Wejście Polski do struktur unijnych zaowocowało gruntowną modernizacją naszej infrastruktury energetycznej i gazowej. Planowane jest także jej połączenie z infrastrukturą państw sąsiadujących z Polską w taki sposób, aby zagwarantować naszemu krajowi swobodę w handlu energią oraz bezpieczeństwo jej dostaw.

Do tej pory Polska nie posiadała infrastruktury gazowej pozwalającej na bezpieczny transport oraz magazynowanie gazu za pomocą nowoczesnych metod. Jest to czynnik determinujący zależność Polski od głównych zewnętrznych dostawców. Budowa innowacyjnych połączeń transgranicznych między państwami członkowskimi Unii Europejskiej zapewni Polsce dostęp do rynku energetycznego Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemiec, a także wpłynie na wzrost bezpieczeństwa energetycznego w naszym kraju poprzez dywersyfikację źródeł dostaw gazu.

Podczas dekady naszego członkostwa w Unii Europejskiej polskie przedsiębiorstwa gazowe czerpały korzyści z programów na rzecz rozwoju infrastruktury gazowej  wspieranych przez Unię Europejską. Przy współudziale funduszy unijnych zostały zrealizowane m. in. takie projekty jak podziemne magazyny gazu ziemnego w Strachocinie, Wierzchowicach, Kossakowie i Husowie czy terminal LNG w Świnoujściu.

Także w sektorze elektroenergetycznym główne wyzwanie stanowi przestarzała infrastruktura. Wciąż rośnie zapotrzebowanie Polaków na tzw. moc szczytową, pozwalającą na uruchomienie produkcji takich ilości energii, które będą odpowiadały maksymalnej wysokości zapotrzebowania odbiorców na energię w ciągu doby. Planowane jest również przyłączenie naszego kraju do sieci przesyłowej nowych elektrowni (projektowanej elektrowni jądrowej oraz elektrowni wykorzystujących odnawialne źródła energii). Obszary, w których rozbudowa infrastruktury elektroenergetycznej jest szczególnie ważna to północno – wschodnia część kraju oraz aglomeracje miejskie.

Do tej pory, przy współudziale funduszy  z Unii Europejskiej, w naszym kraju zrealizowano takie projekty elektroenergetyczne jak: połączenia systemów elektroenergetycznych Polski i Litwy, oraz rozbudowa stacji elektroenergetycznej Słupsk. Ponadto zwiększono możliwości pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.

Kolejne planowane inwestycje pozwolą na zwiększenie pewności zasilania obszarów dużych miast oraz stworzenie warunków sieciowych dla wyprowadzenia energii z nowych, planowanych do przyłączenia źródeł. Umożliwią także efektywną wymianę energii z systemem niemieckim, realizację transgranicznych przepływów energii pomiędzy Polską a Litwą, a także zapewnią pokrycie prognozowanego do 2015 r. zapotrzebowania na moc i energię elektryczną.


 

Projekt „Bliżej Unii – podsumowanie 10 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej”
realizowany przez Europejski Dom Spotkań – Fundację Nowy Staw
współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.


POINFORMUJ ZNAJOMYCH


Webmaster: © STUDIO EM