Obszarem, w którym szczególnie widać wpływ środków pochodzących z Unii Europejskiej, jest polski system transportowy. Fundusze unijne wykorzystano przede wszystkim na modernizację autostrad i dróg ekspresowych. Dzięki tym inwestycjom poprawiła się mobilność na terenie Polski oraz spadła liczba śmiertelnych wypadków na drogach.

W czasie ostatniej dekady Polska miała do dyspozycji niemal 28,7 mld euro, które były przeznaczone na realizację projektów dotyczących infrastruktury transportowej. W latach 2007 – 2013 wartość inwestycji obejmujących autostrady i drogi ekspresowe wyniosła 16 mld euro, z czego 10 mld euro pochodziło z funduszy Unii Europejskiej. Dzięki tym pieniądzom możliwe było wybudowanie 673 km autostrad oraz budowa i modernizacja 808 km dróg ekspresowych. Przewiduje się, że w latach 2014 – 2020 inwestycje w polską infrastrukturę będą realizowane na podobną skalę.

Z unowocześnienia sieci drogowej w naszym kraju płyną takie korzyści, jak chociażby zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa podróżowania czy zmniejszenie negatywnego oddziaływania transportu na środowisko naturalne. Ponadto tereny położone przy głównych szlakach transportowych stały się bardziej atrakcyjne inwestycyjnie.  Według danych firmy doradczej PwC w latach 2007 – 2012 przyrost liczby kilometrów polskich autostrad wyniósł 106%.

Jednak polskie zapotrzebowanie na autostrady i drogi ekspresowe wciąż pozostaje wysokie.  Jeśli chodzi o bezwzględną gęstość sieci autostrad, to nasz kraj plasuje się na siódmym miejscu w regionie. Znacznie pod tym względem wyprzedzają nas nasi południowi sąsiedzi (Czechy) czy Węgry. Wynika to między innymi z faktu, że w Polsce budowanych jest wiele, tańszych od autostrad, dróg ekspresowych.

Dzięki lepszej jakości oraz przepustowości dróg w Polsce, w latach 2007 – 2012 o około 25% spadła liczba wypadków, a o 37% zmalała liczba ofiar śmiertelnych na drogach krajowych. Wzrosły natomiast roczne oszczędności dla gospodarki, które wynikają ze skrócenia czasu przejazdu na wybranych pięciu odcinkach dróg krajowych, oddanych do użytku w okresie od 2007 do 2013 roku.

Projekt „Bliżej Unii – podsumowanie 10 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej”
realizowany przez Europejski Dom Spotkań – Fundację Nowy Staw
współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

POINFORMUJ ZNAJOMYCH

Webmaster: © STUDIO EM