temat przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej i jej przebiegu.
Innym punktem programu było wspólne zwiedzanie miasta. Dziewczyny zobaczyły najpiękniejsze zabytki Lublina, uniwersytety, kina, teatr.
Na długo w pamięci uczestniczek projektu zostaną warsztaty wizażu, przeprowadzone przez wizażystkę Alicję Skałecką, która udzieliła dziewczynom wielu praktycznych rad, jak powinien wyglądać makijaż formalny i jakie formy ubioru pasują do poszczególnych miejsc pracy.

Więcej informacji

NOWY ADRES FUNDACJI !
Szanowni Państwo, uprzejmie przypominamy, iż od 30 marca 2007 roku
Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw, zmieniła adres siedziby.

NOWY ADRES :
Europejski Dom Spotkań-Fundacja Nowy Staw
ul. Leszczyńskiego 14/1-3
20-069 Lublin

pozostałe dane teleadresowe pozostają bez zmiany
tel: 081/5346191 ; fax: 081/5346192
eds@eds-fundacja.pl ; www.eds-fundacja.pl
Za ewentualne utrudnienia przepraszamy.

W PRZYPADKU REZYGNACJI Z SUBSKRYPCJI PROSIMY SKORZYSTAĆ Z FORMULARZA
EUROPEJSKI DOM SPOTKAŃ - FUNDACJA NOWY STAW
ul. Leszczyńskiego 14/1-3 , 20-069 LUBLIN, POLSKA ,

TEL. +48.81.534.61.91 , FAX +48.81.534.61.92

www.eds-fundacja.pl